stat
Wydarzenie już się odbyło

Wodecki i Zaucha. O biografiach i muzyce

Nie tylko Pszczółka Maja i Gumisie, nie tylkoTaniec z gwiazdami i Byłaś serca biciem.W Bibliotece z Pasją porozmawiamy o legendach polskiej muzyki rozrywkowej. Transmisję spotkania będzie można obejrzeć na żywo na stronie Facebook Biblioteki Gdynia.

Relacja z imprezy

Jeden miał zostać kajakarzem lub zecerem, drugi skrzypkiem. Pierwszego pochłonął wokal, saksofon i perkusja. W życiu drugiego filharmonię zastąpiła scena estradowa, a multiinstrumentalizm programy rozrywkowe. Bohaterami II części cyklu Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu będą Andrzej Zaucha i Zbigniew Wodecki, a przyjrzymy się im w biografiach gości Biblioteki Gdynia Kamila Bałuka i Jarosława Szubrychta.

Nie szukałem sensacji, ale prawdy. Nie piszę o tragicznej, głośnej śmierci Zauchy, lecz o jego barwnym życiu, na przekór peerelowskiej szarzyźnie. O tym, skąd wziął się ten muzyczny diament, jakie wydarzenia go szlifowały i dlaczego nigdy nie zaświecił pełnym blaskiem mówi o książce Jarek Szubrycht.

Z kolei Kamil Bałuk w rozmowie z Anną Dziewit-Meller o Wodeckim zaznacza, że muzyk będący od 40 lat w świetle fleszy wiele razy powtarzał, że od narkotyku jakim jest sława nie sposób się uwolnić. Bardzo go ceniłem za to, że był autoironiczny, autokrytyczny, chociaż to też taka sztuczka.

Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska, a na polski język migowy przetłumaczy Bohdan Mroczek.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Życie codzienne niecodzienne w biografii i literaturze faktu, który poprzez wskazywanie najnowszych tendencji w literaturze faktu, w tym biografistyce przybliża zagadnienia związane z historią, kulturą, nauką.

Kamil Bałuk absolwent MISH UWr., socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Dużym Formacie, Przekroju, Wysokich Obcasach. Kilkukrotnie nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Autor książki reporterskiej Wszystkie dzieci Louisa i współautor biografii Wodecki. Tak mi wyszło. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, wykłada w Polskiej Szkole Reportażu. Na antenie newonce.radio prowadzi audycję Dawno temu w telewizji o kulisach powstawania najważniejszych programów telewizyjnych.

Jarosław Szubrycht  dziennikarz muzyczny Gazety Wyborczej, redaktor naczelny magazynu GAMA. Nowa Gazeta Magnetofonowa. Autor wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz Wariatka tańczy oraz biografii Czesława Mozila i zespołów Vader i Slayer. 29 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się napisana przez niego pierwsza kompletna biografia Andrzeja Zauchy Życie. Bierz mnie.

Hanna Łozowska kuratorka wydarzeń literackich, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku, związana także z Agencją autorską Opowieści. Zajmuje się portretowaniem rynku pracy w najnowszym polskim reportażu literackim. Prowadzi bloga Halo, książki.

Ze względu na ograniczenia na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

W czasie debaty będzie można kupić książki, dostarczone przez gdyńską, kameralną księgarnię Vademecum.
 
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Partnerstwo dla książki.
SPOTKANIE LITERACKIE Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Hans Castorp, bohater jednej z książek Pawła Huelle, został "pożyczony" z powieści...

 

Najczęściej czytane