stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tydzień Chorwacki w GTS: "Staging a Play: Tartuffe", na podstawie "Świętoszka" Moliere'a

Wydarzenie w ramach

"Staging a Play: Tartuffe", na podstawie "Świętoszka" Moliere'a
Zagreb Dance Company
Reżyseria i choreografia: Matija Ferlin


Klasyczna komedia Moliere'a "Świętoszek" ("Tartuffe") jest drugą, po "Szklanej Menażerii" Tennessee Williamsa, inscenizacją Matiji Ferlina ze stworzonego przez niego cyklu "Staging a Play". Cykl jest próbą zmierzenia się z wielkimi dziełami sztuki dramatu za pomocą eksperymentu, polegającego na przełożeniu tekstu na język choreografii. Słowo mówione zastępowane jest fizyczną ekspresją w określonym kontekście znaczeniowym. "Staging a Play" kwestionuje same podstawy pojęcia inscenizacji dramatu. U Ferlina ciało staje się środkiem do manifestowania konkretnych znaczeń zapisanych w każdym wersie, bez próby osiągnięcia tego samego poziomu lub tego samego rodzaju przekazu treści komunikatu.

Matija Ferlin ukończył School for New Dance Development w Amsterdamie. Po studiach przeniósł się do Berlina, gdzie pracował i mieszkał przez kilka lat. Następnie wrócił do miejscowości z której pochodzi, Puli w Chorwacji, aby skupić się na przeformułowywaniu różnorodnych koncepcji prezentacji scenicznych i innych, włączając krótkie filmy, wideo i wystawy. Reżyser i choreograf przedstawia wnikliwą i współczesną interpretację "Tartuffe". Przedstawienie zostało bardzo wysoko ocenione przez chorwacką krytykę teatralną.

Zagreb Dance Company (ZPA) zostało założone w 1970 przez tancerkę Lelę Gluhak Bunetę. Od 2014 jest prowadzone przez producenta Petra Glad Mažara. Przez wiele lat swojego istnienia i pod przewodnictwem różnych dyrektorów artystycznych ZPA zawsze kładła nacisk na oryginalne dzieła oraz wysoki poziom artystyczny i techniczny swoich produkcji.

Twórcy:
Reżyseria i choreografia: Matija Ferlin; dramaturgia: Jasna Žmak; scenografia: Mauricio Ferlin; muzyka: Luka Prinčić i Matjaž Predanič; kostiumy: Matija Ferlin i Desanka Janković; Make - up: Sanja Rivić; światło i kierownictwo techniczne: Saša Fistrić; zdjęcia: Jelena Janković
Współpraca choreograficzna i obsada:
Petra Chelfi, Andreja Jandrić, Domagoj Janković, Darko Japelj, Sintija Kučić, Marin Lemić, Roberta Milevoj, Petra Valentić i Eva Kocić.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?