• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Te książki gdańszczanie najchętniej czytali w 2019 roku

Magdalena Raczek
23 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Jak co roku najpoczytniejsze okazały się pisarki. Agata Przybyłek zamyka pierwszą piątkę książką "W promieniach szczęścia".
  • Jak co roku najpoczytniejsze okazały się pisarki. Pierwszą dziesiątkę zamykają aż trzy książki Hanny Cygler.
  • Jak co roku najpoczytniejsze okazały się pisarki. Nie mogło zabraknąć Magdaleny Witkiewicz i jej kilku tytułów.

Już po raz siódmy Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała coroczny ranking wypożyczeń najpoczytniejszych w minionym roku tytułów literatury pięknej, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim. Czytelnicy, którzy śledzą ten ranking, zapewne nie będą zdziwieni, że w tym roku również, jak w ubiegłych latach, prym wiodą pisarki. W pierwszej dziesiątce znalazły się znane nazwiska: Bonda, Cygler, Witkiewicz i Przybyłek.



Książki o tematyce pomorskiej



Od 2013 roku pracownicy Działu Regionalnego sporządzają rankingi wypożyczeń najpopularniejszej beletrystyki o tematyce pomorskiej. W tym zestawieniu nieważne jest, skąd pochodzi autor, lecz tematyka i miejsce akcji książki. Przy tworzeniu zestawienia pracownicy korzystają z posiadanego przez placówkę księgozbioru (wszystkich filii biblioteki) i sprawdzają liczbę wypożyczeń.

Biblioteki w Gdańsku


Warto jednak zaznaczyć, że prezentowane dane nie są do końca miarodajne, ponieważ na liczbę udostępnień wpływ ma m.in. liczba egzemplarzy danego tytułu, jaka znajduje się w bibliotecznych zbiorach. Są bowiem książki, które posiada tylko jedna filia, ale są też takie, które znajdują się w wielu, a nawet we wszystkich oddziałach. Ponadto liczba wypożyczeń (zwłaszcza w przypadku nowości) zależy również od daty ukazania się książki. Te z końca roku siłą rzeczy mają mniejszą liczbę wypożyczeń.

Przeczytaj także: Magdalena Witkiewicz o swojej najważniejszej książce

- Z jednej strony cieszymy się, że literatury z fabułą osadzoną na Pomorzu mamy tak wiele, co widać w prowadzonych przez nas elektronicznych "Nowościach Regionalnych". Jest dzięki temu w czym wybierać i wierzymy, że w masie tych książek można znaleźć tzw. perełki. Z drugiej strony z żalem myślę o naprawdę wartościowych tytułach wypożyczanych rzadziej, bo ich wydawców nie stać na zorganizowanie z rozmachem promocji. Słowem - szwankuje tu marketing, którego z kolei nie brakuje np. książkom Katarzyny Bondy. Proszę mi wierzyć, że takich książek jest niemało, ale... pozostają anonimowe - mówi Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego.
Jak co roku najpoczytniejsze okazały się pisarki. Katarzyna Bonda znalazła się w czołówce rankingu z "Pochłaniaczem" i "Czerwonym Pająkiem". Jak co roku najpoczytniejsze okazały się pisarki. Katarzyna Bonda znalazła się w czołówce rankingu z "Pochłaniaczem" i "Czerwonym Pająkiem".

Pisarki znowu górą



W tym roku wśród pierwszych 30 pozycji ponownie, jak i w ubiegłych latach, dominują pisarki. Tytułów pisarzy znalazło się w tym zestawieniu zaledwie pięć. W czołówce po raz kolejny plasuje się Katarzyna Bonda - na pierwszym miejscu z kryminałem "Pochłaniacz", który w minionym roku wypożyczony został w WiMBP w Gdańsku 457 razy oraz na trzecim miejscu - z kryminałem "Czerwony Pająk" (412 wypożyczeń). To dwie ostatnie części z serii tetralogii kryminalnej pt. "Cztery żywioły Saszy Załuskiej". Wszystkie wydane przez Muzę, zdobyły ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody.

Pisarki górą. Co czytali gdańszczanie w 2018 roku?


Na trzecim miejscu, ex aequo z "Czerwonym Pająkiem", plasuje się poczytna gdańska pisarka Magdalena Witkiewicz i jej popularna powieść "Cześć, co słychać" (również 412 wypożyczeń), a na dalszych miejscach inne tytuły tej autorki, tj.: "Moralność pani Piontek" (pozycja 6), "Pierwsza na liście" (pozycja 7), "Jeszcze się kiedyś spotkamy" (pozycja 11) i inne.

Przeczytaj także: Ma 24 lata i napisała już... 13 powieści

Pierwszą piątkę zamyka młoda pisarka Agata Przybyłek i jej książka "W promieniach szczęścia" (307 wypożyczeń), natomiast dziesiątkę zamykają trzy pozycje innej naszej lokalnej autorki - Hanny Cygler: "Nowe niebo", "Gra na cztery" oraz "Tylko kochanka".

- Sporządzany przez pracowników biblioteki ranking to swoista "nagroda publiczności" dla autorów. Widać po nim, że powoli zmieniają się hierarchie czytelników. W latach 2013-2016 na rankingowych listach królowała Hanna Cygler, od 2017 r. w czołówce znajduje się zawsze Katarzyna Bonda, która w minionym roku zajęła pierwsze miejsce na podium. Konkurencję dla obu autorek stanowią niezwykle poczytne w naszej bibliotece książki Magdaleny Witkiewicz. Co ciekawe, jeszcze w połowie grudnia minionego roku prowadził w rankingu "Kamerdyner", powieść autorstwa Michała Pruskiego, Mirosława Piepki, Marka Klata i Pawła Palińskiego. Wydawało się nawet, że tym razem wygra dzieło stworzone przez mężczyzn - ale tak się nie stało. Na ostatniej prostej "Kamerdynera" wyprzedził "Pochłaniacz" Katarzyny Bondy - komentuje ranking Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Reprezentacja pisarzy i mocne ekranizacje



Ciekawa jest obecność w tym zestawieniu dwóch tytułów, które wyszły spod pióra panów: to "Kamerdyner" - powieść historyczna Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego z 447 wypożyczeniami (miejsce 2 w rankingu) oraz "Żmijowisko" - thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza z 309 wypożyczeniami (miejsce 4).

Przeczytaj także: Hanna Cygler: Gdańsk to źródło mojej inspiracji

Oba tytuły cieszyły się popularnością wśród czytelników zapewne nie tylko dlatego, że były to nowości, ale także z racji swoich głośnych ekranizacji, czyli filmu pełnometrażowego Filipa Bajona pt. "Kamerdyner", który również zyskał sympatię widzów na Pomorzu, oraz serial telewizyjny na podstawie książki Chmielarza wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego, który ma swoim koncie takie hity, jak film "Bogowie" czy serial "Belfer".

Na dalszych pozycjach w rankingu znalazły się autorki, tj. Roma J. Fiszer, Małgorzata Warda, Mirek Krystyna i inne oraz pisarze, np. Stefan Chwin ("opowiadania dla Krystyny" na miejscu 25) oraz Piotr Borlik ("Boska proporcja" na miejscu 16). Cały ranking dostępny jest na stronie biblioteki. Dla zainteresowanych biblioteka podaje również ranking wypożyczeń beletrystyki pomorskiej bez ograniczeń czasowych oraz rankingi za wcześniejsze lata.

10 najczęściej wypożyczanych książek o tematyce pomorskiej w 2019 roku w WiMBP W Gdańsku

1. "Pochłaniacz", Katarzyna Bonda - liczba wypożyczeń: 457.
2. "Kamerdyner", Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski - 447.
3. "Czerwony Pająk", Katarzyna Bonda - 412.
3. "Cześć, co słychać?", Magdalena Witkiewicz - 412.
4. "Żmijowisko", Wojciech Chmielarz - 309.
5. "W promieniach szczęścia", Agata Przybyłek - 307.
6. "Moralność pani Piontek", Magdalena Witkiewicz - 297.
7. "Pierwsza na liście", Magdalena Witkiewicz - 286.
8. "Nowe niebo", Hanna Cygler - 285.
9. "Gra na cztery", Hanna Cygler - 264.
10. "Tylko kochanka", Hanna Cygler - 257.

Miejsca

Opinie (69) ponad 10 zablokowanych

  • Oooooolga Toooooooookarczuk gdzie? (2)

    Noblista ,słuszna politycznie,pro żydowska ,kobieta..Wyliczać można w nieskończoność
    Hańba!!! Czytać Olgę

    • 17 16

    • Panie Januszu jest informacja, że to lista książek związanych z tematyką pomorską...
      Dobrze jest czytać ze zrozumieniem :)

      • 9 1

    • oooooooolga .....

      Januszku, noblisto z picia piwa - napisałeś coś w pijackim amoku? Jestem zdziwiony, że Ty umiesz czytać i pisać!!!! Intelektualista wśród piwoszy - pijaków.

      • 3 3

  • Hehehe bardzo ambitna literatura.

    Perełki z Biedry.

    • 25 0

  • Prawda jest taka, że polskie społeczeństwo jest słabe. (1)

    Wolą oglądać tvn/tvp, które myśli za nich zamiast wziąć do ręki książkę i wysilić troszkę umysł

    • 18 1

    • Dlaczego obrażasz ludzi?

      Na codzień też tak robisz?

      • 1 2

  • Przepraszam ale zwrot gdanszczanie czytają to oksymoron

    • 12 4

  • uff

    dobrze, że nie ten od Bondy. Jak mu tam było - Mróz.

    • 8 4

  • Pierwszy raz nie czuję się gdańszczanką...

    • 11 4

  • Jestem jakiś dziwny

    Bo... nic z tego nie czytałem, a wypożyczyłem kilkadziesiąt książek :)

    • 19 0

  • Wiem dlaczego tak jest

    Wypożyczam książki we wszystkich filiach masę lat i obserwuję narastającą niestety feminizację wśród wypożyczających,mężczyzn jest coraz mniej,a statystyki poprawiają tacy jak ja wypożyczający po kilka miesięcznie.A poza tym zainteresowanie regionem zamieszkania uważam za chwalebną postawę obywatelską.A tak na marginesie ciekawe by było też porównanie ilości wypożyczeń w 2018/2019r z Gda.Gdy.Sop.przy prawie70%Polaków którzy nie przeczytali żadnej książki może te statystyki tutaj są lepsze?

    • 6 1

  • A ja nie wiem dlaczego tak jest

    Ponoć literatura jest damą . Ale jak się ma statystyka do estetyki ? Jak wygląda egzemplarz książki po przeczytaniu przez 457 czytelniczek ?

    • 1 3

  • bonda to tematyka pomorska?

    raczej nawiązanie, główna bohaterka z sopotu, jej kochanek policjant z gdanska a akcja 3 z 4 części toczy się w innych regionach kraju kraju, trochę to naciągane, to 1 miejsce na podium

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?

 

Najczęściej czytane