• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Szekspiromania

11 lipca na Dolnym Mieście i Orunii rusza SZEKSPIROMANIA, czyli druga odsłona akcji DOLNE MIASTO GÓRĄ! Program bezplatnych warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez młodych gdańskich artystów - prolog Festiwalu Szekspirowskiego.

U podstaw projektu znajdują się działania teatralne i paratetaralne, których uczestnicy powtarzają historię siedemnastowiecznych angielskich aktorów -wędrowców, przebywających na przedmieściach miasta i rozgrywających tam sztuki teatralne, cyrkowe, kuglarskie... To ponowne wprowadzenie sztuki w przestrzeń publiczną będzie możliwe dzięki przygotowanym przez licznych artystów i animatorów działaniom, skierowanym do młodych mieszkańców dzielnicy.

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 11 lipca o godz. 15.00, na FESTYN otwierający projekt, który odbędzie się na dziedzińcu Królewskiej Fabryki Karabinów (Szpital Weterynaryjny, ul. Łąkowa 35-38, Gdańsk). W programie: działania artystyczne i plastyczne, malowanie twarzy, chodzenie na szczudłach, labirynt, zabawy sprawnościowe, sztuki cyrkowe i inne. Podczas festynu będą prowadzone zapisy na warsztaty, które odbywać się będą w dniach 14 lipca - 9 sierpnia 2008.

Efekty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane 9 sierpnia w czasie PARADY, która jednocześnie zakończy XII Festiwal Szekspirowski. Parada będzie miała charakter wielobarwnego korowodu: aktorów, wielkich kukieł, szczudlarzy, muzyków-bębniarzy, mieszkańców dzielnicy Dolne Miasto, którzy zapraszą widzów z Długiego Targu (centrum gdańskiej Starówki) do swojej dzielnicy. Finał parady - Teatralna Fiesta - nastąpi na łąkach Dolnego Miasta.


PROGRAM WARSZTATÓW:

Warsztaty plastyczno-teatralne: "KUKŁA TEŻ CZŁOWIEK"
Prowadzenie: Karol Prochacki (ASP Gdańsk)
Terminy: 14-16 lipca, 21-25 lipca, oraz 28-31 lipca od godz. 10.00
Lokalizacja: Sala Kolumnowa (Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/36, podwórka i łąki Dolnego Miasta
Warsztaty, podczas których zbudujemy OOOGROOOMNĄ Szekspir KUKŁĘ. Ograniczeń wiekowych - BRAK!
WSZYSCY mile widziani!!!

Warsztaty szczudlarskie
Prowadzenie: Małgorzata Meller i Katarzyna Sowala (Kultywator 3 Miejski)
Termin: od 30 lipca do 8 sierpnia, po godz. 14.00
Lokalizacja: boisko przy Szkole Podstawowej nr 65, ul. Śluza 6
Uczestnicy: chłopcy w wieku od 13 lat
Warsztat obejmuje naukę chodzenia na 60 cm szczudłach i podstawowych akrobacji. Chodzenie na szczudłach to wyzwanie, które po oswojeniu się z wysokością i opanowaniu równowagi daje nowe możliwość działania, na wyższym poziomie.

"Szczudła pozwalają wznieść się nad ziemię... zobaczyć to, co na co dzień jest poza zasięgiem naszego wzroku". W ten sposób przesuwamy horyzont naszych umiejętności i możliwości.

Warsztaty SHAKESPEARE ADVENTURE
Prowadzenie: Alicja Mojko i aktorzy Teatru Lustra Strona Druga z Gdańskiego Archipelagu Kultury
Terminy: 16-18 lipca i 22-24 lipca, 7-9 sierpnia
Lokalizacja: Park Oruński (w razie niepogody w sali w Dworku Artura ul. Dworcowa 9), podwórka i łąki Dolnego Miasta
Zapraszamy dzieci w wieku 10-14 lat do przeżycia przygody i zabawy z utworami Williama Szekspira a także przygotowania wielkich kukieł i scenek do PARADY, która ruszy przez Główne Miasto ku Dolnemu Miastu na zakończenie Festiwalu Szekspirowskiego, 9 sierpnia.

Warsztaty Bębniarsko -Taneczne Teatru BARE FEET z Zambii
Prowadzenie: aktorzy i muzycy Teatru BARE FEET z Lusaki w Zambii oraz Teatru Lustra Strona Druga
Termin: 7-9 sierpnia w godz. 11-14
Lokalizacja: Sala Dworku Artura na Oruni, łąki Dolnego Miasta

Warsztaty Kuglarskie
Prowadzenie: zespół Teatru Remus z warszawskiej Pragi
Termin: 3-9 sierpnia
Lokalizacja: podwórka i łąki Dolnego Miasta
Zapraszamy chętnych w wieku 7-14 lat do żonglowania, chodzenia na szczudłach, tworzenia kukieł i robienia innych sztuczek

Warsztaty aktorskie i taneczne
Prowadzenie: studenci i wykładowcy London Metropolitan University
Termin: 3-9 sierpnia
Lokalizacja: Sala Kolumnowa (Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/36)
Zapraszamy chętnych powyżej 12 roku życia zainteresowanych teatrem i tańcem street dance. Wybrani uczestnicy wezmą udział w przedstawieniu prezentowanym na zakończenie Festiwalu Szekspirowskiego.


Pomysłodawca projektu jest Fundacja Theatrum Gedanense i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w partnerstwie z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Stowarzyszeniem Artystycznym KULTYWATOR 3MIEJSKI, Stowarzyszeniem Praktyków Kultury, Królewską Fabryką Karabinów, London Metropolitan University, Teatrem Lustra Strona Druga, Teatrem Bare Feet z Zambii.



Opinie

Sprawdź się

Pierwszym teatrem powojennym w Trójmieście jest...?