• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sympatyczna diva i muzyka, która wbija w fotel. O koncercie Sondry Radvanovsky

Ewa Palińska
5 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Sondra Radvanovsky skradła serca słuchaczy od pierwszej chwili. Sondra Radvanovsky skradła serca słuchaczy od pierwszej chwili.

Sondra Radvanovsky - gwiazda światowych scen operowych - wystąpiła w czwartek w Filharmonii Bałtyckiej, uświetniając swoim recitalem kolejną odsłonę charytatywnego cyklu "Muzyka Czyni Cuda". Diva oczarowała słuchaczy brawurową interpretacją arii Verdiego, Pucciniego czy Giordano, a melomani hojnie wsparli podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym.Co do tego, że muzyka potrafi czynić cuda, melomani z pewnością nie mają wątpliwości. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym, które wspiera swoją działalnością Klinikę Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od kilku lat pokazuje, że muzyka potrafi też otwierać portfele. A że cel jest szczytny, to i muzyka musi być najwyższych lotów, dlatego pomysłodawca cyklu - prof. Piotr Czauderna, zaprasza tylko największe gwiazdy światowych scen operowych.

Przypomnijmy, że dotychczas w ramach cyklu "Muzyka Czyni Cuda" na deskach Filharmonii Bałtyckiej wystąpili: Simone Kermes , Vivica Genaux , Weselina Kacarowa , Juan Diego Florez , uznawany za jednego z najlepszych na świecie tenorów lirycznych, oraz Erwin Schrott , którego występ wywarł na słuchaczach piorunujące wrażenie.

Łącznie - podczas wszystkich dotychczasowych koncertów - zebrano przeszło 150 tys. zł, które przeznaczono m.in. na zakup specjalnych głowic do USG, za pomocą których - po podłączeniu ich do smartfona bądź tabletu - można wykonać badanie ultrasonograficzne w dowolnym miejscu, nawet na sali operacyjnej czy przy łóżku pacjenta oraz skanery żył, którego zastosowanie podnosi komfort leczenia chorych dzieci.

 • Melomani tradycyjnie nie zawiedli i hojnie wsparli szczytny cel, biorąc udział w licytacji przedmiotów oferowanych przez darczyńców.
 • Aukcja Muzyka Czyni Cuda / Sondra Radvanovsky  sopran / koncert symfoniczny
 • Aukcja Muzyka Czyni Cuda / Sondra Radvanovsky  sopran / koncert symfoniczny
 • Aukcja Muzyka Czyni Cuda / Sondra Radvanovsky  sopran / koncert symfoniczny
 • Aukcja Muzyka Czyni Cuda / Sondra Radvanovsky  sopran / koncert symfoniczny
 • Aukcja Muzyka Czyni Cuda / Sondra Radvanovsky  sopran / koncert symfoniczny

Zapraszane przez prof. Czaudernę gwiazdy to nie tylko znakomici artyści, ale też niejednokrotnie filantropi, którzy chętnie angażują się w pomoc potrzebującym. Bohater poprzedniej edycji - Erwin Schrott - zaczął wizytę w Gdańsku od wizyty w szpitalu i spotkania z małymi podopiecznymi stowarzyszenia. Sondra Radvanovsky natomiast natychmiast po przyjeździe zamieściła w mediach społecznościowych apel do fanów z prośbą o hojne wsparcie inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym.

W zapowiedzi czwartkowego koncertu zażartowałam, że prof. Czauderna zaprasza tak wielkie gwiazdy, że nikt ich w Polsce nie zna. Był to żart nie na miejscu, bo Sondrę Rodvanovsky trójmiejska publiczność nie tylko zna, ale i jej występu miłośnicy opery wyczekiwali z wielką ekscytacją. Najlepszym dowodem na to są gromkie owacje, jakimi przywitano artystkę oraz tak wysoka frekwencja - widownia była wypełniona niemal do ostatniego miejsca.

Na program czwartkowego koncertu złożyły się największe operowe hity, których interpretacje na przestrzeni lat przyniosły Sondrze Radvanovsky uznanie publiczności i krytyki na całym świecie, m.in. arie z "Mocy przeznaczenia", "Nieszporów sycylijskich" i "Trubadura" Giuseppe Verdiego, z "Manon Lescaut", "Toski" Giacomo Pucciniego oraz - na zakończenie "regulaminowej" części koncertu - aria Maddaleny di Coigny "La mamma morta" z opery "Andrea Chénier" Umberto Giordano.

Sukces czwartkowego koncertu to zasługa tych dwojga! Sondra Radvanovsky zachwycała interpretacjami najpopularniejszych operowych szlagierów, a Gianluca Marciano prowadził Orkiestrę PFB tak znakomicie, że godnie partnerowała tak znakomitej artystce. Sukces czwartkowego koncertu to zasługa tych dwojga! Sondra Radvanovsky zachwycała interpretacjami najpopularniejszych operowych szlagierów, a Gianluca Marciano prowadził Orkiestrę PFB tak znakomicie, że godnie partnerowała tak znakomitej artystce.
Sondra Radvanovsky dysponuje potężnym głosem, ale nie chwytała się tanich sztuczek i nie próbowała zrobić na słuchaczach wrażenia eksponowaniem jego mocy. Postawiła na jakość, dostosowując wolumen do możliwości akustycznych sali koncertowej PFB. Każdą z prezentowanych arii zinterpretowała tak wyraziście, że nawet prowadzący wydarzenie Jerzy Snakowski żartował, że nie potrzeba tłumaczyć tekstu - Sondra swoim śpiewem i grą aktorską wyrazi wszystko. I tak właśnie było.

Muzyka klasyczna w Trójmieście


Każdą z wykonywanych arii słuchacze nagradzali nie tylko oklaskami, ale i okrzykami zachwytu. Bo nagradzanie takiego wykonania jedynie oklaskami to byłoby zdecydowanie zbyt mało. Kiedy jednak Sondra Radvanovsky zaczynała śpiewać, na sali momentalnie zapadała cisza - muzyka była tak genialna, że nie wypadało jej zakłócać najmniejszym szmerem. Znakomicie spisał się włoski dyrygent Gianluca Marciano, który pokazał, że muzykę operową ma we krwi. Prowadził Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z jednej strony z wielką lekkością, z drugiej ze szwajcarską precyzją, mając przy tym nieustanny kontakt z artystką. Co więcej, od obojga biła taka sympatia, że muzyki słuchało się z jeszcze większą przyjemnością.

W podziękowaniu za tak ciepłe przyjęcie Sondra Radvanovsky wykonała na bis m.in. arię z "Rusałki" Dworzaka oraz piosenką "Somewhere Over The Rainbow" z musicalu "The Wizzard of Oz", podczas wykonania której akompaniował jej na fortepianie... sam dyrygent. I bisom z pewnością nie byłoby końca, gdyby nie obietnica, że Sondra Radvanovsky spotka się z fanami po koncercie i podpisze płyty. Zanim jednak wyszła spotkać się z uczestnikami koncertu, artystka przyjęła za kulisami gratulacje od muzyków Orkiestry PFB, na których ten koncert również wywarł ogromne wrażenie.

A że Sondra Radvanovsky niedługo obchodzi okrągłą rocznicę urodzin, publiczność przy akompaniamencie orkiestry (podobnie jak kilka miesięcy wcześniej Erwinowi Schrottowi ) zaśpiewała artystce "Sto lat".

Po koncercie publiczność zaśpiewała Sondrze Radvanovsky urodzinowe "Sto lat".

Miejsca

Opinie (14)

 • mi się

  Podoba

  • 11 2

 • Cudowny koncert, cudowna atmosfera. Wspaniale bylo uczestniczyc w takim przedstawieniu.

  • 20 1

 • Prosimy o więcej!

  Było fantastycznie! Duża przyjemność oglądać w Gdańsku taką gwiazdę! Prosimy o więcej!

  • 14 1

 • jaka Sondra jest cudowna!

  jeszcze nie mogę dojść do siebie! Co za głos! Co za klasa!

  • 18 1

 • Była taka jazda jak na rychu peji

  • 4 0

 • Dobrze, że nie w w budynku opery.

  Byłby wstyd za tę tanzbudę.

  • 12 3

 • Szkoda,

  że tytuł "pomogła pomagać" jest słaby dość...

  • 10 2

 • Ciesze sie ze Pani Ewa Palinska zawsze pisze

  artykuly o tych zdarzeniach artystycznych.

  • 1 4

 • "pomogła pomagać"

  • 3 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Urodzinowe „Sto lat” dla Sondry Radvanovsky

  (2)

  koncert fenomenalny, jak każde publiczne wystapienie Sondry... Jaka wielka szkoda, że ktoś nie udźwignął "cieżaru" tego wydarzenia. Na Sondrę w całym operowym świecie bilty kupić niełatwo, tym bardziej smutkiem napawał mnie widok wielu pustych foteli w Filharmonii Pomorskiej. Nowoczesna promocja, informowanie o takim wydarzeniu, nie może odbywać się w sposób amatorski, a tak mniemam, było w tym wypadku. Moja informacja o tym wydarzeniu, pochodziła bezposrednio ...od Sondry Radvanovsky, która po swym wspólnym występie z Piotrem Beczałą w lutym Wiedniu, powiedziała - przecież lecę na koncert do Gdańska ! Więc jak to Szanowni Państwo? Głupio było patrzeć na występ takiego Artysty w tak szlachetnym celu, kiedy naprawdę wiele foteli świeciło pustkami...Proszę nie popełniać takich błędów w przyszłości. Oddajcie organizację w ręce profosjonalnej agencji/osoby/instytucji. Z poszanowaniem - Wielbiciel Sztuki

  • 15 2

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Urodzinowe „Sto lat” dla Sondry Radvanovsky

   A Trójmiasto.pl jak zwykle informuje po fakcie

   Ważniejsze Mevo i poranne spóźnienie tramwaju nr 2

   • 2 0

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Urodzinowe „Sto lat” dla Sondry Radvanovsky

   Czyli reklama w na Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, RMF Classic i TVP Kultura i w Dzienniku Bałtyckim to za mało. Proszę pamiętać że to koncert charytatywny a dołożenie do tego kosztu agencji reklamowej po prostu mija się z celem. Chyba że Wielbiciel Sztuki dorzuci do organizacji następnego koncertu 30 tys PLN.

   • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku ukończono i oddano do użytku budynek Teatru Muzycznego w Gdyni (przy Placu Teatralnym 1), któremu patronuje Danuta Baduszkowa?

 

Najczęściej czytane