• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Słynny tenor zaśpiewał dla chorych dzieci i rozpalił publiczność do czerwoności

Ewa Palińska
30 listopada 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Juan Diego Florez skradł serca słuchaczy od pierwszej chwili. Juan Diego Florez skradł serca słuchaczy od pierwszej chwili.

W środowy wieczór Juan Diego Florez - najsłynniejszy tenor liryczny na świecie - zaśpiewał w Filharmonii Bałtyckiej podczas koncertu charytatywnego Muzyka Czyni Cuda, nie pozostawiając wątpliwości, że w jego przypadku sława idzie w parze z talentem. Artysta wzbudził zachwyt publiczności od pierwszej chwili i z każdą kolejną arią tylko podsycał ekscytację na widowni. Publiczność nagrodziła go gromkimi brawami, niekończącą się owacją na stojąco, okrzykami zachwytu, otrzymując w podziękowaniu spory pakiet bisów.Cykl "Muzyka czyni cuda" jest inicjatywą gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym, które wspiera swoją działalnością Klinikę Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor Piotr Czauderna, pomysłodawca koncertów, postanowił sięgnąć do portfeli darczyńców poprzez muzykę i to z najwyższej półki, zapraszając do Gdańska gwiazdy światowego formatu. W poprzednich latach w Filharmonii Bałtyckiej występowały Simone Kermes , Vivica Genaux Weselina Kacarowa , jednak żaden z wcześniejszych koncertów nie wzbudził tak wielkich emocji i nie cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, jak środowy recital Juana Diego Floreza - widownia była wypełniona po brzegi. I to wcale nie dlatego, że panie ustępowały mu talentem, bo każda z nich jest diwą największego formatu.

Imprezę zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, m. in. ambasador Peru w Polsce Alberto Salaz Barahona, który poinformował, że Florez od lat angażuje się w działalność charytatywną. Imprezę zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, m. in. ambasador Peru w Polsce Alberto Salaz Barahona, który poinformował, że Florez od lat angażuje się w działalność charytatywną.
Koncert Floreza poruszył trójmiejską publiczność choćby dlatego, że był reklamowany jako występ najsłynniejszego tenora na świecie, a wielu melomanów nazwisko tego artysty po raz pierwszy zobaczyło w materiałach prasowych reklamujących środową imprezę. Jak to możliwe, że nawet ci, którzy pasjonują się operą, dorobku Floreza nie znali?

- Jeśli chodzi o śpiewaków operowych, to w światowej czołówce są chociażby Piotr Beczała i Mariusz Kwiecień, dlatego to na nich głównie skupia się uwaga polskich melomanów. Znamy też dobrze tych, którzy są aktywni medialnie, jak chociażby Placido Domingo, Jose Carreras czy Andrea Bocelli. Dla Floreza zabrakło miejsca, jednak jestem pewien, że po środowym koncercie z przyjemnością będziemy nadrabiali braki - mówił w przerwie koncertu Mateusz, kolekcjoner autografów gwiazd opery.
Ci, którzy sprawdzili dorobek Juana Diego Floreza przed koncertem dowiedzieli się np. tego, że artysta nie tylko występował na najważniejszych scenach operowych świata, ale był również pierwszym śpiewakiem od 70 lat, który bisował w La Scali. Co więcej, był gwiazdą koncertu sylwestrowego w wiedeńskiej Staatsoper, a Brytyjczycy powierzyli mu wykonanie "Rule Brittania podczas ostatniego finału BBC Proms. Trudno o lepszą rekomendację.

Po koncercie fani Juana Diego Floreza ustawili się w długiej kolejce po autografy. Po koncercie fani Juana Diego Floreza ustawili się w długiej kolejce po autografy.
Zrozumiałe jest zatem, że jeszcze przed rozpoczęciem środowego koncertu ekscytacja słuchaczy była tak ogromna. Imprezę zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, m. in. ambasador Peru w Polsce Alberto Salaz Barahona, który poinformował, że Florez od lat angażuje się w działalność charytatywną.

Choć na widowni znajdowało się przeszło tysiąc słuchaczy, a Florez wystąpił jedynie przy akompaniamencie fortepianu, za którym zasiadł Vincenzo Scalera, od pierwszej chwili udało mu się stworzyć niesamowitą, wręcz intymną atmosferę. Publiczność słuchała w tak wielkim skupieniu, że nawet skrzypienie otwieranych drzwi czy przewracanie kartek przez akompaniatora wydawało się ogromnym hałasem.

Pierwszą część zdominowały arie Donizettiego m. in. z takich oper, jak "La Favorite", "Lucia di Lamermoor" czy "Roberto Devereux", w których Juan Diego Florez mógł pokazać pełnię swoich wokalnych możliwości. Jeszcze ciekawsza była jednak część druga, w której zaprezentowane zostały najsłynniejsze "przeboje" napisane na głos tenorowy. "Che ascolto, Ahime" z Otella Rossiniego wprawiło publiczność w zachwyt, ale apogeum nastąpiło chwilę później, po wykonaniu "Una furtiva lagrima" z opery "Napój miłosny" Donizettiego. Słuchacze poderwali się z miejsc i nagrodzili śpiewaka oraz jego fantastycznego akompaniatora gromkimi brawami. W takiej atmosferze, bliższej imprezom w klubach niż koncertom w filharmonii, przebiegała reszta recitalu.

Słuchacze wyrywali się z oklaskami przed końcem utworów, wykrzykiwali na głos nazwisko artysty i nabierali apetytu na więcej. Program był jednak tak skonstruowany, że to "więcej" otrzymywali, co dodatkowo podgrzewało atmosferę, bo czy można spokojnie wysiedzieć, kiedy tak fenomenalny tenor, o krystalicznie czystej barwie głosu, śpiewa arie z "Werthera" Messeneta, "Che gelida manina" z "Cyganerii" Pucciniego czy "Lunge da lei" z opery "La Traviata"? A to jedynie zarys tego, co zostało zaprezentowane.

Na bis Juan Diego Florez wykonał (akompaniując sobie na gitarze) m. in. "Besame mucho". Na bis Juan Diego Florez wykonał (akompaniując sobie na gitarze) m. in. "Besame mucho".
Juan Diego Florez zresztą nie zachwycał słuchaczy wyłącznie swoim fantastycznym głosem, ale i talentem aktorskim - wykonując każdą z arii starał się odnieść do jej kontekstu dramatycznego. A że aktorem jest znakomitym, jego występ był prawdziwą ucztą estetyczną.

Po zakończeniu koncertu owacjom nie było końca. Publiczność wstała z miejsc i okrzykami zachwytu dopraszała się o więcej. W dowód wdzięczności Juan Diego Florez wykonał (akompaniując sobie na gitarze) m. in. "Besame mucho", a że i tego publiczności było mało, artysta (już z towarzyszeniem akompaniatora) wprawił wszystkich w jeszcze większy zachwyt wykonaniem kolejnych arii i dając pokaz swoich możliwości wokalnych w wysokich rejestrach.

Juan Diego Florez zachwycił również swoją otwartością i poczuciem humoru. Rozmawiał ze słuchaczami, odpowiadał na okrzyki padające z widowni i starał się podziękować za owację w naszym ojczystym języku śmiejąc się przy tym, że w Peru mają słowo brzmiące podobnie, jak nasze "dziękuję" - "marakuja"! Słuchacze zachowali jednak bystrość umysłu i po zakończeniu koncertu krzyknęli do niego "marakuja", zamiast "dziękuję". Śmiechu było co niemiara po obu stronach sceny.

W tym roku podczas koncertu zbierano fundusze na zakup mobilnych głowic USG, dzięki którym, po podpięciu do tabletu bądź smartfona, można wykonać badanie nawet podczas wizyty domowej, przy łóżku pacjenta czy na sali operacyjnej. Na zdj. dr Mateusz Kosiak, badający pacjentkę właśnie przy wykorzystaniu takiego sprzętu. W tym roku podczas koncertu zbierano fundusze na zakup mobilnych głowic USG, dzięki którym, po podpięciu do tabletu bądź smartfona, można wykonać badanie nawet podczas wizyty domowej, przy łóżku pacjenta czy na sali operacyjnej. Na zdj. dr Mateusz Kosiak, badający pacjentkę właśnie przy wykorzystaniu takiego sprzętu.
Profesor Piotr Czauderna uprzedzał, że koncert Juana Diego Floreza może być najważniejszym wydarzeniem sezonu w Polsce i nie mylił się - zresztą można się było tego spodziewać, skoro sprowadził do Gdańska artystę, który wcześniej zabawiał wiedeńczyków podczas imprezy sylwestrowej i którego Brytyjczycy zaprosili na finał BBC Proms. A oni nie uznają półśrodków.

Warto również dodać, że w organizacji koncertu Czaudernę wspierał Gdański Klub Biznesu, bez udziału którego impreza mogłaby nie dojść do skutku. Sam Piotr Czauderna przed koncertem wyznał, że negocjacje trwały do ostatniej chwili, a kontrakt z artystą udało się podpisać dopiero dzień przed imprezą. Ci zatem, którzy mieli okazję w niej uczestniczyć, mogą czuć się szczęściarzami.

Najważniejsze jednak, że muzyka po raz kolejny uczyniła cuda i udało się zebrać fundusze dla chorych dzieci. W przerwie koncertu odbyły się tradycyjne aukcje przedmiotów podarowanych na ten cel przez darczyńców. Przypomnę, że w tym roku zbierano na zakup mobilnych głowic USG, dzięki którym, po podpięciu do tabletu bądź smartfona, można wykonać badanie nawet podczas wizyty domowej, przy łóżku pacjenta czy na sali operacyjnej.

Organizatorami koncertu byli: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym, Narodowe Centrum Kultury oraz Agencja AStreet. Sponsorzy wydarzenia: Olivia Business Centre, BSJP i Hilton Gdańsk. Głównym partnerem Muzyka Czyni Cuda została Grupa Energa.

Wydarzenia

Muzyka czyni cuda - Juan Diego Florez (1 opinia)

65 - 300 zł
muzyka poważna, imprezy i akcje charytatywne

Miejsca

Opinie (28) 6 zablokowanych

 • Do czerwonosci to rozpalaja czytelnikow takie glupie tytuly

  • 8 6

 • Kwiaty dla tenora b.skromne (4)

  Za występ tej klasy tenora powinien jednak otrzymać piękne róże a nie bukiecik ze stacji benzynowej.Gdański Klub Biznesu dzwignąłby porządne kwiaty.
  To naprawdę było żenujące zakończenie.
  Zwłaszcza źe bylo tyle bisów.

  Uczmymy się uczymy i ..."Trója" dla sztabu pana Czauderny

  Skromnie było teź podczas szumnie zapowiedzianej licytacji.
  Trzeba to było poprowadzić na scenie.Otwarcie z rozmachem.

  Ludzie nie widzieli kto i co. I po co.
  Słabo to profesor podkreślał.

  Chyba źe taki był zamiar.
  "Typu my wiemy a wy se poczytajcie w gazecie po."

  Tenor bez zarzutu
  .Ale 1 tys. zabrakło na bukiet.czy nawet dwa dla pianisty.

  Porządny i elegancki.Nie wiązankę z dworca.
  Chciałam sama wyjśc i kupic artyscie porządne kwiaty.Piękne cięte róże.
  Np Ekwadorskie.

  Profesorze.
  Diabeł tkwi w detalach.
  Proszę to powiedzieć rodzinie i sekretarce.

  • 13 17

  • Odpowiedzialna za kwiaty

   Za kwiaty odpowiada Pani skowyra z działu koordynacji FB.

   • 5 1

  • Może Pani "Kwiaciarka " włączyłaby się do akcji i podarowała wspaniałą wg niej wiązankę w gratisie :-)

   • 4 6

  • Prezent (1)

   Szanowna Kwiaciarko, o ile pamiętam to Tenor dostał 2 prezenty, które na pewno zabierze do domu, ale może autor wpisu wyszedł przed końcem do szatni, żeby uniknąć kolejki?????

   • 4 2

   • Kwiaty to ukłon

    Prezenty widzieliśmy.
    Z daleka.
    Teź nie wyjaśniono co otrzymał.
    Nie czytamy w myślach.

    Kwiaty.Po każdym wielkim koncercie.To minimum.

    Piękne są oznaką szacunku od nas publicznosci.
    Nie będziemy ich kupować i siedzieć z nimi na widowni.
    Po to jest organizator by to spiąć.

    Nie chodzi o ich brak bo były.
    Tylko za skromny ten dworcowy bukiecik dla Maestro.
    Nie moźemy przewidzieć ,że tylko takie będą.
    Inaczej pewnie każdy przyszedlby z porządnym bukietem.

    • 2 3

 • Czy to jeszcze można nazwać śpiewem? (1)

  • 4 16

  • Zenek

   ten to śpiewa...dla takich jak ty.

   • 1 1

 • ile zebrano kasy??

  • 10 2

 • prof. Czuderna sprowadziił, tzn zapłacił tenorowi za przyjazd?

  Czy zapłaciło ministerstwo bo w tle jest baner ministerstwa? A wtedy to inna sprawa, w PL rządzi PiS a Czauderna jest znanym działaczem Pisu. Może trzecia wersja, tenor zapłacił sam za podróż i pobyt oraz nie wziął honorarium. Każdy może wybrać własną wersję.

  • 6 16

 • Ludzie ogarnijcie się (1)

  Fala hejtu polała się bo człowiek który ratuje dzieciaki i nie zna się na organizacji imprez chciał zrobić coś więcej. Przykre jest to że nie zrozumieliscie idei tego koncertu. Dla mnie nie ważne jest czy pomaga Owsiak czy Chauderna ważne że komuś chciało zrobić się coś więcej. Nie lubię takiej muzyki ale brawo Panie profesorze bo muzyka czyni cuda!

  • 30 5

  • Kwiaty dla tenora b.skromne

   Bez przesady.
   On Prof leczy zgoda. ale koncert organizuje jego zaplecze.
   A organizacja to podstawa.
   Ładne detale.trzeba zadbać o nie.

   Kilka słow o licytacji .etc
   Co licytowano? Nie wszyscy widzieli i wiedzieli.
   I te nieszczęsne kwiaty na koniec
   Jakby zabrakło na normalne piękne ròże.

   • 0 3

 • Brawo Panie Profesorze!

  Wspaniały koncert, wspaniała atmosfera i przede wszystkim wspaniały cel, gratulacje i podziękowania!

  • 21 2

 • Brawo Profesorze

  Może Pani "Kwiaciarka" zaoferuje swoją fachową pomoc w organizacji przyszłorocznego koncertu?Pomoc charytatywna mile widziana, bo wtedy więcej pieniędzy idzie na pomoc dzieciom!
  Panie Profesorze było wspaniale!Dziękujemy i czekamy na przyszły rok!

  • 18 5

 • Wspaniały koncert (2)

  Publiczność tez wspaniała . Tylko na koniec zgrzyt. Wychodzenie w trakcie bisow aby być pierwszym do szatni to obciach. Wstyd.

  • 25 1

  • zwłaszcza VIP-y

   obciach zwłaszcza jak wychodzą VIPY-y po pierwszej części i pierwsze rzędy świecą pustkami

   • 6 2

  • Parking

   No i z parkingu tez trzeba bylo pierwszym wyjechac. Żenada!

   • 4 0

 • Nie ma miłośnika opery, także w Polsce, który nie znałby nazwiska Juan Diego Florez. Od lat jest to jeden z najsłynniejszych tenorów na świecie.

  • 12 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Wystawa Stocznia

15 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Który gdyński teatr wystawia spektakle na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie?

 

Najczęściej czytane