stat

Spotkanie z Maciejem Badowiczem

"Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach (XIV-XV w.). Produkcja - dystrybucja - konsumpcja" to książka między innymi o problemie opłat ponoszonych przez Zakon, związanych ze sprowadzaniem i dystrybucją wina, uznawanego wówczas za towar luksusowy, na terenie państwa na przełomie XIV i XV wieku. Spotkanie autorskie z Maciejem Badowiczem, doktorantem Uniwersytetu Gdańskiego już 1 lutego w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Obrót towarami luksusowymi w średniowieczu był jednym z elementów budowania prestiżu i pozycji na arenie międzynarodowej. Gotowość do ponoszenia opłat za sprowadzenie towaru, m.in. cła i kosztów pośrednictwa, świadczyła o potencjale gospodarczym i ekonomicznym państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Do produktów luksusowych zaliczano wówczas alkohole, w tym wino. Treść pracy porusza problem opłat, ponoszonych przez Zakon, związanych ze sprowadzeniem i dystrybucją wina na terenie państwa na przełomie XIV i XV wieku. Dotychczasowe badania w tym zakresie nie uwzględniały konkretnych informacji zawartych w źródłach.

Maciej Badowicz (ur. 1988r. w Gdańsku), absolwent historii i ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, doktorant na Wydziale Historycznym UG. Specjalizuje się w historii Pomorza, zakonu krzyżackiego i życia codziennego w średniowieczu. Członek gdańskiego koła PTTK i przewodnik po Trójmieście. Współpracuje z redakcjami "Mówią Wieki", "Sieci Historii" oraz portalem historia.org.pl. Autor tekstów naukowych i popularnonaukowych, prelegent na konferencjach historycznych w kraju i za granicą.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?