stat
Impreza odwołana

Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914

Stadion Energa Gdańsk oraz Wydawnictwo Historia Sportu zaprasza na promocję książki - "Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914".

Podczas spotkania z autorami i wydawcami serii HISTORIA SPORTU: Piotrem Chomickim i Leszkiem Śledzioną będzie można porozmawiać z autorem 9 tomu oraz zakupić tę publikację oraz wszystkie wcześniejsze książki w promocyjnych cenach.

O książce: Tom 9 naszej Historii Sportu to opis początków piłkarstwa na obszarze nazywanym dzisiaj Pomorzem Gdańskim. Zajmujemy się narodzinami i pierwszymi latami egzystencji futbolu w takich dużych dzisiaj miastach jak: Gdańsk, Toruń, Słupsk, Elbląg, Grudziądz, Bydgoszcz, ale także mniejszych - Sopot, Wejherowo, Tczew, Kwidzyn, Tuchola, Kartuzy... Gdyby chcieć jednym zdaniem określić zawartość tej pracy, to można byłoby ją nazwać "Vademecum kibica piłkarskiego Prus Zachodnich do 1914 roku.

Książka jest podzielona na kilka części. W pierwszych jej fragmentach opisujemy pionierski okres piłkarstwa. O tym kiedy i gdzie powstawały pierwsze kluby. Jakie osiągały wyniki w swych inauguracyjnych sezonach. Gdzie powstały pierwsze place do gry w piłkę. Jakie drużyny odwiedziły na początku ubiegłego stulecia Gdańsk i okolice. Druga część książki to opis wydarzeń po powstaniu Związku Piłkarskiego. Tu koncentrujemy się na opisie rozgrywek związkowych. Opisujemy strukturę rozgrywek, podział na grupy i Klasy. Przedstawiamy obraz rywalizacji, mecz po meczu i końcowe tabele. Oczywiście nie zawsze było to możliwe. Czasami nasza wiedza jest niestety niepełna i zestaw wyników lub tabela są niekompletne. W ten sposób opisujemy sezon po sezonie. Każdy z sezonów jest osobnym rozdziałem.

Na koniec każdego rozdziału zestawiamy wyniki spotkań towarzyskich, które w danym sezonie rozegrały interesujące nas zespoły. Każdy rozdział zawiera także garść najważniejszych informacji o związku, jego działaniach i personaliach. Kolejna część książki to notki klubowe. Czytelnik znajdzie tu informacje o wszystkich funkcjonujących w opisywanym okresie klubach. Informacje te dotyczą dat powstania, uczestnictwa w rozgrywkach okręgowych, a także władz klubowych, zmian nazw oraz barw klubowych. W miarę możliwości, dotyczy to tylko większych, najsilniejszych klubów, podajemy kadrę zespołu w sezonie. Przy każdym klubie jest także zestawienie wszystkich wyników uzyskanych w meczach mistrzowskich i towarzyskich, w latach 1903-14.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Iloma salami wystawowymi dysponuje pawilon wystawienniczo-edukacyjny sopockiego Grodziska?