• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Promocja książki o Janie Drzeżdżonie

Już w najbliższy piątek (30.01) o godz. 17.30 w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42 Gdańsk) odbędzie się spotkanie z Marią Jentys-Borelowską i promocja jej najnowszej książki "Ogrody zamyśleń, marzeń i symboli. Rzecz o Janie Drzeżdżonie". Na spotkanie zapraszają wydawcy - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Fundacja Światło Literatury, a poprowadzi je Marek Adamkowicz.

18 maja - 14 lipca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 8 zł
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wydanie książki wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Jan Drzeżdżon był od zarania niemalże swojej pisarskiej kariery przez część prominentnych krytyków wynoszony nad Jorge Borgesa i Maria Vargasa Llosę, przez innych natomiast lekceważony i odsądzany od czci i wiary. Biografia pióra Marii Jentys-Borelowskiej przynosi sugestywny obraz walki tego tak kontrowersyjnego twórcy o prawo zarówno do swojej artystycznej osobności, jak i do komunikowania się na własnych prawach z czytelnikiem. Wielki wizjoner, dosłownie oddał życie - zmarł przedwcześnie - konstruowaniu gigantycznego, oryginalnego i niezmiernie trudnego do ogarnięcia i intelektualnego rozpoznania zamysłu twórczego.

Wyobraźnia autora "Twarzy Boga" bowiem, zakorzeniona w głębiach jego rodzimej kaszubskiej kultury, buduje światy, do których dostęp czytelnika jest skrajnie utrudniony. Subtelna i wnikliwa opowieść Marii Jentys-Borelowskiej przynosi klucz do labiryntów życia i twórczości Jana Drzeżdżona, klucz, bez którego zarówno czytelnicy, jak też badacze dzieła tego pisarza nie będą mogli się obejść.

Marian Pilot, pisarz "Ogrody zamyśleń, marzeń i symboli" to próba monografii o Janie Drzeżdżonie (16 V 1937, Domatowo-22 VIII 1992, Gdańsk), głośnym na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, pisarzu kaszubsko-polskim, a zarazem badaczu literatury polskich Kaszub, autorze tak ważnych i tak pięknych utworów literackich, jak "Karamoro", "Twarz Boga", "Tajemnica bursztynowej szkatułki", "Kraina Patalonków", "Twarz Smętka", i tak cennych rozpraw naukowych, jak "Piętno Smętka". Książka liczy 200 stron i składa się z dziesięciu rozdziałów, przedstawiających dramatyczne koleje losu Jana Drzeżdżona, jego roczny pobyt stypendialny w Ameryce Północnej, prozę i poezję polskojęzyczną, pisane po polsku powieści dla dzieci oraz baśnie, kaszubskojęzyczną twórczość poetycką i prozatorską, prace naukowobadawcze i edytorskie, a także bezskuteczne wysiłki artysty, by ... podbić świat. Cennym wyposażeniem monografii są bibliografia oraz indeksy tytułowy i osobowy, opracowane przez Leszka Rybickiego.

Opinie

Sprawdź się

Kiedy "Dar Pomorza" został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku?