• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Nieznany świat pieśni Zoltána Kodály'a" - koncert węgierski w 140. rocznicę urodzin kompozytora

Festiwal na stałe zdążył wpisać się w Kulturalną Mapę Polski i Europy, stając się jedną z turystycznych - letnich wizytówek Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego Kurortu od lat wypełnia muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Festiwal wciąż ewoluuje, z każdym rokiem przynosi nowe inspiracje, pojawiają się pomysły, dzięki którym kolejne jego odsłony poszerzają się o nową stylistykę muzyczną, stając się mieszanką wysmakowanych, nowoczesnych brzmień i niekiedy zaskakujących rozwiązań muzycznych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wielokulturowy charakter Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza. Dzięki swojej ciekawej i niekonwencjonalnej oprawie, występom wybitnych artystów (polskich i zagranicznych), również o randze międzynarodowej, spotyka się z dużym uznaniem krytyki, trójmiejskiej publiczności oraz gości z Polski i zagranicy odwiedzających nadmorski kurort u schyłku sezonu letniego.

Sobota, 10 września 2022, godz. 19.00
"Nieznany świat pieśni Zoltána Kodály'a" - koncert węgierski w 140. rocznicę urodzin kompozytora


Wykonawcy:
Marlena Borowska - sopran
Robert Marat - fortepian


W ramach cyklu "Promocja Młodych":
Zhu Jin - sopran (Chiny)
Liang Yu - baryton (Chiny)

Stanisława Grażyńska - słowo o muzyce

Marlena Borowska - sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego Prof. Haliny Słonickiej. Dwukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Wokalnych w Belgii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem G. Colleman i G. Loembarts, tam też została wytypowana do Koncertu Finałowego dla Radia BRT w Brukseli. Okres studiów zaowocował udziałem w licznych spektaklach, m.in. pod dyrekcją T. Wicherka oraz M. Nowakowskiego. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, Krajowym Biurem Koncertowym. Organizatorka wielu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych muzycznych przedsięwzięć artystycznych. Dyrektor Ogólnopolskich oraz Międzynarodowych Festiwali i Konkursów Wokalnych. Realizatorka spektakli operowych oraz kierownik naukowy muzycznych kursów i seminariów edukacyjnych dla młodzieży. Artystycznie i naukowo związana zwłaszcza ze środowiskiem warszawskim i wrocławskim. Bierze czynny udział w konferencjach, obradach jury konkursów wokalnych, publikuje. Wielokrotnie nagradzana za twórczość artystyczną, organizatorską i pedagogiczną. Z wielkim powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą, otrzymując za swoje kreacje wokalne znakomite recenzje.

prof. Robert Marat - fortepian
Pianista i pedagog, od października 2017 roku profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wychowanek szkół muzycznych w Białymstoku, które ukończył pod kierunkiem Heleny Frankiewicz - uczennicy Aleksandra Michałowskiego. Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w 1988 roku. Studiował również kameralistykę u prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także grę na organach i klawesynie. Jest laureatem konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi w 1987 roku oraz wielu nagród w zakresie muzyki kameralnej. Przez 29 lat pracował w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Prowadził klasę fortepianu na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2002-2007). W latach 1997-2009 współpracował z Mozarteum w Salzburgu. Od lat pracuje jako nauczyciel, początkowo w Liceum Muzycznym w Katowicach, a obecnie w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Prowadzi liczne kursy, konsultacje, wykłady, zasiada w jury konkursów dla dzieci i młodzieży. Od czasu Konkursu im. Karola Szymanowskiego w 1987 r. często pojawia się na estradach koncertowych Łodzi. W Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów uzyskał kwalifikacje I stopnia w 1997 roku. Recenzentami w przewodach pianistycznych byli m.in. prof. Tadeusz Chmielewski i prof. Anna Wesołowska-Firlej. Jako kameralista współpracował z wybitnymi śpiewakami związanymi z łódzkim środowiskiem artystycznym: Delfiną Ambroziak, Urszulą Kryger, Jadwigą Pietraszkiewicz, Tadeuszem Kopackim. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występuje z orkiestrami symfonicznymi jako solista, z recitalami pianistycznymi, jako kameralista często towarzyszy śpiewakom. Pojawiał się na prestiżowych festiwalach: Warszawska Jesień, Salzburger Festspiele. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i na płyty CD. Po raz pierwszy zarejestrował "zapomniane" utwory kompozytorów polskich Aleksandra Michałowskiego, Raula Koczalskiego i Henryka Macury. Inspiracje do pracy artystycznej czerpie z bliskiego kontaktu z przyrodą, czynnie uprawia wspinaczkę wysokogórską i żeglarstwo.

PATRONAT HONOROWY:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

ZREALIZOWANO Z UDZIAŁEM FINANSOWYM GMINY MIASTA SOPOTU

MECENAT:
Fundacja im. Franciszka Stefczyka
HOTEL SOPOT w Sopocie
JASZCZUK DEVELOPMENT Krzysztof Jaszczuk
ROTARY CLUB Gdańsk-Sopot-Gdynia

PARTNERZY:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano w Gdańsku
Parafia Garnizonowa pw. Św. Jerzego w Sopocie
Teatr Wybrzeże - Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej w Sopocie

PATRONAT MEDIALNY:
Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
SŁOWO ŻYDOWSKIE
Trojmiasto.pl
Dziennik Bałtycki

ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 zł
INFORMACJA O BILETACH:
BILETY W CENIE 40 PLN DO NABYCIA W MIEJSCU WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH NA 2 GODZINY PRZED KAŻDYM KONCERTEM

REZERWACJA BILETÓW: tel. 600 290 214

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: