• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nasze Boże Narodzenie

Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert "Nasze Boże Narodzenie". Polski Chór Kameralny już po raz trzynasty zaprasza na świąteczny koncert, w tym roku pod tytułem "Nasze Boże Narodzenie", który odbędzie się w czwartek, 29 grudnia o godz. 20:15 w Kościele św. Mikołaja w Gdańsku.

Wokaliści i instrumentaliści gdańskiego zespołu pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykonają utwory Ariela Ramireza - Misa Criolla [Mszę kreolską] oraz Navidad Nuestra. We wnętrzach czternastowiecznej dominikańskiej świątyni zabrzmią też kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Cykliczne koncerty świąteczne organizowane są w wielu miastach Europy, m.in. w Wiedniu, Londynie, Kopenhadze, Dreźnie czy Lipsku. Także gdańszczanie mają udział w tej pięknej europejskiej tradycji.
Doroczne koncerty bożonarodzeniowe Polskiego Chóru Kameralnego na stałe wpisały się w kalendarz trójmiejskich świątecznych wydarzeń kulturalnych.

Jest to piękna tradycja wspólnego kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia, zimowego czasu niezwykłych zdarzeń, spotkań, wspomnień i nadziei. Szczególny jest to okres, kiedy, śpiew, głos ludzki, jeden z najpiękniejszych instrumentów na świecie, w wyjątkowy sposób w pełni potrafi przekazać emocje i nastrój bliskości, ciepła i miłości.

Podczas koncertu obok kolęd zabrzmią dwa utwory wokalno-instrumentalne Ariela Ramireza. Obie kompozycje prezentują szeroki wachlarz rytmów i wzorców melodycznych Ameryki Łacińskiej, dźwięków charakterystycznych dla andyjskiej nacji, rozświetlając promienistą kolorystyką jedno z największych chrześcijańskich świąt.

Ariel Ramirez (1921-2010) to argentyński pianista i kompozytor, w centrum jego zainteresowań był folklor rodzimej Argentyny. Kompozycje Misa Criolla i Navidad Nuestra powstały prawie pięćdziesiąt lat temu. Dzięki niezwykłej energii, głębokiej uczuciowości i wzruszającej prostocie rozpalają entuzjazm wśród słuchaczy na całym świecie.

Utwór Misa Criolla kompozytor napisał w swym macierzystym języku. W niezwykły sposób połączył muzykę Ameryki Łacińskiej z muzyką europejską, zestawiając tradycyjne elementy liturgiczne z folklorem właściwym Ameryce Południowej. Stworzył jednorodną całość, pomimo, iż każda z pięciu części mszy zawiera odmienne rytmy taneczne, właściwe tradycji argentyńskiej, peruwiańskiej i boliwijskiej.

Navidad Nuestra jest efektem współpracy Ariela Ramireza z poetą Felixem Luną, wielokrotnie wykorzystującym w swoich wierszach dialekty, w tym także indiańskie. Przedstawiona tutaj historia narodzenia Pana nacechowana jest południowoamerykańskim kolorytem.
Zapraszamy na ten niezwykły koncert, na wspólne Nasze Boże Narodzenie.

PROGRAM
Ariel Ramirez Misa Criolla
Ko Matshushita Makibito Hitsujiwo
Maciej Małecki Niemowlątko na słomie
Ireneusz Łukaszewski Uśmiechnij się, dziecino
Mykoła Łeontowycz Oj na riczci, na Ordani
Krzysztof Penderecki My też pastuszkowie
Ariel Ramirez Navidad Nuestra

WYKONAWCY
wokaliści i instrumentaliści
Polskiego Chóru Kameralnego
Jan Łukaszewski dyrygent

polskichorkameralny.pl

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  30 zł
 • Bilet ulgowy
  20 zł
w miejscu koncertu na 30 minut przed rozpoczęciem

Opinie

Sprawdź się

Na budynku Centrali Grupy ERGO Hestia umieszczono rzeźbę lecących ptaków. Jej autorem jest wybitny współczesny polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Kto?