stat
Impreza już się odbyła

Maciej Śmietański / bioreaktory

Zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej naszego rezydenta Macieja Śmietańskiego pod tytułem "Bioreaktory". Spotykamy się 9 maja (sobota) w samo południe pod naszym budynkiem - do zobaczenia.

2 - 30 lipca 2021, godz. 18:00 - 21:00

Wstęp wolny

20 sierpnia - 2 września 2021, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Antropocentryczna epoka zawsze nasycona jest symbolami dominacji. Coś nad czymś góruje, narzuca strukturę, prawa i organizację. Coś myśli, że nadaje porządek. Coś tworzy prawa i hierarchię, własne rytuały i ścieżki awansów. Jakaś struktura zarządza się przez królową, przedstawicieli lub uzurpatorów. Tworzy byty i je unicestwia.

Czas wirusa nakazuje zobaczyć uniwersalizm natury. Przez sztukę patrzymy na kierunek lub bez-kierunek narzucania woli, a może po prostu współzależności. Rewidując znaczenie prac AKA Elvin Flamingo, jego bioreaktor mrówek i prace z okresu szpitalnej terapii dokładam reaktor szpitala klinicznego. Mieszają się tu znaczenia i rola aktorów, kierunek dominacji. Elvin tworzący swoje kolonie mrówek, Elvin poddany działaniu lekarzy i wreszcie ci lekarze w swoim królestwie strąceni z panteonu przez wirus. Przewrotne i znamienne, kiedy w swoim zadufaniu zapomnieliśmy, że nie dominujemy, że mechanizm regulacji nie jest nam poddany. Zaledwie kilka tysięcy lat temu ktoś wymyślił najbardziej klasyczną i nośną ideę fikcji: idźcie i czyńcie sobie ziemię poddaną. Czy będzie w nią dalej brnął?

A przecież jutro nastąpi. Czy wyciągniemy wnioski? Czy zrewidujemy tę antropocentryczną brednię? Czy pustelnicy na szczytach swoich wierz zobaczą jak są one śmieszne i kruche? Czy znajdziemy miejsce równoważne, czy pogrążymy się w krwawym karnawale śmierci? Nie mam pojęcia, ale myśleć trzeba już dziś".
Maciej Śmietański

Maciej Śmietański (ur. 1969)

Chirurg, artysta i performer, Dr hab. med. W dziedzinie medycyny założyciel i Przewodniczący Sekcji Leczenia Przepuklin TChP, organizator polskiej szkoły leczenia przepuklin, lider misji humanitarnych w Afryce i Azji, współzałożyciel Ukraińskiego Towarzystwa Przepuklinowego (dwukrotny Doctor Honoris Causa). W codziennej praktyce zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną złożonych defektów przedniej ściany brzucha, operuje w szpitalu Swissmed w Gdańsku.

W dziedzinie sztuki student dyplomowego roku Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Członek Rady Programowej Fundacji Wyspa Progres, rezydent Przestrzeni Sztuki WL4-Mleczny Piotr i członek stowarzyszenia WL4. Obecnie pracuje nad cyklem krytycznych wystaw ogniskujących zmiany społeczne i świadomość w kontekście Gdańska i gdańskiej stoczni.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?