• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert Andrzejkowy

Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Koncert Andrzejkowy.

Dziś muzykę filmową piszą na ogół specjaliści, nierzadko nie mający za sobą poważnych studiów muzycznych. W początkach kina było inaczej. Wielu wybitnych kompozytorów, od Schönberga po Pendereckiego próbowało swych sił (z różnym efektem) w dziedzinie muzyki filmowej. Mało kto dziś kojarzy twórcę weryzmu - Petro Mascagniego z filmem. A jednak, ten twórca weryzmu w operze włoskiej, podczas pierwszej wojny światowej napisał muzykę (po raz pierwszy i ostatni w życiu) do niemego filmu Rapsodia satanica. Muzyka ta była wykonywana podczas projekcji filmu na żywo, tak też będzie i na naszym koncercie, kiedy to muzykę Mascagniego poprowadzi Massimiliano Caldi.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Muzyka do słynnego filmu Viscontiego - Lampart powstała prawie 50 lat później. Ale jej styl nie odbiega wiele od muzyki Mascagniego. Nino Rota, który był cudownym dzieckiem i już w wieku kilkunastu lat napisał parę oper, odebrał bardzo staranne wykształcenie muzyczne. Kończył fortepian, dyrygenturę, kompozycję, a nawet pisał rozprawy muzykologiczne. Choć jego autonomiczny dorobek jest niemały, każdy kojarzy dziś Rotę z filmem. To muzyka do Ojca chrzestnego, wielkich filmów Felliniego i wreszcie Lamparta Viscontiego przyniosła Rocie międzynarodową sławę.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Massimiliano Caldi - dyrygent
Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie

Program:
Nino Rota - Suita symfoniczna do filmu Lampart Luchino Viscontiego [25']
Przerwa [20']
Pietro Mascagni - Muzyka do filmu Rapsodia Nina Oxilii (wraz z projekcją filmu) [40']

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Studium Wokalno-Aktorskie to: