stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Janusz Plota. Matryce rysunku 2 - prześwietlenie miasta Gdańska 2021

Rysunek transarchetypiczny to walizka notatek artysty podróżującego po kontynentach świata "Transarchetypiczny" jest połączeniem słów "tranzyt" i "archetyp". Artysta przenosi formy oraz przedmioty codziennego użytku z ich kontekstów kulturowych i umieszcza je w nowych, nadając im nowe znaczenie. Rysunki artysty wykonane są na różnych materiałach/ podłożach, co nie pozostaje bez znaczenia dla odbioru prac. "Rysunek jest przestrzenią, a przestrzeń - rysunkiem", jak mówi Janusz Plota.

Wystawa w Centrum św. Jana jest swoistym nawiązaniem do sztuki przestrzennej, jaką Plota uprawia w latach 90. Wtedy to buduje duże obiekty rentgenowskie i rysunki na płótnach (Janusz Plota, "Sztuka Czasu" 1992, Galeria El). "Matryce rysunku 2..." to monolog artysty z energią miejsca - muru, ale też całego miasta i jego wyjątkowej historii.

Janusz Plota - Urodzony w 1957 roku na Pomorzu, w Miastku. Doktor sztuki (ASP Katowice, 2014). Studia magisterskie odbył w PWSSP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1986 roku). Doktorat obronił w 2014 roku na ASP w Katowicach. Założyciel TransitArtu (1992) i manifestu Tae, ogłoszonego na pokazie Transitart podczas Międzynarodowego Sympozjum Truso w Galerii El w Elblągu w 1993 roku. Sztuka tranzytowa to postawa poszukiwania podobieństw w sztuce i kulturze całego świata. Dialog transarchetypiczny artysta manifestuje na festiwalach malarstwa, rzeźby, performance na świecie, tworząc nowe obiekty, kolumny, instalacje i mega znaki. Filozofia sztuki tranzytowej (TAE) pozwoliła twórcy na zrealizowanie szeregu znaczących, międzynarodowych projektów kuratorskich, które poszerzyły obraz sztuki transgranicznej w Polsce, Europie, Azji i Afryce.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?