• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Hominem Quaero - wystawa

Kolekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stanowi reprezentację dorobku artystycznego twórców XX wieku i obejmuje dzieła autorów polskich i zagranicznych w całej ich różnorodności ideowej, formalnej i materiałowej.

2 - 30 kwietnia 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

13 kwietnia - 15 maja 2024, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wernisaż wystawy: 5 kwietnia 2019, godzina 19:00
wystawa: 5 kwietnia - 5 maja 2019, poniedziałek - piątek, 10:00 - 18:00
kurator: Jarosław Pajek / Kierownik Działu Wystaw i Kolekcji CRP w Orońsku

Wystawa prac ze zbiorów orońskich, prezentowana w Oliwskim Ratuszu Kultury, zatytułowana "Hominem quaero", opiera się na wyborze rzeźb związanych z szeroko pojmowaną figuracją rozumianą jako niewyczerpane źródło inspiracji, charakteryzujące się pewną ponad-czasowością. Eksponowane prace ukazują przemiany stylistyczne i formalne zachodzące w rzeźbie polskiej od lat 20. do współczesności. "Poszukując człowieka", artyści w swojej twórczości podążali różnymi drogami. Formy rzeźbiarskie stają się jednocześnie obrazem refleksji twórcy, który prowadzi dialog z rzeczywistością, komentując ją na swój własny, niepowtarzalny sposób. Artyści podejmują próbę odpowiedzi na wiele pytań związanych z egzystencją człowieka w całej jej złożoności. Na wystawie mamy przykłady przedstawień klasycznych, neoekspresjonistycznych, aż po formy abstrakcyjne.

W Galerii Sztuki Nowy Warzywniak będą eksponowane prace wielu wybitnych polskich rzeźbiarzy, między innymi: Katarzyny Kobro, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Hasiora, Jerzego Jarnuszkiewicza, Andrzeja Pawłowskiego, Antoniego Rząsy, Józefa Łukomskiego, Adama Prockiego, Bronisława Chromego, Jana Kucza, Gustawa Zemły, Stanisława Kulona.

GALERIA SZTUKI NOWY WARZYWNIAK
Galeria Sztuki NOWY WARZYWNIAK mieści się w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku Oliwie (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Oliwskiego i Archikatedry Oliwskiej. Kontynuuje aktywność Galerii Sztuki WARZYWNIAK, która działała w tym samym budynku w latach 2011-2016. Odbyło się w niej ponad 100 wystaw, wiele koncertów, spotkań i wykładów. Po przerwie (2016-2017), gdy budynek przechodził gruntowną modernizację, Galeria Nowy Warzywniak dysponuje czterema niezależnymi przestrzeniami, w których jest prezentowane szerokie spektrum sztuk wizualnych. Galerią zarządzają: Andrzej Stelmasiewicz, dr Adriana Majdzińska oraz Helena Sadłek. Misję Galerii można określić krótkim hasłem SZTUKA CHCE DO CZŁOWIEKA. Nowy Warzywniak prezentuje prace młodych artystów i oddaje należny szacunek dojrzałym. Pokazuje sztukę nowoczesną i tę, bardziej tradycyjną, z Gdańska, z Pomorza, z Polski i z zagranicy. W 2019 roku w Nowym Warzywniaku zostanie zorganizowanych około 50 wystaw!

Fundacja Wspólnota Gdańska, która założyła i prowadzi Nowy Warzywniak współpracuje z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, z gdańską Akademią Sztuk Pięknych oraz z licznymi samorządowymi placówkami kultury i organizacjami pozarządowymi.

Wspólnota Gdańska prowadzi także Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby zlokalizowaną w Parku Nadmorskim im. R. Reagana i w Parku im. Jana Pawła II. Kolekcja rzeźb z drewna Wspólnoty Gdańskiej znajduje się także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni. Wspólnota Gdańska promuje sztukę gdańską za granicą. Zorganizowała wystawy w Hiszpanii (2013-2014: Reus, Banyoles, Zaragoza, La Galera, Mollerusa, Castello d'Empuries), w Norwegii (2014: Oslo), we Francji (2015: Orleans) i na Ukrainie (2016: Lwów). W sezonie letnim 2019 Wspólnota Gdańska wspólnie z CRP w Orońsku zaprezentuje wystawę współczesnych form przestrzennych na terenie Sopot Centrum, czyli sopockiego dworca kolejowego.

Opinie

Sprawdź się

Które miasto było organizatorem głównych europejskich obchodów Europejskiego Dnia Morza w 2011 roku?