• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Don Kichot" w WiMPB w Gdańsku

"Don Kichot" wiecznie aktualny. Wydarzenie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Wojewódzka i Miejsca Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Fundacja Poset zapraszają na wydarzenie kulturalne, którego motywem przewodnim będzie jedna z najbardziej ikonicznych postaci literatury - przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
13 maja od godziny 17:00 w Bibliotece Głównej przy Targu Rakowym 5/6 będzie można spotkać się z monumentalną powieścią Cervantesa i jej wielowymiarowym wpływem na kulturę europejską. W programie przewidziano wystawę rzeźb, grafik i innych dzieł plastycznych inspirowanych tym tematem, spotkanie autorskie wokół dwujęzycznej monografii pod redakcją Artura Matysa "Don Kichot - galeria otwarta/Don Quijote - galería abierta" oraz ekspozycję unikatowych wydań powieści.

Gośćmi honorowymi prezentacji będą: Ambasador Hiszpanii Pan Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz dr hab. Wojciech Charchalis - tłumacz z języka hiszpańskiego, autor najnowszego przekładu "Don Kichota" na język polski.
"Don Kichot - galeria otwarta/Don Quijote - galería abierta"
"Don Kichot - galeria otwarta/Don Quijote - galería abierta" - unikatowa publikacja, opracowana przez Artura Matysa to pierwsza na polskim rynku wydawniczym prezentacja dzieł polskich malarzy i grafików inspirujących się arcydziełem "Don Kichot z La Manchy" Miguela de Cervantesa. W tej dwujęzycznej monografii znalazły się reprodukcje prac Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego, Tadeusza Kantora, Józefa Wilkonia i innych.

- "Podzielam pogląd, który formuje wielu ludzi kultury, że "Don Kichot" to pierwsza europejska powieść, na ramionach której wyrosła cała literatura tego kontynentu. Jest to arcydzieło, a arcydzieła zawierają w sobie pierwiastki ponadczasowe. "Don Kichot" odpowiada na kluczowe problemy egzystencjalne. To powieść, którą w zależności od epoki można odczytywać na nowo i odnajdywać kolejne źródła inspiracji, tematy, czy odpowiedzi na pytania trapiące społeczeństwa" - mówi Artur Matys.

"Zarówno spotkanie, jak i dwujęzyczna monografia ukazują wzajemne oddziaływanie na siebie kultur europejskich. Wagę tego procesu podkreśla fakt obecności Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce podczas wydarzenia w WiMBP w Gdańsku. To znak dialogu Hiszpanami i Polakami" - dodaje.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:30 i poprowadzi je Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku.

Wernisaż
Spotkanie z Arturem Matysem poprzedzi wernisaż wystawy obrazów, grafik i rzeźb znanych artystów, którzy zainspirowali się tytułowym bohaterem Cervantesowego arcydzieła. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00, a wśród prezentowanych prac znajdą się m.in. dzieła artystów związanych z Gdańskiem, w tym Ryszarda Stryjca - znanego grafika i malarza. Nie zabraknie również prac Józefa Wilkonia, w tym grupy rzeźb "Don Kichot i Sanczo Pansa z wiatrakiem".

Dopełnieniem wystawy będzie prezentacja drugiego i trzeciego wydania powieści "Don Kichot z La Manchy" Miguela de Cervantesa w przekładzie z języka francuskiego na polski oraz pierwszego wydania w przekładzie z języka hiszpańskiego.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?