• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Człowiecze oblicze Noblisty. O Sienkiewiczu (nie)pomnikowo

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na wykład dr Sylwii Karpowicz-Słowikowskiej pt. "Człowiecze oblicze Noblisty. O Sienkiewiczu (nie)pomnikowo" 14 czerwca 2019 r. o godz. 16:00

cze 23

niedziela, godz. 10:00 - 16:00

Wstęp wolny
cze 27

czwartek, godz. 12:00

Wstęp wolny
Henryka Sienkiewicza nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego biografia, skrojona na miarę literacką, mogłaby sama stać się materiałem na dobrą powieść biograficzną. Tyleż się w jego życiu spotykało przypadku z koniecznością wyboru, a tyleż podróży, zwrotów akcji i wielkiej sławy. Urodził się na Podlasiu, zmarł w Vevey. Pochodził z ziemiańskiej rodziny, miał pięcioro rodzeństwa. Najpierw był średnim uczniem, później nie wyróżniał się wśród braci studenckiej, na polecenie rodziny studiował medycynę, ale przeniósł się na prawo, ostatecznie został studentem wydziału filologiczno-historycznego. Wraz z Heleną Modrzejewską przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, potem mieszkał w Wielkiej Brytanii i Francji, by na koniec przenieść się do Szwajcarii i tam zakończyć życie.
To jest Sienkiewicz znany.

A Sienkiewicz nieznany? Takiego właśnie zaserwujemy na wykładzie, który poprowadzi Sylwia Karpowicz-Słowikowska - doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca. Autorka książek "Kwestia niemiecka" w publicystyce Bolesława Prusa (2011), Dusze w niewoli. Bolesława Prusa i innych (pozytywistów) myślenie o Rosji (2018), współredaktorka Teki rozmaitości z wieku nie tylko XIX (2011), Tańca w literaturze polskiej XIX i XX wieku (2012), Między rusofobią a rusofilią. Poglądy, postawy i realizacje w literaturze polskiej od XIX do XXI wieku (2016), Fascynacja, zachwyt, zakręcenie w literaturze polskiej XIX i początku XX wieku (2016), Paranoje, obsesje, natręctwa w polskiej literaturze XIX wieku (2016), Myśl filozoficzna, teologiczna i socjologiczna Bolesława Prusa (2018). W kręgu jej badawczych zainteresowań znajduje się twórczość Bolesława Prusa, publicystyka II połowy XIX w., problematyka mniejszości etnicznych. Drukowała artykuły w
czasopismach: "Pamiętnik Literacki", "Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza", "Świat i Słowo", książkach zbiorowych. Członek redakcji czasopisma Studia Rossica Gedanensia", kierownik Pracowni Badań nad Twórczością Bolesława Prusa, członek pracowni Rosja w literaturze i kulturze polskiej w wiekach XIX-XXI, uczestnik grantów "Edycja Krytyczna Pism Wszystkich Bolesława Prusa" oraz "Młodzi pozytywiści warszawscy", uczestnik projektu "Zdolni z Pomorza". Laureatka w konkursie im. Konrada i Marty Górskich, nagrodzona Medalem KEN, członek Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Pod rękę z Bohaterem finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji: https://podrekezbohaterem.blogspot.com/
(Regulamin organizacji imprez/wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie Biblioteki).

Opinie

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?