stat
Impreza już się odbyła

Benefis profesora Hugona Laseckiego

wrz 24

piątek, godz. 12:00

Gdynia,
Wstęp wolny

30 września - 8 października 2021, godz. 12:00 - 17:00

Gdańsk,
GALAKTYKA HUGON
benefis profesora Hugona Laseckiego

miejsce: Galeria WL4, ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk
wernisaż: 03 czerwca 2017, godz. 19:04

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie kulturalne pt. GALAKTYKA HUGON, którego centralnym punktem będzie wystawa ukazująca twórczość 11 absolwentów pracowni profesora Hugona Laseckiego oraz prace samego mistrza i jego wieloletniego asystenta prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego.
Okazją dla organizacji wystawy stał się niedawny jubileusz 85 urodzin Profesora; w związku z tym wernisaż będzie połączony z rozmową z artystą, którą poprowadzi Krzysztof Gliszczyński.

Uczestnicy:
PIOTR BĄKOWSKI
JAROSŁAW FLICIŃSKI
ŁUKASZ FRUCZEK
KRZYSZTOF GLISZCZYŃSKI
SŁAWOMIR GÓRA
MARZENA HUCULAK
ANDRZEJ KARMASZ
GRAŻYNA KRĘCZKOWSKA
ANNA KRÓLIKIEWICZ
HUGON LASECKI
DOMINIK LEJMAN
MACIEJ SIEŃKOWSKI
JACEK ZDYBEL

W przestrzeniach WL4 pojawią się dwa filmy dokumentalne o artyście:
Hugon Lasecki, (1996r.) autorstwa Anny i Jacka Mydlarskich,
Hugon: portrecista świata niewidzialnego, (2014r.) autorstwa Macieja Jarczyńskiego.

Wieczór uświetni spektakl teatru Gdańskiej Szkoły Artystycznej inspirowany poezją jubilata w reżyserii Michała Zasłony.Milczenie Hugona Laseckiego jest wymowne, bo nie potrzebuje wielu słów, by powiedzieć o tych małych a zarazem wielkich rzeczach i sprawach. To co na pozór nieistotne, staje się w jego twórczości wszechświatem istnienia. Tę niezwykłą tajemnicę poznania możemy obserwować w jego charakterystycznej linii, która zakreśla formę jego malarstwa czy rysunku i potrafi przemienić się w słowo, zdanie w jego wierszach. Zawsze odczuwany tę Jego niezwykłą obecność, która sensorycznie wyłapuje wszelkie drgania jakiejkolwiek wrażliwości istniejącej jeszcze na tym świecie. Jest wnikliwym i życzliwym obserwatorem, który potrafi dojrzeć świat w swoich zawiłościach, strach i lęk w ludzkiej duszy, narysować tor lotu brzęczącej muchy czy dysputować ze swoimi żabami w cudownym Opaleniu. To niezwykły dar zamienić te doznania w sztukę i dzielić się nią z innymi, by wspólnie na chwilę zniknąć z tego świata i stać się niewidzialnym pośród zdarzeń, w których człowiek czasem mniejszy niż kruszyna chleba dojrzy siebie w lesie traw nad szczekającym psem.
Miałem niezwykłą przyjemność obcować z prof. Hugonem Laseckim jako jego student w Pracowni Podstaw Malarstwa i Rysunku oraz później jako asystent w Pracowni Malarstwa od 1988 roku do 2003 roku, czyli do momentu przejścia Profesora na emeryturę. Przez 15 lat pracowaliśmy ze wspaniałymi ludźmi, którzy w Pracowni Mistrza mogli zetknąć się z Jego wrażliwością na sztukę i otaczający świat. Wielu z nich to twórcy, których można spotkać na wielu wystawach w Polsce i zagranicą, są także pedagogami nie tylko w macierzystej uczelni. Jak to zwykle bywa, przestrzeń czasowa wyznacza inne tory lotu, 15 lat to prawie dwie dekady i wielu z byłych studentów i absolwentów, mogło tylko o sobie słyszeć. Wystawa w Galerii WL4 przybliży grupę byłych absolwentów Pracowni Malarstwa Prof. Hugona Laseckiego, którzy podążając swoją własną trajektorią, spotkają się na wystawie z okazji niedawnej rocznicy urodzin Profesora.


i...

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest...?