• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Aukcja Sztuki Współczesnej

Jesień od lat jest ulubioną porą kolekcjonerów dzieł sztuki. To właśnie wtedy Domy Aukcyjne przygotowują najbogatsze oferty aukcyjne, a klienci najchętniej kupują prace rzadko pojawiających się na rynku artystów.

30 września 2017 o godz. 17 w Sopockim Domu Aukcyjnym w Sopocie odbędzie się licytacja 60 unikatowych prac najbardziej poszukiwanych klasyków powojennej sztuki: m.in. Jerzego Nowosielskiego (poz. 2), Jana Tarasina (poz. 14), Tadeusza Dominika (poz. 3 i 4) i Stanisława Fijałkowskiego (poz. 15).

Katalog otwiera praca Artura Nachta - Samborskiego (poz. 1) - klasyczna pozycja "Liście fikusa w pasiastym wazonie" była wystawiana na kilkunastu wystawach w polskich muzeach (m.in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku), galeriach miejskich i reprodukowana we wszystkich najważniejszych katalogach opisujących twórczość tego artysty. Motyw rośliny doniczkowej, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów w twórczości Nachta, który przez sobie współczesnych był nazywany żartobliwie "ten od fikusów".

Na aukcji wylicytować będzie można także dwie prace Zdzisława Beksińskiego (poz. 8 i 9) - niezwykle cenionego i poszukiwanego artysty amatora, który stał się niezwykle rozpoznawalny dzięki swojej wytrwałości w dążeniu do perfekcji. Przyciągająca wzrok oniryczna praca z 1974 roku, dzięki kontrastowi nasyconych czerwieni i zieleni, traci mroczny charakter na rzecz stylistyki fantastycznej, niemalże baśniowej. Dużo bardziej stonowana praca z 1980 r. jest typowym przykładem nierozwikłanego symbolizmu tego sanockiego twórcy. Kobieca postać, niczym hinduska wieloręka Kali - bogini czasu i śmierci - w jednej dłoni dzierży kulę i węża, drugą wskazując na czaszkę, w kolejnych dłoniach zaś trzyma pozbawioną ciała głowę. Artysta nie tytułując pracy pozostawia widzowi swobodę w odczytaniu symboliki przedstawionej sceny.

W ofercie znalazły się także dwie porcelanowe rzeźby sopockiej artystki Marii Teresy Kuczyńskiej (poz. 6 i 7). Te niewielkie figury, mimo kruchości i delikatności zastosowanego materiału pozostają w swym wyrazie monumentalne. Kolumna i Samuraj są wariacjami na temat człowieka, dekonstrukcjami klasycznych i orientalnych motywów ikonograficznych.

Po raz pierwszy na aukcjach sztuki współczesnej Sopockiego Domu Aukcyjnego pojawiły się także dwie szklane rzeźby autorek wywodzących się z wrocławskiej Katedry Szkła tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Małgorzata Dajewska (poz. 39) stworzyła szklany obiekt, który uwodzi emocjami i niezliczoną ilością możliwych punktów odniesienia. Praca Agnieszki Leśniak-Banasiak (poz. 40) z cyklu "Geometria Światła" gra kontrastami: transparentności, faktury, koloru.

Mamy nadzieję, że rozbudowana oferta przypadnie Państwu do gustu i zachęci do spędzenia w Sopocie ostatniego weekendu września.

Wszystkie dzieła dostępne tutaj: https://www.sda.pl/aukcja-sztuki-wspolczesnej,17529,pl.html

Opinie

Sprawdź się

Który z aktorów grających w Teatrze Wybrzeże jest mimem?