• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

8. Gdański Festiwal Tańca (5 opinii)

Ósmą edycję Gdańskiego Festiwalu Tańca zdominują żywioły. W czerwcu Salę Suwnicową Klubu Żak pokryje ziemia, zaleje woda, uniosą się nad nią powietrzne twory i ogniste tancerki. Podobnie jak w ubiegłych latach Festiwal otworzą trójmiejskie premiery, a po nich pokazane zostaną spektakle z Polski i z zagranicy. W trakcie Festiwalu odbędą się warsztaty tańca oraz krytyki teatralnej. Zwieńczeniem imprezy będzie międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest z udziałem trzydziestu tancerzy z całej Europy.

Relacja z imprezy

Na otwarcie Festiwalu tancerze DZIKIEGO STYLU COMPANY Wiola Fiuk, Patryk Gacki oraz Michał Łabuś(były solista Bałtyckiego Teatru Tańca) zmierzą się z żywiołem migracji. Inspiracją spektaklu "Uchodźcy/Testigo documentary" stały się zdjęcia wielokrotnie nagradzanego trójmiejskiego fotografa Macieja Moskwy. Z kolei w ramach spektaklu "Jasno czyli ciemno" Joanny Nadrowskiej, Barbary Pędzich, Grażyny Słaboń i Doroty Zielińskiej sopockie tancerki zanurzą się w świetle. Nad obiema produkcjami czuwać będzie nowojorski choreograf Pavel Zustiak.

W dosłownym rozumieniu żywioły pojawią się w spektaklach teatrów tańca z Polski i z zagranicy. Salę Suwnicową zdominują niesamowite, wypełnione powietrzem instalacje w spektaklu Renaty Piotrowskiej z udziałem, między innymi, trójmiejskiej tancerki Tatiany Kamienieckiej. Ognisty temperament kobiet sycylijskiej mafii ukażą artystki zespołu DYSOUNDBO, którym w spektaklu "Diccillu" towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Po tym przedstawieniu scenę ochłodzi prawdziwy deszcz padający w "Room 40". Przez zmysłową i sensualną choreografię Macieja Kuźmińskiego spektakl ten ukaże stan wyczerpania. Żywioł wody pojawi się także w spektaklu "Rio de la Luna" hiszpańskiego teatru DA.TE DANZA, specjalizującego się w produkcjach dla najmłodszej widowni.

Niezwykle widowiskowy będzie także zamykający tę część Festiwalu "Hinoki", na potrzeby którego część sceny pokryta zostanie ziemią. Wyrazista, fizyczna choreografia jest dziełem Mate Meszarosa, tancerza sławnego zespołu ULTIMA VEZ z Belgii. W choreografii "Nesting" Idana Cohena - wybitnego izraelskiego artysty - bohaterowie, odegrani przez tancerzy KRAKOWSKIEGO TEATRU TAŃCA, będą poszukiwać szeroko pojętego domu. Aż dwa spektakle zdominuje żywioł polityki. Będą to męskie składy "Democratic Body" Anny Piotrowskiej oraz "Alpha - the New wilderness" Pii Meuthen, która gościła już na Festiwalu ze swoją grupą PANAMA PICTURES. I tym razem możemy liczyć na brawurowe połączenie tańca z niemalże cyrkowymi akrobacjami.

Druga część Festiwalu to międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest, zyskujący z roku na rok coraz większe znaczenie w europejskim środowisku tanecznym. W ciągu czterech dni swoje solowe spektakle zaprezentują, przed międzynarodowym jury, artyści z całej Europy. Pula nagród wynosi 6 tysięcy euro, a gdańska publiczność przyzna swoja nagrodę. W tym roku na konkurs napłynęło 60 zgłoszeń, swoje solo w czerwcu zaprezentuje 30 tancerzy z różnych krajów Europy, w tym 7 osób z Polski (1 tancerka z Trójmiasta).

W programie Gdańskiego Festiwalu Tańca znajdą się także warsztaty skierowane do różnych grup. Zajęcia dla dzieci poprowadzą tancerze DA.TE DANZA. Młodzież będzie mogła wziąć udział w projekcie "Fenomen" pod opieką Macieja Kuźmińskiego. Warsztaty otwarte dla wszystkich poprowadzą artystki z Japonii, zaś zagraniczni goście Festiwalu z polskim tańcem współczesnym zapoznają się dzięki warsztatom Leszka Bzdyla. Tancerze będą mogli także doszkolić się w partnerowaniu oraz pracy z centrum ciała na zajęciach z Mate Meszarosem i Dam van Huynhem. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się także warsztat dla krytyków tańca, którzy będą na bieżąco ćwiczyć się w pisaniu recenzji teatralnych pod okiem Hanny Raszewskiej.

Atmosferę Festiwalu tworzą także spotkania w kawiarni, imprezy integracyjne, wspólne zwiedzanie Trójmiasta. Na leżakach z logotypem Klubu Żak powstają nowe pomysły i rodzą się artystyczne więzi. Formuła imprezy pozwala na spontaniczność.

Organizatorem GDAŃSKIEGO FESTIWALU TAŃCA jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Miasta Gdańsk, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Festiwalu jest Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna.

PROGRAM 8. GDAŃSKIEGO FESTIWALU TAŃCA

3.06.2016 / Otwarcie Festiwalu
Trójmiejska Korporacja Tańca / dzień premier
G.19.00 / JASNO CZYLI CIEMNO / Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń, Dorota Zielińska / współpraca artystyczna: Pavel Zustiak
G.20.30 / UCHODŹCY. TESTIGO DOCUMENTARY / Wioleta Fiuk, Patryk Gacki, Michał Łabuś / współpraca artystyczna: Pavel Zustiak

4.06.2016
G.19.00 / WSPÓLNE / Tatiana Kamieniecka, Natalia Oniśk, Magdalena Przybysz / choreografia: Renata Piotrowska
G.20.30 / DEMOCRATIC BODY / Teatr Rozbark / choreografia: Anna Piotrowska

5.06.2016
G.10.00 / RIO DE LUNA/ Da.Te Danza / choreografia: Omar Meza / spektakl dla dzieci
G.19.00 / ALPHA - THE NEW WILDERNESS / Panama Pictures / choreografia: Pia Meuthen

6.06.2016
G.19.00 / DICCILLU / Cie. Dysoundbo / choreografia: Linda Magnifico
G.21.00 / ROOM 40 / Daniela Komędera, Anna Kamińska, Katarzyna Pawłowska, Dominika Wiak / choreografia: Maciej Kuźmiński

7.06.2016
G.19.00 / NESTING / Krakowski Teatr Tańca / choreografia: Idan Cohen
G.21.00 / HINOKI / Viktória Dányi, Nóra Horváth, Péter Juhász, Máté Mészáros, Dávid Mikó, Áron Porteleki, Csaba Varga / choreografia: Mate Meszaros

8 - 11.06.2016
G.18.00 / SOLO DANCE CONTEST / pokazy konkursowe

12.06.2016
G.18.00 / SOLO DANCE CONTEST / pokazy finałowe
G.20.00 / Fenomen - projekt społeczny / choreografia: Maciej Kuźmiński / premiera
G.21.00 / SOLO DANCE CONTEST / ogłoszenie werdyktu

Warsztaty
4 - 6.06.2016 / G.10.00 / Mate Meszaros / partnerowanie / dla tancerzy
6 - 8.06.2016 / G. 10.00 / Dam van Huynh / core technique / dla tancerzy
10 - 11.06.2016 / G. 10.00 / Yuko Kawamoto, Katarzyna Pastuszak / ciało, ruch, improwizacja / otwarte
12.06.2016 / G. 10:00 / Leszek Bzdyl / technika tańca współczesnego / masterclass
oraz
Hanna Raszewska / warsztat dla krytyków
Maciej Kuźmiński / Fenomen / projekt społeczny
Da.Te Danza / warsztaty-spektakl / dla dzieci (3-8 lat, wraz z rodzicami)

Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  25-40 zł
 • Bilet ulgowy
  15-20 zł
BILETY / SPEKTAKLE
3 zł - na Kartę Tancerza / 8 zł - pokazy konkursowe Solo Dance Contest, zniżka* na Kartę Dużej Rodziny / 15 zł - zniżka* dla studentów, uczniów i dzieci oraz seniorów / 20 zł - zniżka* na Kartę do Kultury / 25 zł

KARNETY JEDNODNIOWE / 3.06 / 4.06 / 6.06 / 7.06
20 zł - zniżka* dla studentów, uczniów oraz seniorów / 30 zł - zniżka* na Kartę do Kultury / 40 zł

WARSZTATY / KARNETY
20 zł - na Kartę Tancerza* / 60 zł / 70zł – karnety 3-osobowy (rodzic + 2 dzieci) / 50 zł – karnet 2-osobowy (rodzic + 1 dziecko)

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i karty przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 kartę)

Sprzedaż biletów i karnetów (od 9 maja) oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117 (w godzinach pracy kasy)

Zasady rezerwacji
Rezerwacje (spektakle): kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). / Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem Kasy Klubu Żak (nie dotyczy zniżek). / Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dane przedstawienie. Sprzedaż biletów on-line (bez zniżek) na spektakle z naszej strony tickets.klubzak.com.pl. Zapisy na warsztaty od 9 maja – zgodnie z regulaminem warsztatów.

Liczba biletów/karnetów w danej puli limitowana. / Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. / Niewykorzystane limity wejść na dany karnet po upływie terminu ważności przepadają. / Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie. Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca nie są numerowane.

Opinie (5) 1 zablokowana

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Taniec o wielu twarzach. Trwa Gdański Festiwal Tańca

  podpis pod zdjęciem zawiera błąd (2)

  "Zespół Panama Pictures zaprezentował żartobliwo-ironiczną wizję biznesmenów, przedstawionych karykaturalnie jako rywalizujących, agresywnych, budujących chwilowe sojusze przedstawicieli stada naczelnych." - karykaturalnie?! toż to rekonstrukcja wierniejsza i lepsza niż niedawny ślub Pileckiego. Tylko ministra z tabletu brakuje i byłby komplet!

  • 2 4

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Taniec o wielu twarzach. Trwa Gdański Festiwal Tańca

   (1)

   Do roboty, a nie...

   • 0 0

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Taniec o wielu twarzach. Trwa Gdański Festiwal Tańca

    od "roboty" to są odpowiedni ludzie

    ludzie, którzy robotę
    umiom, znajom i rozumiejom :)

    a my, eteryczne istoty,
    my jesteśmy specjalistami od idei

    • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Taniec o wielu twarzach. Trwa Gdański Festiwal Tańca

  (1)

  taniec - tylko swobodny jest naturalny.
  a to to jedynie wyrafinowana choreografia.

  • 1 7

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Taniec o wielu twarzach. Trwa Gdański Festiwal Tańca

   co to jest "naturalny"?

   bo ja zatańczę tak naturalnie, że nie rozpoznasz "wyrafinowanej choreografii"

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który słynny polski reżyser rozpoczynał karierę teatralną w Teatrze Wybrzeże?