• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdański Festiwal Tańca 2014

Hasło VI Gdańskiego Festiwalu Tańca to "SoundSpaceS". Tegoroczny program przygotowaliśmy z myślą o tych, którzy kochają taniec i muzykę i poszukują nowych przestrzeni w sztuce. W ramach GFT 2014 zaprezentujemy najciekawsze projekty, w których ruch, dźwięk i obraz ścierają się ze sobą w niepowtarzalny sposób.

Na otwarcie festiwalu przygotowaliśmy produkcję GFT "Zrabowali mi składaka", która powstała w ramach projektu "rezydencja/premiera 2014". "Zrabowali mi składaka" to dużo dobrego tańca i świetna muzyka trójmiejskiego artysty - Olega Dziewanowskiego. Tego dnia odbędzie się również promocja dwóch książek - publikacji "Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny" pod redakcją Joanny Szymajdy oraz książki "Pokolenie Solo" Anny Królicy.

Obie publikacje przybliżają sytuację polskiego tańca i bezsprzecznie sytuują polskich badaczy i krytyków tańca w czołówce europejskiej i światowej.

Szczególnie gorąco polecamy wybuchowy duet muzyczno-taneczny pt. "Edivaldo Ernesto & Hauschka - An encounter of improvised music & dance". Międzynarodowej sławy pianista i kompozytor Volker Bertelmann aka Hauschka oraz tancerz rodem z Mozambiku znany między innymi z zespołu Sasha Waltz & Guests spotkają się na scenie Żaka, by odkrywać nowe jakości dźwięku i ruchu zrodzonego z improwizacji. Klamra spinająca dwa flagowe projekty Klubu Żak - Dni Muzyki Nowej i Gdański Festiwal Tańca będzie bez wątpienia rarytasem dla fanów energetycznego tańca i wyrafinowanej muzyki.

There is a name for it
There is a name for it
Z zapartym tchem wyczekujemy także spektaklu "Cargo" w wykonaniu charyzmatycznego tancerza z Konga - Faustina Linyekuli. Muzykę do spektaklu skomponował wspaniały gitarzysta i kompozytor - Flamme Kapaya (Kongo), który w swoich utworach łączy kongijską muzykę popową z dużą dawką kongijskiego punka, będącego odpowiedzią na panujący kryzys. Równie mocny w wyrazie i ciekawy pod względem tanecznym i muzycznym będzie spektakl "There is a name for it" w wykonaniu kubańskiej tancerki Judith Sánchez Ruíz i Edivaldo Ernesto z Mozambiku. Natomiast fanów japońskiej prostoty zapraszamy na spektakl "Black Swan" w wykonaniu Misato Inoue, która z pewnością zdobędzie serca widzów Gdańskiego Festiwalu Tańca. Minimalizm i emocjonalność tańca Misato Inoue w wyrafinowany sposób dialoguje z muzyką Ludovico Einaudiego i Thomasa C Gasa.

W programie pojawią się także dwa projekty z Polski, które w ciekawy sposób wpisują się w hasło przewodnie festiwalu. Soulowy spektakl w reżyserii Davida Zambrano i w wykonaniu 10 polskich tancerzy, zatytułowany "Soul Project / PL", to seria wirtuozerskich improwizacji solowych. Znane szlagiery i nieznane utwory, do których tancerze wykonują swój taniec tworzą ciekawą przestrzeń spotkania i dialogu sztuki, życia, tańca i muzyki. Natomiast spektakl "New (Dis)Order" w choreografii Ramony Nagabczyńskiej, to taneczno-muzyczny dyskurs na temat sztuki jako strefy wolności i narzędzia buntu. W tym spektaklu nie zabraknie utworów takich wykonawców jak NEU!, Nisennenmondai, Ścianka, Chinawoman, czy David Bowie. Spektakl prezentowany był między innymi na międzynarodowym festiwalu Edinburgh Fringe 2013, gdzie zdobył bardzo dobre recenzje krytyki zagranicznej.

Na finał festiwalu zaplanowaliśmy spektakl "The Intention" w choreografii Adrienne Hart. Muzyka Nilsa Frahma i Anne Müller oraz wspaniały taniec Julii Roberts i Davida Lloyda, sprawiają, że "The Intention" porusza widza do łez. Spektaklowi towarzyszyć będzie projekcja filmu autorstwa Terry'ego Brauna - zdobywcy prestiżowej nagrody BAFTA.

Wielbicieli małych form tanecznych i dużej dawki wrażeń zapraszamy na otwarte pokazy międzynarodowego konkursu na solo z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Z roku na rok Konkurs przyciąga coraz większą liczbę tancerzy z całej Europy. W tym roku wpłynęło 71 zgłoszeń z 21 krajów (w tym 17 z Włoch, 13 z Polski, po 5 z Holandii, Grecji, Niemiec, Hiszpanii). Do głównej części konkursu dopuszczonych zostało 35 tancerzy i tancerek, tegorocznego tym 1 tancerka z Gdańska. Jurorami tegorocznego Solo Dance Contest 2014 będą Laurie Uprichard (Francja/USA) - kurator, producent, krytyk, Quaternaire; Ruby Edelmann (Izrael) - choreograf, Dyrektor Artystyczny Machol Shalem Dance House w Jerozolimie; Anna Królica - krytyk tańca, kurator tańca, autorka książki "Pokolenie Solo"; Włodzimierz Kaczkowski - Dyrektor Sceny Współczesnej, organizator Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania; Eryk Makohon - Dyrektor Krakowskiego Centrum Choreograficznego, twórca Krakowskiego Teatru Tańca.

Jak co roku w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną również premierowe spektakle Trójmiejskiej Korporacji Tańca, które zostały zrealizowane we współpracy z Klubem Żak. Zobaczymy premiery takich twórców jak: Aurora Lubos, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Teatr W Twojej Głowie (dawniej LipZezRew), Larysa Grabińska.

Dodatkowym elementem GFT 2014 jest projekt fotografa od lat dokumentującego żakowskie imprezy, Pawła Wyszomirskiego "ZATAŃCZ TO MIASTO", w którym wzięli udział zwycięscy konkursu "rezydencja/premiera 2014" oraz tancerze Trójmiejskiej Korporacji Tańca. Fotografie zostaną zaprezentowane w formie wystawy w Klubie Żak na otwarcie głównej części GFT 2014.

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.gdanskifestiwaltanca.pl
facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

Kasa Klubu Żak - kontakt: kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117


Gdański Festiwal Tańca 2014 | SoundSpaceS | PROGRAM
4 - 15.06.2014


SOLO DANCE CONTEST 2014

4.06.2014
16:00 / Pokazy konkursowe / wstęp wolny
20:30 / CIAŁA NIEBIESKIE / Grupa warsztatowa Taniec Uwolniony, prowadzona przez Larysę Grabińską / wstęp wolny

5.06.2014
16:00 / Pokazy konkursowe / wstęp wolny

6.06.2014
16:00 / Pokazy konkursowe / wstęp wolny

7.06.2014
16:00 / Pokazy konkursowe / wstęp wolny
20:30 / ogłoszenie wyników preselekcji

8.06.2014
17:00 / Pokazy konkursowe - FINAŁ / wstęp wolny
20:30 / Ogłoszenie werdyktu jury

POKAZY FESTIWALOWE

9.06.2014
19:00 / ZRABOWALI MI SKŁADAKA / Katarzyna Kania, Daniela Komendera, Piotr Stanek / współpraca artystyczna: Pravdan Devlahovic i Alexandra Janeva Imfeld / rezydencja/premiera
20:00 / ZATAŃCZ TO MIASTO / wernisaż wystawy zdjęć Pawła Wyszomirskiego
20:30 / spotkanie z Joanną Szymajdą, Anną Królicą i Julią Hoczyk - promocja dwóch książek - "Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny" pod redakcją Joanny Szymajdy oraz "Pokolenie solo" Anny Królicy

10.06.2014
19:00 / EDIVALDO ERNESTO & HAUSCHKA - AN ENCOUNTER OF IMPROVISED MUSIC & DANCE / po raz pierwszy w Polsce / projekty zagraniczne /
20:30 / DRZEWO / Larysa Grabińska / premiera / Trójmiejska Korporacja Tańca

11.06.2014
19:00 / CARGO / Faustin Linyekula / PZ
20:30 / BLACK SWAN / Misato Inoue (Japonia) / po raz pierwszy w Polsce / PZ

12.06.2014
19:00 / SOUL PROJECT/PL / Pracownia Fizyczna, EST, Hurtownia Ruchu / Projekty z Polski

13.06.2014
19:00 / THERE IS A NAME FOR IT / Judith Sanchez Ruiz (Kuba) i Edivaldo Ernesto (Mozambik) / po raz pierwszy w Polsce / PZ
20:30 / CHORZY NA MIŁOŚĆ / Teatr w Twojej Głowie / premiera / TKT
21:30 / NIGHT MARKS ELECTRIC TRIO / Impreza dj'ska / wstęp wolny

14.06.2014
17:00 / THERE IS A NAME FOR IT / Judith Sanchez Ruiz (Kuba) i Edivaldo Ernesto (Mozambik) / prezentacja w Dworku Artura
19:00 / NIE WOLNO / Aurora Lubos / premiera / TKT
20:00 / NEW (DIS)ORDER / Ramona Nagabczyńska, Anita Wach, Magdalena Jędra, Mariusz Raczyński / PzP
21:00 / Impreza dj'ska / wstęp wolny

15.06.2014
19:00 / THE INTENTION / NeonDance / po raz pierwszy w Polsce / PZ
20:30 / AD / Teatr Patrz Mi Na Usta / premiera / TKT

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  20-50 zł
 • Przedsprzedaż
  10-50 zł
BILETY NORMALNE
PROJEKTY Z POLSKI / PREMIERY TKT: 10 zł (do 11.05.2014) / 20 zł
PROJEKTY ZAGRANICZNE: 20 zł (DO 11.05.2014) / 30 zł
EDIVALDO ERNESTO & HAUSCHKA: 50 zł

BILETY ZNIŻKOWE* (w sprzedaży od 30 maja): 3 zł - Karta Tancerza / 8 zł - KdK, KDR / 10 zł – studenci / uczniowie / emeryci

BILETY na pokaz w Dworku Artura: 5 zł – dla mieszkańców dzielnicy Orunia**

* za okazaniem ważnej legitymacji oraz KARTY przy zakupie (1 legitymacja / 1 Karta – 1 bilet)
** sprzedaż w Dworku Artura (GAK), Gdańsk, ul. Dworcowa 9

Sprzedaż biletów w Klubie Żak od poniedziałku do piątku: g.15.00 – 21.00 / w sb i nd od g.16.00

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Informacje o zmianach będą zamieszczane na bieżąco na stronie festiwalu i facebook.com/gdanskifestiwaltanca
Sprzedaż biletów / karnetów w Kasie Klubu Żak. Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. Liczba miejsc na poszczególne spektakle ograniczona, miejsca są numerowane. Bilety zniżkowe na Kartę do Kultury są limitowane.

Informujemy, że osoby spóźnione nie będą wpuszczane na widownię oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie. W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie przedstawień.

Płatności: gotówką lub kartą w Kasie Klubu Żak albo przelewem na konto Klubu (po uzgodnieniu z Biurem Festiwalowym), odbiór opłaconych biletów wyłącznie z Kasy Klubu Żak w dowolnym terminie, ale nie później niż:
- pół godziny przed pierwszym spektaklem prezentowanym w Sali Suwnicowej Klubu Żak

Zasady rezerwacji biletów na spektakle: rezerwacje przyjmowane są przez Kasę Klubu Żak telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną (na kolejne wolne miejsca) od 28.04.2014 / rezerwacje należy wykupić w ciągu 5 dni kalendarzowych od daty potwierdzenia rezerwacji (ale nie później niż na dwa dni przed datą spektaklu) / nie wykupione w tym terminie rezerwacje są anulowane / nie przyjmujemy rezerwacji na bilety promocyjne (akcje na Facebook) / Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc (na dany spektakl)

Opinie

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?