stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

W dniach 21-23 października 2010 roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zaprasza na 5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. Spotkania stanowią miejsce prezentacji i promocji najciekawszych dokonań w dziedzinie ilustracji książkowej w Polsce i za granicą, szczególną uwagę skupiając na książkach adresowanych do najbardziej wrażliwych odbiorców - dzieci. Adresowane są do ilustratorów, pedagogów, rodziców, wszystkich którzy lubią książki.

Głównym tematem tegorocznej - piątej edycji jest humor i śmiech w książkach dla dzieci.
Jaki typ humoru lubią autorzy książek dla dzieci, a jaki dzieci? Czy i po co potrzebny jest śmiech, dlaczego tak chętnie pisane są bajki na opak i czy są jakieś granice dowcipu w książkach dla najmłodszych? - te pytania zostaną zadane gościom 5. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, którzy wezmą udział w dyskusjach i prezentacjach autorskich.

Gościem specjalnym "Spotkań" będzie Bohdan Butenko - wybitny ilustrator, grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych, autor takich postaci jak Gapiszon i Korniszon czy Gucio i Cezar. Wystawę prac Mistrza będzie można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul,. Korzenna 33/35) i w Akademii Sztuk Pięknych (ul. Chlebnicka 13/16) od 21 października (wernisaż) do 18 listopada.

Udział w spotkaniach zapowiedziało grono znanych, utalentowanych i uhonorowanych wieloma nagrodami ilustratorów z Polski i zagranicy, m.in.: Tomasz Broda, Agata Dudek, Marta Ignerska, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Ewa Stiasny, Joanna Rzyska (wydawnictwo Dwie siostry), Salla Savolainen (Finlandia), Francois Soutif (Francja). Zaprezentowana zostanie także sytuacja na rynku książki w Rosji

Wydarzeniom w Ratuszu Staromiejskim będzie towarzyszył kiermasz książek zaproszonych gości, a także znanych, lubianych i cenionych w świecie ilustratorów z Trójmiasta.

Październikowe spotkania z ilustratorami stanowią drugą odsłonę projektu. W pierwszej - wiosennej odbywały się warsztaty i konkursy dla dzieci, w efekcie których powstały prace wydrukowane w formie pocztówek i plakatów wielkoformatowych, z humorem ilustrujące miasto Gdańsk.

W tej odsłonie także nie zabraknie imprez dla najmłodszych. Poza zwiedzaniem wystawy, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, które odbędą się 23 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury i Cafe Fikcja we Wrzeszczu.

Projekt odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PROGRAM

21 października, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35


11.00 - Bohdan Butenko zaprasza dzieci na warsztaty
Zgłoszenia: warsztaty@nck.org.pl do 18 października

15.00 - Pułapy i pułapki obrazowania humoru w książkach dla dzieci, debata z udziałem ilustratorów i wydawców, prowadzenie Małgorzata Cackowska

17.00 - rozmowa z Bohdanem Butenko - gościem honorowym 5. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, prowadzenie Iwona Hardej (portal Bromba) i Janusz Górski (ASP)

18.00 - Wernisaż wystawy Bohdana Butenko - ilustracja muzyczna - Cezary Paciorek

19.30 - Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul. Chlebnicka 13/6
Bohdan Butenko, 35 maja - wernisaż wystawy

Wystawy czynne do 18 listopada w godz. 10.00-18.00

22 października, NCK - Rysujemy, rysujemy... Ilustratorzy o sobie

9.00-13.00
- Maria Kulik (prezes polskiej sekcji IBBY) - O czym się mówi na Kongresie IBBY?
- Ewa Stiasny, Joanna Rzyska (Wydawnictwo Dwie Siostry) - Jak fajnie być wydawcą
- Marta Ignerska - Proszę bardzo cenzora nie krępować mi ozora, czyli o humorze w ilustracjach na podstawie książki "Chopin i jego muzyka"
- Salla Savolainen (Finlandia) - W psim parku
- Tomasz Broda - Brodaway

15.00-18.00
- Aleksandra i Daniel Mizielińscy - Hiporoboty
- Agata Dudek - Ilustracje
- Swetlana Sergaczewa, Albert Tainikow (Rosja) - Literatura dziecięca i wydawanie dziecięcego czasopisma literackiego w Kaliningradzie
- A co ciekawego w Gdańsku? - prezentacja nowych książek gdańskich ilustratorów

21-22 października, NCK - kiermasz książek

23 października - Warsztaty dla dzieci

10.00-14.00 - Cafe Fikcja, Wrzeszcz, ul Grunwaldzka 99/101
- Salla Savolainen - Praca na wesoło
- Ewa Stiasny, Joanna Rzyska - Od włoszczyzny do artysty
- Agata Dudek - STWOROTWÓRSTWO

14.00 -Nadbałtyckie Centrum Kultury
- Francois Soutif (Francja) - Jak dwie krople wody

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W jakiej placówce muzealnej znajduje się obraz "Morze" Michała Gorstkina Wywiórskiego?

 

Najczęściej czytane