stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (1 opinia)

Co pływa w morzu? Czy i jak powinniśmy dbać o morskie zasoby? Dlaczego morskie otchłanie są tak fascynujące? I jak morski świat inspiruje artystów? Jak popularyzować wiedzę w książkach dla dzieci?

Tegoroczne Spotkania odbywają się na styku nauki, ekologii i sztuki pod hasłem Co w morzu pływa? - Morskie opowieści. Już od kwietnia młodzież i dzieci ze szkół pomorskich brały udział w warsztatach naukowo-artystycznych i filmowych, których celem było poznanie środowiska morskiego. 4 i 5 października odbędzie się druga odsłona projektu - prezentacja efektów zrealizowanych warsztatów- wystawa prac dzieci i pokaz filmu, a także otwarcie wystawy ilustracji z krajów nadbałtyckich Morskie Opowieści, warsztaty i spotkania z ilustratorami z Polski, Estonii, Litwy, Finlandii i Niemiec, debaty o książkach dla dzieci z udziałem historyków sztuki, pedagogów, wydawców i kiermasz książek.

Warsztaty naukowo-artystyczne i filmowe
Od kwietnia do lipca grupa uczniów z pomorskich szkół uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie, a zwłaszcza mało znanej części środowiska morskiego - małych zwierzątek (meiofauny) i ich roli w przyrodzie. Zajęcia badawcze z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego odbyły się w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie oraz Akwarium Gdyńskim. Zdobyta wiedza oraz - oglądane pod mikroskopem bajecznie kolorowe formy życia o urozmaiconych kształtach i fakturach, stały się inspiracją do tworzenia własnych wizji nieodkrytych jeszcze gatunków. Efekty warsztatów prowadzonych przez pracowników IOPAN - prof. Jana Marcina Węsławskiego, dra Lecha Kotwickiego i trójmiejskie artystki - Agnieszkę Żelewską, Grażynę Rigall i animatorkę Maugo Domańską będzie można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim w dniach 4-5 października podczas trwania "Spotkań". Obaj panowie z IOPAN są także autorami opowiadania z życia morskich stworzeń, które zostanie wydane w formie książki dla dzieci w ramach projektu.

Morze i jego mieszkańcy stały się także źródłem natchnienia dla młodych filmowców - uczniów z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, którzy pod kierunkiem Aleksandry i Kamili Chomicz zrealizowali współczesną wersję legendy o foce, która porzuca morze i pragnie żyć na lądzie... Premiera filmu odbędzie się podczas spotkania z dziećmi biorącymi udział w projekcie - 4 października o godz. 11:00.

Wystawa Morskie opowieści prezentowana podczas 8. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów w galerii NCK przygotowana została przez partnerów z Estonii: Bibliotekę Narodową Estonii, Estońskie Stowarzyszenie Grafików oraz Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w 2011 roku, kiedy to stolica Estonii - Tallinn - przyjęła miano Europejskiej Stolicy Kultury. Organizatorzy wystawy pozostawili artystom z dziesięciu państw nadbałtyckich wiele swobody - tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnej baśni lub dzieła literackiego. Wielu artystów, a jest ich razem 79, stworzyło ilustracje do swoich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń związanych z morzem. W Gdańsku będziemy gościć siedmiu artystów biorących udział w wystawie.

Otwarcie wystawy w piątek - 4 października, poprzedzi prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny - krytyka sztuki z wrocławskiej ASP: Artyści na fali. Morskie inspiracje w polskiej ilustracji książkowej oraz rozmowa z artystami: Aljoschą Blau z Niemiec, Piret Raud i Anu Kalm z Estonii, Rasą Joni i Liną Dudaite z Litwy, Anne Vasko z Finlandii i Agnieszką Żelewską z Polski.

Tematem debaty, która odbędzie się w sobotę - 5 października będzie ilustracja w książkach edukacyjnych. Najciekawsze ilustracje popularyzujące naukę w polskich książkach dla dzieci zaprezentują historyk sztuki - dr Jacek Friedrich i pedagog - dr Małgorzata Cackowska, o roli ilustracji w krajach reprezentowanych przez gości spotkań, w tym w Estonii, opowie bardzo popularna autorka książek dla dzieci - Piret Raud.

Z kolei świetne wydawnictwo Dwie siostry zdradzi sekret .Jak przygotować projekt graficzny, by z sukcesem go wydać

Podczas Spotkań Ilustratorów zaproszeni artyści będą nie tylko dyskutować o baśniach, sztuce dla dzieci i własnych inspiracjach, ale także poprowadzą warsztaty dla dzieci. (Szczegóły w programie).

PROGRAM

4 października

11.00-13.00: Co w morzu pływa?

■ podsumowanie pierwszego etapu projektu zrealizowanego z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół w Gdańsku i Kolbudach
■ prezentacja prac wykonanych podczas warsztatów naukowo-artystycznych prowadzonych pod kierunkiem prof. Jana Marcina Węsławskiego, dr. Lecha Kotwickiego (Instytut Oceanologii PAN) oraz Maugo Domańskiej, Grażyny Rigall, Agnieszki Żelewskiej
■ pokaz filmu Skóra foki zrealizowanego na warsztatach filmowych prowadzonych przez Aleksandrę i Kamilę Chomicz

17.00-19.00: Otchłanie wyobraźni

■ Anita Wincencjusz-Patyna, Artyści na fali. Inspirująca rola morza w polskiej ilustracji książkowej - prezentacja
■ Nie tylko o baśniach - rozmowa z autorami biorącymi udział w wystawie Sea Fairy Tales - Morskie opowieści:
Aljoscha Blau (Niemcy), Rasa Joni (Litwa), Anu Kalm (Estonia), Piret Raud (Estonia), Anne Vasko (Finlandia), Agnieszka Żelewska (Polska) i Lina Dudaite (Litwa)

17.00-19.00: Akwarysowanka

■ budujemy i rysujemy akwarium - warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzi Agata Królak

19.00: Morskie opowieści

■ wernisaż wystawy ilustracji inspirowanej baśniami zorganizowanej przez Estońskie Centrum Literatury
dla Dzieci i Stowarzyszenie Grafików w Estonii

5 października


10.00-11.00: Zwiedzanie wystawy z udziałem ilustratorów

11.00-13.00: Nauka a książki dla dzieci

■ Jacek Friedrich, Małgorzata Cackowska, Polska ilustracja edukacyjna od Gioconda do Wielbłąda i z powrotem
(od lat 50. do dziś)
■ Piret Raud, Jak literatura dla dzieci może popularyzować naukę
■ Joanna Rzyska, Ewa Stiasny (wydawnictwo Dwie Siostry), Jak przygotować projekt graficzny, by z sukcesem go wydać

Warsztaty*

11.00-13.00: Kamykowe opowieści - warsztaty plastyczne prowadzi Lina Dudaite (Litwa)

14.00-16.00: Syrena z Bałtyku - warsztaty animacji prowadzi Rasa Joni (Litwa)

14.00-16.00: Książka artysty - tworzenie książki w typie "leporello" razem z Anu Kalm (Estonia)

* Na warsztaty obowiązują zapisy: warsztaty@nck.org.pl Liczba miejsc ograniczona


4-5 października

10.00-18.00: Kiermasz książek zorganizowany przez księgarnię Ambelucja

5 października - 3 listopada

Morskie opowieści - wystawa ilustracji czynna w godz. 10.00-18.00


Goście wystawy Morskie Opowieści na 8. Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów:

Aljoscha Blau, Niemcy
Niemiecko-rosyjski artysta grafik i ilustrator książek dla dzieci, laureat licznych nagród (aljoschablau.com/).

Rasa Joni, Litwa
Pisarka, ilustratorka, reżyserka, producentka. Wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki, korzystając z różnych sposobów artystycznego wyrazu. Prowadzi warsztaty animacji. (www.rasajoni.com).

Anu Kalm, Estonia
Projektantka książek. Zajmuje się grafiką, drukiem, scenografią i ilustracją. Wykłada na ASP w Tallinnie, piastuje urząd prezesa Związku Artystów Estońskich.

Piret Raud-Kalda, Estonia
Ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały przetłumaczone na kilka języków: niemiecki, angielski, japoński, hiszpański, rosyjski, łotewski i francuski. (www.piretraud.edicypages.com/en)

Lina Dudaite, Litwa
Ilustruje książki i wykonuje projekty graficzne. Chętnie ilustruje baśnie i prowadzi warsztaty. (www.dudaite.com)

Anne Vasko, Finlandia
Ilustratorka i projektantka książek przepełnionych intensywnymi, przyciągającymi uwagę kolorami i urzekają pogodną historią. Jej książki zostały wydane także we Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. www.annevasko.com

Agnieszka Żelewska, Polska
ilustratorka książek i podręczników, współpracuje z czasopismami dla dzieci. Szyje zabawki (Żelkoty) i prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Mieszka nad morzem i bardzo by chciała, żeby wody i plaże Bałtyku zawsze były czyste i piękne. (www.zelewska.art.pl).

Ponadto:

dr Małgorzata Cackowska - pedagog (UG), dr Jacek Friedrich - historyk sztuki (UG), dr Anita Wincencjusz-Patyna - historyk sztuki (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Rzyska, Ewa Stiasny (wydawnictwo Dwie siostry), Maugo Domańska - animatorka kultury, nauczycielka plastyki, prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza w IOPAN), dr Lech Kotwicki (adiunkt w IOPAN) oraz artystki - Aleksandra Chomicz, Kamila Chomicz Agata Królak, Grażyna Rigall.

Więcej informacji: www.baltyckiespotkaniailustratorow.blogspot.com

Przeczytaj także

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?