stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (1 opinia)

Co pływa w morzu? Czy i jak powinniśmy dbać o morskie zasoby? Dlaczego morskie otchłanie są tak fascynujące? I jak morski świat inspiruje artystów? Jak popularyzować wiedzę w książkach dla dzieci?

Tegoroczne Spotkania odbywają się na styku nauki, ekologii i sztuki pod hasłem Co w morzu pływa? - Morskie opowieści. Już od kwietnia młodzież i dzieci ze szkół pomorskich brały udział w warsztatach naukowo-artystycznych i filmowych, których celem było poznanie środowiska morskiego. 4 i 5 października odbędzie się druga odsłona projektu - prezentacja efektów zrealizowanych warsztatów- wystawa prac dzieci i pokaz filmu, a także otwarcie wystawy ilustracji z krajów nadbałtyckich Morskie Opowieści, warsztaty i spotkania z ilustratorami z Polski, Estonii, Litwy, Finlandii i Niemiec, debaty o książkach dla dzieci z udziałem historyków sztuki, pedagogów, wydawców i kiermasz książek.

Warsztaty naukowo-artystyczne i filmowe
Od kwietnia do lipca grupa uczniów z pomorskich szkół uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie, a zwłaszcza mało znanej części środowiska morskiego - małych zwierzątek (meiofauny) i ich roli w przyrodzie. Zajęcia badawcze z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego odbyły się w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie oraz Akwarium Gdyńskim. Zdobyta wiedza oraz - oglądane pod mikroskopem bajecznie kolorowe formy życia o urozmaiconych kształtach i fakturach, stały się inspiracją do tworzenia własnych wizji nieodkrytych jeszcze gatunków. Efekty warsztatów prowadzonych przez pracowników IOPAN - prof. Jana Marcina Węsławskiego, dra Lecha Kotwickiego i trójmiejskie artystki - Agnieszkę Żelewską, Grażynę Rigall i animatorkę Maugo Domańską będzie można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim w dniach 4-5 października podczas trwania "Spotkań". Obaj panowie z IOPAN są także autorami opowiadania z życia morskich stworzeń, które zostanie wydane w formie książki dla dzieci w ramach projektu.

Morze i jego mieszkańcy stały się także źródłem natchnienia dla młodych filmowców - uczniów z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, którzy pod kierunkiem Aleksandry i Kamili Chomicz zrealizowali współczesną wersję legendy o foce, która porzuca morze i pragnie żyć na lądzie... Premiera filmu odbędzie się podczas spotkania z dziećmi biorącymi udział w projekcie - 4 października o godz. 11:00.

Wystawa Morskie opowieści prezentowana podczas 8. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów w galerii NCK przygotowana została przez partnerów z Estonii: Bibliotekę Narodową Estonii, Estońskie Stowarzyszenie Grafików oraz Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w 2011 roku, kiedy to stolica Estonii - Tallinn - przyjęła miano Europejskiej Stolicy Kultury. Organizatorzy wystawy pozostawili artystom z dziesięciu państw nadbałtyckich wiele swobody - tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnej baśni lub dzieła literackiego. Wielu artystów, a jest ich razem 79, stworzyło ilustracje do swoich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń związanych z morzem. W Gdańsku będziemy gościć siedmiu artystów biorących udział w wystawie.

Otwarcie wystawy w piątek - 4 października, poprzedzi prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny - krytyka sztuki z wrocławskiej ASP: Artyści na fali. Morskie inspiracje w polskiej ilustracji książkowej oraz rozmowa z artystami: Aljoschą Blau z Niemiec, Piret Raud i Anu Kalm z Estonii, Rasą Joni i Liną Dudaite z Litwy, Anne Vasko z Finlandii i Agnieszką Żelewską z Polski.

Tematem debaty, która odbędzie się w sobotę - 5 października będzie ilustracja w książkach edukacyjnych. Najciekawsze ilustracje popularyzujące naukę w polskich książkach dla dzieci zaprezentują historyk sztuki - dr Jacek Friedrich i pedagog - dr Małgorzata Cackowska, o roli ilustracji w krajach reprezentowanych przez gości spotkań, w tym w Estonii, opowie bardzo popularna autorka książek dla dzieci - Piret Raud.

Z kolei świetne wydawnictwo Dwie siostry zdradzi sekret .Jak przygotować projekt graficzny, by z sukcesem go wydać

Podczas Spotkań Ilustratorów zaproszeni artyści będą nie tylko dyskutować o baśniach, sztuce dla dzieci i własnych inspiracjach, ale także poprowadzą warsztaty dla dzieci. (Szczegóły w programie).

PROGRAM

4 października

11.00-13.00: Co w morzu pływa?

■ podsumowanie pierwszego etapu projektu zrealizowanego z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół w Gdańsku i Kolbudach
■ prezentacja prac wykonanych podczas warsztatów naukowo-artystycznych prowadzonych pod kierunkiem prof. Jana Marcina Węsławskiego, dr. Lecha Kotwickiego (Instytut Oceanologii PAN) oraz Maugo Domańskiej, Grażyny Rigall, Agnieszki Żelewskiej
■ pokaz filmu Skóra foki zrealizowanego na warsztatach filmowych prowadzonych przez Aleksandrę i Kamilę Chomicz

17.00-19.00: Otchłanie wyobraźni

■ Anita Wincencjusz-Patyna, Artyści na fali. Inspirująca rola morza w polskiej ilustracji książkowej - prezentacja
■ Nie tylko o baśniach - rozmowa z autorami biorącymi udział w wystawie Sea Fairy Tales - Morskie opowieści:
Aljoscha Blau (Niemcy), Rasa Joni (Litwa), Anu Kalm (Estonia), Piret Raud (Estonia), Anne Vasko (Finlandia), Agnieszka Żelewska (Polska) i Lina Dudaite (Litwa)

17.00-19.00: Akwarysowanka

■ budujemy i rysujemy akwarium - warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzi Agata Królak

19.00: Morskie opowieści

■ wernisaż wystawy ilustracji inspirowanej baśniami zorganizowanej przez Estońskie Centrum Literatury
dla Dzieci i Stowarzyszenie Grafików w Estonii

5 października


10.00-11.00: Zwiedzanie wystawy z udziałem ilustratorów

11.00-13.00: Nauka a książki dla dzieci

■ Jacek Friedrich, Małgorzata Cackowska, Polska ilustracja edukacyjna od Gioconda do Wielbłąda i z powrotem
(od lat 50. do dziś)
■ Piret Raud, Jak literatura dla dzieci może popularyzować naukę
■ Joanna Rzyska, Ewa Stiasny (wydawnictwo Dwie Siostry), Jak przygotować projekt graficzny, by z sukcesem go wydać

Warsztaty*

11.00-13.00: Kamykowe opowieści - warsztaty plastyczne prowadzi Lina Dudaite (Litwa)

14.00-16.00: Syrena z Bałtyku - warsztaty animacji prowadzi Rasa Joni (Litwa)

14.00-16.00: Książka artysty - tworzenie książki w typie "leporello" razem z Anu Kalm (Estonia)

* Na warsztaty obowiązują zapisy: warsztaty@nck.org.pl Liczba miejsc ograniczona


4-5 października

10.00-18.00: Kiermasz książek zorganizowany przez księgarnię Ambelucja

5 października - 3 listopada

Morskie opowieści - wystawa ilustracji czynna w godz. 10.00-18.00


Goście wystawy Morskie Opowieści na 8. Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów:

Aljoscha Blau, Niemcy
Niemiecko-rosyjski artysta grafik i ilustrator książek dla dzieci, laureat licznych nagród (aljoschablau.com/).

Rasa Joni, Litwa
Pisarka, ilustratorka, reżyserka, producentka. Wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki, korzystając z różnych sposobów artystycznego wyrazu. Prowadzi warsztaty animacji. (www.rasajoni.com).

Anu Kalm, Estonia
Projektantka książek. Zajmuje się grafiką, drukiem, scenografią i ilustracją. Wykłada na ASP w Tallinnie, piastuje urząd prezesa Związku Artystów Estońskich.

Piret Raud-Kalda, Estonia
Ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały przetłumaczone na kilka języków: niemiecki, angielski, japoński, hiszpański, rosyjski, łotewski i francuski. (www.piretraud.edicypages.com/en)

Lina Dudaite, Litwa
Ilustruje książki i wykonuje projekty graficzne. Chętnie ilustruje baśnie i prowadzi warsztaty. (www.dudaite.com)

Anne Vasko, Finlandia
Ilustratorka i projektantka książek przepełnionych intensywnymi, przyciągającymi uwagę kolorami i urzekają pogodną historią. Jej książki zostały wydane także we Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. www.annevasko.com

Agnieszka Żelewska, Polska
ilustratorka książek i podręczników, współpracuje z czasopismami dla dzieci. Szyje zabawki (Żelkoty) i prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Mieszka nad morzem i bardzo by chciała, żeby wody i plaże Bałtyku zawsze były czyste i piękne. (www.zelewska.art.pl).

Ponadto:

dr Małgorzata Cackowska - pedagog (UG), dr Jacek Friedrich - historyk sztuki (UG), dr Anita Wincencjusz-Patyna - historyk sztuki (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Rzyska, Ewa Stiasny (wydawnictwo Dwie siostry), Maugo Domańska - animatorka kultury, nauczycielka plastyki, prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza w IOPAN), dr Lech Kotwicki (adiunkt w IOPAN) oraz artystki - Aleksandra Chomicz, Kamila Chomicz Agata Królak, Grażyna Rigall.

Więcej informacji: www.baltyckiespotkaniailustratorow.blogspot.com

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • 9. edycja

    Czy będzie 9. edycja?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury "Literacki Sopot" miałaby się odbyć w sierpniu tego roku?

 

Najczęściej czytane