Wiadomości

stat

Gapiszon, Korniszon i inni, czyli 5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Jedna z najpopularniejszych postaci, stworzonych przez Bohdana Butenko, to Kwapiszon, na zdjęciu w komiksie z 1976 roku
Jedna z najpopularniejszych postaci, stworzonych przez Bohdana Butenko, to Kwapiszon, na zdjęciu w komiksie z 1976 roku mat. prasowe

Jeśli ze łzą w oku wspominasz przygody Kwapiszona, Gapiszona i Korniszona, a w twojej domowej biblioteczce do dziś zalegają egzemplarze czasopism "Miś" i "Płomyczek", nie może cię zabraknąć na tegorocznej edycji Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Ich gościem specjalnym będzie jeden z najpopularniejszych polskich rysowników, Bohdan Butenko.Jedno z najnowszych wydawnictw, które ilustrował Butenko, to "PKP, czyli Poczet Królów Polskich" Grzegorza Wasowskiego z 2010 roku
Jedno z najnowszych wydawnictw, które ilustrował Butenko, to "PKP, czyli Poczet Królów Polskich" Grzegorza Wasowskiego z 2010 roku mat. prasowe
Odbywające się już po raz piąty Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to doskonała okazja, by przekonać się o różnorodności literatury dziecięcej, porozmawiać z autorami i obejrzeć wystawy znakomitych polskich i zagranicznych ilustratorów. Organizatorzy nie kryją, że zależy im przede wszystkim na wskazaniu alternatywy dla popularnych wydawnictw z przygodami Kaczora Donalda czy innych Disney'owskich postaci.

- Od samego początku przyświecała nam myśl, żeby rozmawiać o tych naprawdę wartościowych, niosących pewien istotny przekaz książkach - wyjaśnia koordynatorka projektu, Renata Malcer-Dymarska. - Swego rodzaju patronką całej inicjatywy jest Astrid Lindgren - w Szwecji autorka kultowa i bardzo ceniona. Kiedy organizowaliśmy pierwszą edycję spotkań, w księgarniach było mnóstwo "Disney'ów", a mało sensownych, ambitnych wydawnictw. Teraz jest już oczywiście dużo lepiej, rodzice mają ogromny wybór książek dla swoich pociech, a my chcemy im podsuwać te, które uważamy za naprawdę godne uwagi.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Bałtyckich Spotkań Ilustratorów będzie humor i śmiech w książkach dla dzieci. Biorąc pod uwagę ten właśnie temat, wydaje się, że organizatorzy trafili w dziesiątkę, zapraszając do Gdańska prawdziwego eksperta od dziecięcego humoru, czyli Bohdana Butenko. - Pamięta go całe pokolenie czytelników wychowanych na "Misiach", "Świerszczykach" i "Płomyczkach" - mówi Renata Malcer-Dymarska. - Nie sposób nie doceniać jego dorobku artystycznego - jest nie tylko twórcą ilustracji, ale też równie doskonałych scenografii i dekoracji dla teatrów lalkowych.

Z "ojcem" legendarnej postaci Gapiszona będzie można się spotkać 21 października o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim. Tego samego dnia zostaną otwarte dwie wystawy tego autora - jedna w Ratuszu Staromiejskim, druga w auli Akademii Sztuk Pięknych.

Warto też zwrócić uwagę na spotkania z innymi, równie ciekawymi twórcami ilustracji książek dla najmłodszych. W Gdańsku gościć będzie m.in. Salla Savolainen z Finlandii, Francois Soutif z Francji czy znany polski artysta plastyk, Tomasz Broda, autor niepowtarzalnych lalek i masek wykonanych z przedmiotów użytku codziennego.

Podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów odbędzie się także kiermasz książek, na którym będzie można przejrzeć i wybrać coś z oferty wydawnictw dla najmłodszych, w tym np. gdańskiego Ene Due Rabe. Dzieci będą natomiast mogły wziąć udział w warsztatach twórczych w Ratuszu Staromiejskim i Cafe Fikcja we Wrzeszczu.

Opinie (4) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

czerwca

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Właściciel Nowej Zatoki: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Łukasz Mazur: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Ulica Wajdeloty deptakiem. Na razie na próbę
Będą testować deptak na ul. Wajdeloty

Kulinaria

Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Pchli targ i food trucki co weekend na rynku w Oliwie
Pchli targ co weekend w Oliwie

Sprawdź się

Relikty Zamku Krzyżackiego w Gdańsku można oglądać w...?