• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszyła FETA. Radzimy co i jak oglądać

Łukasz Rudziński
13 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Włoski komik Leo Bassi rozrusza widownię, używając widzów do transportu swojej gigantycznej żółtej kaczki ulicami Dolnego Miasta. Włoski komik Leo Bassi rozrusza widownię, używając widzów do transportu swojej gigantycznej żółtej kaczki ulicami Dolnego Miasta.

Dziś rusza święto teatru ulicznego - Festiwal FETA na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu. W cztery dni zagra 21 teatrów z 10 krajów, prezentując kilkadziesiąt spektakli. Ale FETA to nie tylko teatr. Prezentujemy krótki, subiektywny przewodnik po festiwalu.



Czy wybierzesz się na FETĘ?

Zobacz szczegółowy program Festiwalu FETA w naszym kalendarzu imprez.

Trzy spektakle dla dorosłych

FETA to impreza dla wszystkich, ale nie wszystkie spektakle powinny oglądać dzieci. Organizatorzy wprowadzili w tym roku podział na spektakle do godziny 22 (które może zobaczyć każdy) oraz spektakle nocne, zawierające sceny lub korzystające ze środków wyrazu nieprzystosowanych do wrażliwości dziecka. Warto mieć to na uwadze, wybierając spektakle do oglądania z całą rodziną.

  1. Ze spektakli "dla dorosłych" najciekawiej zapowiada się nowy spektakl Teatru Biuro Podróży z Poznania - "Silence. Cisza w Troi", ukazujący okrucieństwo wojny.
  2. Także zamykający FETĘ "Ovid`s Dream" na podstawie "Metamorfoz" Owidiusza, niemieckiego Theater Anu, to propozycja zapowiadająca się co najmniej interesująco, choć nie tak efektownie jak ostatnie spektakle finałowe.
  3. Z kolei "niegrzeczni" górnicy spoglądający na siebie czule w "Carbón Clubie" z hiszpańskiego Markeliñe stworzyć mogą niezły kabaret.


Zobacz mapę Festiwalu FETA w tym roku. Zobacz mapę Festiwalu FETA w tym roku.
Pięć propozycji dla dzieci

Najmłodsi widzowie jak co roku będą mieli wiele rozrywki skierowanej właśnie do nich. Urocze lalki spektakli Teatru Barnaby ("Tymoteusz wśród ptaków""Legendy Gdańskie") konkurować będą o ich względy ze zwariowanym "Compost Mentis" brytyjskiej Whalley Range All Stars - spektaklu o kompoście.

Wszystko przebije pewnie włoski komik Leo Bassi, który przywiezie do Gdańska 15-metrową dmuchaną, żółtą kaczkę - "Pato Gigante".

Bardzo efektownie zapowiada się też przedstawienie kreatywnych Muzikantów i ich "Objazdowe nieme kino", które Muzikanty starają się uczynić mniej niemym.

Większość z tych spektakli granych będzie wielokrotnie.

Im więcej osób usiądzie, tym więcej ludzi zobaczy spektakle - warto mieć to na uwadze podczas FETY. Im więcej osób usiądzie, tym więcej ludzi zobaczy spektakle - warto mieć to na uwadze podczas FETY.
Cztery zasady oglądania spektakli

  1. Widz obok nas niekoniecznie chce poznać nasz komentarz do oglądanego spektaklu.
  2. Chciałby go za to z pewnością obejrzeć nie wdychając naszego dymu papierosowego. Zwłaszcza, jeśli na przedstawienie przyszedł z dzieckiem.
  3. Rzecz najważniejsza: obowiązuje zasada, że im więcej osób siedzi na ziemi, tym więcej osób ma szansę obejrzeć spektakl. Jeśli przynosimy własne siedziska, ustawiajmy je za siedzącymi na ziemi, a nie przed nimi, bo siedzący z tyłu wstaną ograniczając pole widzenia pozostałym.
  4. Jeśli czujemy potrzebę odebrania telefonu komórkowego podczas spektaklu, odejdźmy chociaż kilka metrów od pozostałych widzów - tylne, "stojące" rzędy widowni, wbrew pozorom, do tego celu nie służą.


Wśród spektakli dla dzieci wyróżnia się zwariowany "Compost Mentis", czyli spektakl teatru Whalley Range All Stars o kompoście. Wśród spektakli dla dzieci wyróżnia się zwariowany "Compost Mentis", czyli spektakl teatru Whalley Range All Stars o kompoście.
FETA to nie tylko teatr

Teren festiwalu jest tak urokliwy, że warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Kto nie poznał dotąd bastionów - św. Gertrudy zobacz na mapie GdańskaŻubra zobacz na mapie Gdańska, wraz z Redutą Wilk zobacz na mapie Gdańska, koniecznie powinien wybrać się przy okazji FETY na spacer po okolicy. Dolne Miasto przeszło rewitalizację, ul. Łąkowa zobacz na mapie Gdańska zmieniła się nie do poznania. Na terenie festiwalu przygotowano dwie strefy gastronomiczne - będą to food trucki umieszczone na Placu Wałowym zobacz na mapie Gdańska oraz przy ulicy ul. Reduta Wyskok zobacz na mapie Gdańska. Warto też jednak zajrzeć do okolicznych lokali, których szczególnie na Dolnym Mieście w rejonie ul. Łąkowej jest coraz więcej. Bez trudu na terenie festiwalu znajdziemy też przenośne toalety typu ToiToi. Wszelkie informacje o festiwalu uzyskamy w Centrach Festiwalowych: - na Placu Wałowym zobacz na mapie Gdańska (Stare Przedmieście) i na Dolnym Mieście przy ul. Kurzej zobacz na mapie Gdańska.

Wizyjny "Ovid`s Dream" zakończy tegoroczny Festiwal FETA w niedzielę o godz. 22 na Reducie Wilk. Wizyjny "Ovid`s Dream" zakończy tegoroczny Festiwal FETA w niedzielę o godz. 22 na Reducie Wilk.
Pogoda w kratkę

To już właściwie tradycja Festiwalu FETA, że przynajmniej jednego dnia podczas imprezy pada deszcz. Tym razem prognozy są umiarkowanie optymistyczne, a szanse na duże opady deszczu niewielkie. Warto jednak mieć przy sobie pelerynę przeciwdeszczową i kurtkę, bo z pewnością nie będzie za ciepło. Parasole nie są mile widziane głównie z tego względu, że podczas spektaklu bardzo ograniczają pole widzenia pozostałym widzom. Jeśli pogoda pomiesza szyki organizatorom, najpewniejszych informacji o zmianach w programie szukajcie w centrach festiwalowych i na portalu trojmiasto.pl.

Jak dotrzeć na imprezę?

Mieszkańcy Gdańska powinni rozważyć dojazd tramwajem (najłatwiej dotrzeć na festiwal z przystanków "Chmielna", "Żabi Kruk" i "Węzeł Groddecka"), zaś widzowie z innych części Trójmiasta dojazd składami SKM do stacji Gdańsk Śródmieście. Parkingi znajdujące się na terenie Starego Przedmieścia (okolice Urzędu Wojewódzkiego) z pewnością nie pomieszczą aut wszystkich chętnych. Podobnie będzie z parkowaniem wzdłuż okolicznych ulic. Ponadto przez cały festiwal wyłączony z ruchu kołowego jest Plac Wałowy.

Wydarzenia

XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA (139 opinii)

(139 opinii)
teatr uliczny, festiwal teatralny

Miejsca

  • Plama Gdańsk, Pilotów 11

Zobacz także

Opinie (87) ponad 10 zablokowanych

  • Sama Feta jest rewelacyjna, ale już poziom kultury widzów.... pozostawia wiele do życzenia.

    Wszyscy pchają się jakby kotlety w Biedronce rzucili po przecenie. W roku 2016 było to samo.
    Wcześniej nie było takiej trzody. Niestety młode, żarłoczne pokolenie nie wie co to takiego kultura zachowania i obycie. Chciałoby się, aby na imprezie kulturalnej była panowała kultura również wśród przybyłych.
    Może to się zmieni. Taką mam nadzieję. W przyszłym roku niestety z tego powodu już nie zamierzam pójść, aż do odwołania.

    • 0 0

  • Cztery zasady oglądania spektakli

    Mysle, że do Czterech zasady oglądania spektakli można dołożyć znacznie więcej zasad, ale i tak Janusze ich nie uszanują. Z roku na rok na Facie coraz większa frekwencja Januszy.
    Wydaje się, że jedyne co może uratować porządek na imprezie to tzw. "porządkowi" zatrudnieni przez
    organizatorów. Na poprawę zachowania Januszy bym nie liczyła.
    Co do samej Fety to wydaje się, że poziom systematycznie z roku na rok coraz słabszy.
    Zywienie (niestety, ale również ważne jak na każdej imprezie zorganizowanej) również coraz gorsze. Kilka budek fast foodowych w wysokiej cenie.
    Marzy mi się, aby Feta wróciła do korzeni, jak sprzed lat. Wtedy to był poziom !!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?

 

Najczęściej czytane