Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Legendy Gdańskie (7 opinii)

teatr lalek
kasy:
58 322-04-14
wystawia:
Teatr w Oknie
data premiery:
12 lipca 2017
czas trwania:
40 min.
5.2 5 ocen 1 10
Marionetkarium w TwO
Legendy Gdańskie
Marcin Marzec

PROGRAM MARIONETARIUM:

9 sierpnia
14:00, 16:00, 18:00 - "Papuga Jana Heweliusza"

10 sierpnia
14:00 - Karczma Jeruzalem, 16:00 - Papuga Jana Heweliusza, 18:00 - Gdański Zegar

11 sierpnia
14:00 - Karczma Jeruzalem, 16:00 - Papuga Jana Heweliusza, 18:00 - Gdański Zegar

12 sierpnia
12:00 - Karczma Jeruzalem, 16:00 - Papuga Jana Heweliusza, 18:00 - Gdański Zegar

13 sierpnia
12:00 - Karczma Jeruzalem, 16:00 - Papuga Jana Heweliusza, 18:00 - Gdański Zegar

14 sierpnia
14:00 - Karczma Jeruzalem, 16:00 - Papuga Jana Heweliusza, 18:00 - Gdański Zegar

15 sierpnia
14:00 - Karczma Jeruzalem, 16:00 - Papuga Jana Heweliusza, 18:00 - Gdański Zegar

16 sierpnia
14:00 - Karczma Jeruzalem, 16:00 - Papuga Jana Heweliusza, 18:00 - Gdański Zegar


Pracownia Teatru Barnaby struga czternaście nowych marionetek! Będzie można je podziwiać w okresie wakacyjnym w Teatrze w Oknie, który przemieni się w gdańskie Marionetarium! Lalki zagrają w trzech spektaklach, których scenariusze powstały z inspiracji legendami gdańskimi: będziemy mogli zobaczyć Papugę Jana Heweliusza, Gdański Zegar oraz Karczmę Jeruzalem. Za reżyserię spektakli odpowiedzialny jest Marcin Marzec - aktor, lalkarz, założyciel Teatru Barnaby. Niezwykłe lalki oraz barwna scenografia są dziełem Karoliny Michałek, absolwentki Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Oprawę muzyczną spektakli tworzy uzdolniony młody kompozytor Michał Makulski.

Chcemy stworzyć w sercu Gdańska unikatową przestrzeń, ożywiającą legendy z naszego regionu i stanowiącą dla dzieci i dorosłych miejsce spotkania z magią teatru. Teatr lalkowy jest niezwykle syntetycznym rodzajem sztuki, rozwijającym w najmłodszych widzach wrażliwość i wyobraźnię twórczą. Nasze Marionetarium łączyć będzie funkcję teatru z galerią marionetek, którą każdy z przybyłych będzie mógł podziwiać w oczekiwaniu na spektakl. Trzy przedstawienia zostały zainspirowane historią o sławnym gdańskim astronomie - browarniku i jego niezwykłej relacji z gadatliwą papugą, opowieścią o mistrzu Janie, który na życzenie burmistrza miasta Gdańska zbudował najpiękniejszy na świecie zegar, a także legendą o leżącej na obrzeżach miasta karczmie, do której nikt nie chciał wstąpić, nawet na szklaneczkę wody. Artyści zaadoptowali treści gdańskich legend w lekki i humorystyczny sposób, dbając o to, aby przedstawienia były atrakcyjne dla dzieci w wieku od 4 lat wzwyż, zaś osoby dorosłe mogły odnaleźć w prezentowanych historiach dodatkowe treści.

Premiera "Legend Gdańskich" odbyła się 12 lipca 2017 roku w Teatrze w Oknie.

Jedno wejście do Marionetarium obejmuje wystawę marionetek oraz spektakl "Legendy gdańskie".

Scenariusz, reżyseria: Marcin Marzec
Projekt scenografii i marionetek: Karolina Michałek
Muzyka: Michał Makulski

-----

Marcin Marzec
- aktor, lalkarz i reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. W latach 2009-2014 pracował w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi, obecnie współpracuje z Teatrem Lalek Miniatura w Gdańsku oraz Teatrem Gdynia Główna. Jest założycielem Teatru Barnaby - trójmiejskiej sceny marionetkowej, goszczącej ze spektaklami na terenie całego kraju. Jako jeden z trzech teatrów w Polsce Teatr Barnaby dysponuje kompaktową mobilną sceną marionetkową, na której można odgrywać przedstawienia prawie w każdych warunkach. Dzięki temu teatr odwiedza około 150 różnych miejsc rocznie. Jego głównym odbiorcą są dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Przedstawienia Teatru Barnaby tworzone są w oryginalnej technice, odgrywane marionetkami wyrzeźbionymi w drewnie lipowym i ubranymi w szyte na miarę kostiumy (przy ich tworzeniu Marcin Marzec współpracował m.in. z Davidem Syrotiakiem - właścicielem National Marionette Theatre (USA). Piękne piosenki, zawrotna akcja i doskonała oprawa muzyczna spektakli sprawiają, że dzieci doskonale się bawią. Mobilna scena marionetkowa Teatr Barnaby funkcjonuje od czerwca 2014 roku. W tym krótkim czasie teatr zdążył zaprezentować przed widzami wiele spektakli, a wśród nich: "Czerwony Kapturek", "Kot w butach", "Franek Szpilka", "Szczęśliwe miasteczko", "Piecuch Najwspanialszy", "Zakochany Bałwanek", "Jaś i Małgosia", "Jormungard i złoto", oraz "Rockandrollowy kot w butach".

Karolina Michałek - malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej dzieła można podziwiać między innymi w Szczecinie, Gdańsku i Świeciu. Lubi eksperymentować z malarstwem strukturalnym, preferuje malarstwo olejne. Poszukując własnej drogi podejmuje dialog z ogólnie przyjętym schematem definicji piękna, dotyka tematów przemijania i odrodzenia. Od niemal roku współpracuje z Teatrem Barnaby przy tworzeniu lalek do spektakli teatralnych. Przy tym projekcie zajmie się stworzeniem kostiumów oraz malowaniem lalek.

Michał Makulski - kompozytor, absolwent Akademi Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Związany z wieloma projektami muzycznymi w Polsce i za granicą. Jest również pianistą w zespole NoToCo. Autor muzyki do wielu przedstawień teatralnych i estradowych. Aktualnie kierownik muzyczny w Teatrze Arlekin w Łodzi.

Recenzja Trojmiasto.pl

Magia drewnianych marionetek w "Legendach Gdańskich" Teatru Barnaby Magia drewnianych marionetek w "Legendach Gdańskich" Teatru Barnaby

Magia drewnianych marionetek w "Legendach Gdańskich" Teatru Barnaby (5 opinii)

Połączenie sił Teatru Barnaby z przestrzenią Teatru w Oknie zaowocowało powstaniem Marionetkarium...

13 lipca 2017

Opinie (7) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

 • Avenue Q Avenue Q
  7.9 142 oceny

  Avenue Q (64 opinie)

  bilety 60 - 90
  Kup bilet

  terminy: 7 sierpnia, 8 sierpnia, 9 sierpnia,

  premiera: 4 października 2014

  wystawia: Teatr Muzyczny

  Uwaga! Kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Nadchodzące premiery

 • Fałsz Fałsz
  bilety 25 - 40
  Kup bilet

  terminy: 26 sierpnia, 27 sierpnia, 28 sierpnia,

  premiera: 29 sierpnia 2020

  wystawia: Teatr Atelier

 • Fidelio Fidelio

  terminy: 3 października, 4 października, 24 października, 25 października

  premiera: 3 października 2020

 • Koncert Sylwestrowy 2020 Koncert Sylwestrowy 2020
  bilety 60 - 280
  Kup bilet

  terminy: 31 grudnia, 2 stycznia, 3 stycznia,

  premiera: 31 grudnia 2020

  wystawia: Teatr Muzyczny