• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Artysta nie chce być głodny. Strajk galerii w Trójmieście

Aleksandra Lamek
24 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu). Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu).

Jeśli sądziliście, że w Polsce strajkują tylko stoczniowcy, górnicy i pielęgniarki, byliście w błędzie. W czwartek w całej Polsce, także w Trójmieście, zamknięte zostaną niektóre galerie - to znak solidarności ze strajkującymi artystami. Chcą oni zwrócić uwagę opinii publicznej na swoją trudną sytuację materialną i społeczną.



Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
O tym, że życie artysty w naszym kraju to nie bułka z masłem, można przekonać się odwiedzając stronę Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. W odezwie towarzyszącej akcji protestacyjnej czytamy m.in., że "politycy chętnie wysługują się artystami", a jednocześnie "za ich sytuację socjalną nikt nie czuje się odpowiedzialny". W związku z tym, że "artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku", ich zarobki są często symboliczne.

Pod listem nawołującym do wzięcia udziału w ogólnopolskim strajku podpisała się już czołówka rodzimych twórców: Zbigniew Libera, Artur Żmijewski czy Katarzyna Kozyra. Artyści chcą zwrócić uwagę rządu na zły system wynagrodzeń i brak odpowiednich ubezpieczeń społecznych. W czwartek, 24 maja, ogłoszony jako Dzień Bez Sztuki, do strajku włączą się galerie i muzea. Ma to uświadomić odbiorcom, jak wyglądałby współczesny świat bez wszystkich dzieł, jakie możemy w nich na co dzień podziwiać.

W Trójmieście akcję poparły trzy placówki: IS Wyspa, Gdańska Galeria Miejska oraz CSW Łaźnia. W tej ostatniej prezentowana jest obecnie wystawa "Wonderful Life" Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau. Ci, którzy w czwartek wybiorą się do Łaźni, nie będą mogli jej obejrzeć. Przeczytają za to informację o strajku - przed wejściem do Łaźni zawisną plakaty z listem protestacyjnym.

Czy artyści strajkują słusznie?



- Biorąc pod uwagę metody działań innych grup społecznych, nie wiem, czy ta akcja rzeczywiście coś zmieni - mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektorka Łaźni. - Jednak zdecydowaliśmy się ją poprzeć, bo sytuacja artystów w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nadal pokutuje u nas XIX-wieczny pogląd, że tylko głodny i żyjący w nędzy artysta ma szanse na prawdziwe wizje artystyczne.

Tego dnia również drzwi do Instytutu Sztuki Wyspa i wszystkich trzech oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej pozostaną zamknięte.

- Artyści w Polsce są traktowani w sposób bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący -uważa Dorota Lewandowska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Chcielibyśmy, aby rząd podjął dyskusję z twórcami na temat obecnego braku zabezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Traktujemy zamknięcie naszych trzech galerii jako ważny gest solidarności.

Otwarte dla zwiedzających będą natomiast oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, które nie zdecydowały się wziąć udziału w artystycznym strajku.

Apel artystów Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej:

Szanowni Państwo, Panie Dyrektorki, Panowie Dyrektorzy!
Wzywamy Was do solidarności z artystami! W dniu 24 maja 2012 Obywatelskie Forum Sztuki współczesnej organizuje Artystyczny Strajk, akcję protestacyjną, mającą na celu zmuszenie rządu do podjęcia prac nad włączeniem artystów do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, stworzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę naszego zawodu oraz zwrócenie uwagi mediów i opinii społecznej na problemy twórców.

Chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat pozycji artysty - jego miejsca w systemie. Panie! Panowie! Artyści często stają po Waszej stronie, czas stanąć również po stronie artystów! Nie chowajmy głowy w piasek! Jedziemy na tym samym wózku. Nie byłoby galerii i muzeów, gdyby nie było artystów. Dlatego to właśnie instytucje kultury powinny wesprzeć artystów w ich proteście. Pokażmy, co byłoby, gdyby nie było sztuki, gdyby wyginęli artyści.

W imię solidarności z twórcami zamknijcie na jeden dzień wasze muzea i galerie! Dołączcie do nas! 24 maja zamknijcie drzwi do swoich instytucji, wywieszając petycję. Pokażcie że los artystów nie jest Wam obojętny. Prosimy o pilną odpowiedź. Mirosław Bałka Katarzyna Górna Katarzyna Kozyra Zbigniew Libera Artur Żmijewski i inni artyści skupieni w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej.

Miejsca

Opinie (262)

  • Bo tylko wiarygodny jest artysta głodny... (1)

    • 4 1

    • Swój głód artysta obnosi z dumą, bo on nie jest zwykłym zjadaczem chleba, takim zapobiegliwym filistrem nadającym sie do zwykłej pracy :P

      • 1 0

  • projektant (10)

    Ale podcierać sobie tyłek artystami i ich dziełami (władza, i prostaczki itd)
    to uwielbiacie. Mickiewicz, Chopen, Szymborska, Matejko nie zrobiliby nic jeśli nie mieliby za co rachunków popłacić. Świadomość swojego bytu zawdzięczacie artystom. I może patetycznie zabrzmi ale jeśli Polacy chcą zachować swoją POLSKOŚĆ muszą mieć i płacić swoim artystom, nawet tym buntowniczym, obrazoburczym itd. Inaczej rozpłyniecie się w magmie popkultury i nijakości.
    A galerie niech zaczną płacić za wystawy artystom, bo kuratorzy, dyrektorzy , sprzątaczki biorą pensje ale artystom to nie za bardzo chcą płacić!

    • 4 8

    • bredzisz jak potłuczony (7)

      Polacy płacą artystom. Kupują ich ksiązki, ich płyty, ich obrazy, oglądają ich filmy.

      Ale problem jest z artystami których nikt nie chce oglądać, albo kupować ich dzieł.
      I tacy artyści wymyślili sobie ze miast normalnej wymiany towarowo pieniężnej i tak wyciągną pieniądze od obywateli - tyle ze bez ich woli. Za pomocą socjalu dotacji czy cholera wie jeszcze czego.

      I o to w tym wszystkim, mały głupiutki misiu, chodzi.

      • 13 0

      • (5)

        Bredzisz jak potluczony, spojrz pauko na liczby i zobaczysz kto, co, ile i za ile kupuje, a potem zabierz sie za pouczanie i traktowanie innych jak "malych glupiutkich misiow", glupiutki misiu.

        • 3 5

        • (2)

          Sa w polsce tacy co żyją z grania muzyki, z koncertów? Są.
          Sa tacy co zyją z pisania? Są.
          Wiec w czym problem?

          A reszta ma za mała sprzedaż - cóż - widać ludzie nie sa skłonni im płacić.

          Bo kto powiedział ze artysta musi sie utrzymać z tego co robi????
          Jak bedzie dobry to sie utrzyma. Jak bedzie sredni/słaby to sobie to może robić sztukę po godzinach. Dlaczego państwo ma im wszystkim fundować socjal? Bo czekają na natchnienie i muszą mieć komfort psychiczny?

          Dociera? Czy nadal masz kłopoty z myśleniem malutki głupotki misu?

          • 6 0

          • (1)

            Z mysleniem klopoty, to moze i mam, bo np. nic mi nie przychodzi do glowy, gdy czytam Twoje wypociny duzy przemadrzaly niedzwiedziu. Przeczytaj artykul jeszcze raz, pomedytuj na jego temat, poczytaj cos wiecej o tym w sieci, bo to nie pierwszy raz, gdy temat ow jest poruszony, poczytaj o zarobkach tych wlasnie dobrych, cenionych artystow, ale takze tych dobrych troche mniej cenionych, potem pomysl o tym wszystkim raz jeszcze, ustaw to sobie w szerszej perspektywie, wtedy najprawdopodobniej bedziesz mogl tutaj powrocic i napisac cos, co byc moze sprawi, ze nie bede mial klopotow z mysleniem.

            • 1 3

            • ale sie zapytam raz jeszcze - w czym problem?

              Czy artysta musi sie utrzymywać ze sztuki?
              Jest gdzieś zapisane ze musi, bo jak nie to nie będzie tworzył?
              Coś sie stanie jak pan Artysta bedzie sobie robił coś innego?
              Spali ze wstydu musząc pracować z prymitywnym plebsem miast kontemplować rzeczywistość na państwowej pensji?

              Kupa ludzi tworzy, gra i pisze pomimo tego ze kasy z tego nie mają. No i coś z tego wynika złego? Tworzą bo lubią po chcą coś pokazać czy powiedzieć. I to jest chyba najważniejsze

              A tak jeszcze kilka pytań:
              Na jekiej podstawie chcesz przyznawać socjal?
              Jakie kryteria bedzie musiał artysta wypełnić aby dostać socjal?
              Na podstawie magistra sztuki?
              Czy na podstawie arbitralnej decyzji kuratora-urzędnika?
              Czy będzie miał w związku z tym jakiś plan do wykonania?
              Czy bedzie mógł przez rok czerpać natchnienie by jeden obraz?
              Czy ktoś bedzie regulować jego "wydajność" ?

              Problem jest w tym ze ulgi podatkowe i w ZUSie to chciałby mieć kazdy. Tyle ze zawsze sie to odbywa czyimś kosztem i ktoś na te ulgi musi pracować.

              • 5 0

        • (1)

          Przecież mogą sprzedawać swoją sztukę na Zachodzie skoro Polacy nie są skorzy do wydawania swojej pensji na obrazy. Wiesz ile wynosi w tym kraju średnia pensja?

          • 4 0

          • no to jeszcze tę pensję chcesz ludziom zmniejszyć, bo artysta nie życzy sobie płacić ZUS-u i inni to mają zrobić za niego? a co potem, stypendia dożywotnie, żeby mógł kontemplować w "godziwych warunkach"?

            • 2 0

      • Komentarz doskonale podsumowujacy dyskusje i lewackie bredzenie artystow-nierobow.

        • 2 0

    • libera i kozyra porównani do Mickiewicza, Chopina (tak się to pisze mędrku), Matejki
      rewelka !!!
      weź nie pisz już

      • 5 0

    • Szymborska jako pupilek władzy i piewca związku radzieckiego dostawała pieniądze i promocję. Mickiewicz, Matejko, Szopen pochodzili z zamożnych rodzin, dwaj ostatni mieli swoich mecenasów. Żaden z nich nie robił awantur, aby apriori dostać pieniądze z samego faktu bycia artystą.

      • 6 0

  • popieram artystów (3)

    Szkoda, że po czasie, ale dowiaduję się o akcji - artyści mogliby zadbać o kontakt z galeriami :) Byłabym zamnknęła swoją galerię na 4 spusty.
    Popieram w 100 % żądania artystów. Bo mam szacunek dla ich pracy i podziwiam ludzi z talentem!
    Wszyscy się świetnie wysługują tematem sztuki, a to w biznesie, a to w polityce, nawet zagranicznej, ale nikt nie zauważy niemożności godziwego funkcjonowania artysty. Dlatego twórcy muszą godzić się na uwłaczające warunki sprzedaży lub licytacji na aukcjach ich prac od kwoty 500 zł.
    Jaki stosunek do kultury, taki poziom społeczeństwa.

    • 4 9

    • Stosunek do kultury mam taki, że na bilet do galerii mnie stać ale na obraz za 500 zł już nie, bo mam inne wydatki. Co Pani zdaniem mówi to o moim poziomie jako przedstawiciela społeczeństwa?

      • 7 0

    • i kto to mówi?

      Jest pani właścicielem galerii? to niech pani sprzedaje ich prace "godziwie".

      • 5 0

    • dokładnie o tym pisałem na poprzedniej stronie komentarzy

      Postmoderniści, nie mogąc do swojej duchowej pustki przekonać innych, skłaniają się do rozwiązań siłowych.

      Pani Alicjo. Skoro nie chcę dobrowolnie płacić za ponowoczesny bełkot, to postuluje Pani odebranie mi tych pieniędzy siłą, w formie socjalistycznej jałmużny? Dziękuję za szczerość, teraz wiem którą galerię na pewno będę omijać.

      • 3 0

  • (9)

    Gdy co jakis czas zagladam na trojmiasto.pl i zapedzam sie w czytaniu artykulu az do komentarzy, to nie sposob mi nie dojsc do wniosku, ze w Trojmiescie sa dwa obozy: artysci vs. reszta Trojmiasta. Potem ide na jakas wystawe, czy inne wydarzenie i widze, ze przychodza tam rowniez ludzie zawodowo niezwiazani ze sztuka, moze nie ma ich az tylu jak np. w Warszawie, lecz pewnie nie ma tez co przesadzac, bo w Polsce kultura, czy sztuka to sprawa niszowa, ktora obchodzi niewielu, reszta ma inne zainteresowania. Z drugiej strony owi, co tu pisza dissy na sztuke i artystow jednak zadaja sobie trud napisania czegokolwiek, wiec albo sztuka ich interesuje na zasadzie negatywnej (jak np. zona sasiada, o ktorej mowi sie same "przyjemnosci"), albo juz maja taka swoja osobista kulture, ze "ch*j mnie to obchodzi, ale jak d*pi*rdol*, to mi ulzy, wiec czemu se nie pozwolic". Czuwaj!

    • 5 2

    • (8)

      Sztuka mnie obchodzi nawet bardzo, ale bardziej mnie obchodzi mój portfel, do którego "artyści" zgłaszają roszczenia. A z tego portfela wydam kasę na kulturę jaką JA chcę, a nie jaka ma wizję artysta. Jeżeli jego wizja zbiegnie się z moimi oczekiwaniami, to wtedy dochodzi do transakcji.

      • 5 0

      • (7)

        C.J. masz depresje maniakalna?

        • 0 4

        • czy Ty masz okres manii i uważasz, że pieniądze rosną na drzewie?

          • 0 0

        • (5)

          Po czym to wnioskujesz Sherlocku?

          • 0 0

          • (4)

            Po Twoim pieknie duzym ja, ale tekst o "transakcji" tez dobry, bylo o nim na szkoleniu w firmie, kogutku?

            • 1 2

            • (3)

              Jakim szkoleniu o czym Ty bredzisz? Własne przemyślenie po hobbystycznym studiowaniu teorii pieniądza.

              • 0 0

              • (2)

                :D

                • 0 0

              • (1)

                no tak, bo "transakcja", konkurencja, umowa to takie długie, obce, trudne wyrazy :p
                łatwiejsze jest "żądam" :p

                • 1 0

              • skoda szluff na tfuj rzart.

                • 1 0

  • długa lista podpisanych, ale artysty żadnego ... Opera mydlana i układanie męskich ...

    • 3 3

  • Artyści

    to banda buraków i darmozjadów. Szczególnie w Grodzie Budynia i Bolka, który z kulturą ma mało wspólnego, ps to prawda

    • 2 3

  • :/ (2)

    Poziom merytoryczny tego artykułu jest żenujący.

    • 1 4

    • Taki artykuł jaki protest!

      • 5 0

    • ich pretensje są dziecinne

      Wypominają, jak etatowcy mają dobrze, bo za nich składki płaci pracodawca, a oni muszą sami. Jak dzieci, nie rozumieją, że pracodawca tylko odprowadza składki, bo płaci je podatnik ;)

      Albo że zyskali wolność zawodu, ale stracili zabezpieczenia ;)

      Albo że państwo i politycy się nimi "wysługują" a później zapominają ;)

      itd

      • 3 0

  • narcyzy

    Wszyscy, którzy chcą prowadzić własną działalność, liczą się z tym, że są miesiące tłuste, są chude, a podatki płacić trzeba i żyć trzeba. Obojętnie, czy chodzi o lekarza nie na etacie, czy właściciela budki z balonikami. Tylko artyści biedni, skrzywdzeni, nie mogą sobie znaleźć "miejsca w systemie", ubezpieczenie jest poniżej ich godności, więc ŻĄDAJĄ. A im są bardziej roszczeniowi, tym bardziej wiadomo, jaka monotematyczna jest ich "sztuka" (Holocaust, feminizm, "stereotypy kobiecości" i epatowanie nagimi chudzielcami).

    • 2 2

  • "Krytyk sztuki Karol Sienkiewicz przekonywał, że społeczeństwo w Polsce dzieli się na dwie grupy: osób zatrudnionych na etatach i tych, którzy etatów nie mają.
    - Zatrudnieni na etatach są w pewien sposób uprzywilejowani, za nich ktoś opłaca regularnie składki, nie muszą się tym przejmować. Grupa "wolnych strzelców" i osób, które z racji wykonywanego zawodu, nie mogą pracować na etatach jest w pewien sposób pokrzywdzona"

    • 1 1

  • suuuuuuper!!!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę dobecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane