• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Artysta nie chce być głodny. Strajk galerii w Trójmieście

Aleksandra Lamek
24 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu). Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu).

Jeśli sądziliście, że w Polsce strajkują tylko stoczniowcy, górnicy i pielęgniarki, byliście w błędzie. W czwartek w całej Polsce, także w Trójmieście, zamknięte zostaną niektóre galerie - to znak solidarności ze strajkującymi artystami. Chcą oni zwrócić uwagę opinii publicznej na swoją trudną sytuację materialną i społeczną.



Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
O tym, że życie artysty w naszym kraju to nie bułka z masłem, można przekonać się odwiedzając stronę Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. W odezwie towarzyszącej akcji protestacyjnej czytamy m.in., że "politycy chętnie wysługują się artystami", a jednocześnie "za ich sytuację socjalną nikt nie czuje się odpowiedzialny". W związku z tym, że "artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku", ich zarobki są często symboliczne.

Pod listem nawołującym do wzięcia udziału w ogólnopolskim strajku podpisała się już czołówka rodzimych twórców: Zbigniew Libera, Artur Żmijewski czy Katarzyna Kozyra. Artyści chcą zwrócić uwagę rządu na zły system wynagrodzeń i brak odpowiednich ubezpieczeń społecznych. W czwartek, 24 maja, ogłoszony jako Dzień Bez Sztuki, do strajku włączą się galerie i muzea. Ma to uświadomić odbiorcom, jak wyglądałby współczesny świat bez wszystkich dzieł, jakie możemy w nich na co dzień podziwiać.

W Trójmieście akcję poparły trzy placówki: IS Wyspa, Gdańska Galeria Miejska oraz CSW Łaźnia. W tej ostatniej prezentowana jest obecnie wystawa "Wonderful Life" Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau. Ci, którzy w czwartek wybiorą się do Łaźni, nie będą mogli jej obejrzeć. Przeczytają za to informację o strajku - przed wejściem do Łaźni zawisną plakaty z listem protestacyjnym.

Czy artyści strajkują słusznie?



- Biorąc pod uwagę metody działań innych grup społecznych, nie wiem, czy ta akcja rzeczywiście coś zmieni - mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektorka Łaźni. - Jednak zdecydowaliśmy się ją poprzeć, bo sytuacja artystów w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nadal pokutuje u nas XIX-wieczny pogląd, że tylko głodny i żyjący w nędzy artysta ma szanse na prawdziwe wizje artystyczne.

Tego dnia również drzwi do Instytutu Sztuki Wyspa i wszystkich trzech oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej pozostaną zamknięte.

- Artyści w Polsce są traktowani w sposób bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący -uważa Dorota Lewandowska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Chcielibyśmy, aby rząd podjął dyskusję z twórcami na temat obecnego braku zabezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Traktujemy zamknięcie naszych trzech galerii jako ważny gest solidarności.

Otwarte dla zwiedzających będą natomiast oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, które nie zdecydowały się wziąć udziału w artystycznym strajku.

Apel artystów Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej:

Szanowni Państwo, Panie Dyrektorki, Panowie Dyrektorzy!
Wzywamy Was do solidarności z artystami! W dniu 24 maja 2012 Obywatelskie Forum Sztuki współczesnej organizuje Artystyczny Strajk, akcję protestacyjną, mającą na celu zmuszenie rządu do podjęcia prac nad włączeniem artystów do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, stworzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę naszego zawodu oraz zwrócenie uwagi mediów i opinii społecznej na problemy twórców.

Chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat pozycji artysty - jego miejsca w systemie. Panie! Panowie! Artyści często stają po Waszej stronie, czas stanąć również po stronie artystów! Nie chowajmy głowy w piasek! Jedziemy na tym samym wózku. Nie byłoby galerii i muzeów, gdyby nie było artystów. Dlatego to właśnie instytucje kultury powinny wesprzeć artystów w ich proteście. Pokażmy, co byłoby, gdyby nie było sztuki, gdyby wyginęli artyści.

W imię solidarności z twórcami zamknijcie na jeden dzień wasze muzea i galerie! Dołączcie do nas! 24 maja zamknijcie drzwi do swoich instytucji, wywieszając petycję. Pokażcie że los artystów nie jest Wam obojętny. Prosimy o pilną odpowiedź. Mirosław Bałka Katarzyna Górna Katarzyna Kozyra Zbigniew Libera Artur Żmijewski i inni artyści skupieni w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej.

Miejsca

Opinie (262)

  • sztuka jest względna

    sztuką jest położyć tory by się nie powyginały, sztuką jest zbudować autostrady by się nie zapadały i nie pękały, sztuką jest mądrze zarządzać państwem,województwami, miastami, firmami...a nie przybicie jaj z penisem do krzyża, bądź bohomazy z serii "co autor miał na myśli " Szkoda, że obecnie tak mało jest prawdziwej sztuki, a wszędzie fuszerki i bylejakość

    • 7 2

  • pełna miska cie nie zdemotywuje.
    Ale możesz zacząć stosować w życiu np. taką maksymę: "czy sie stoi czy sie leży kasa sie należy"

    Wbrew pozorom socjal za bardzo nie wychodzi na zdrowie.
    Tym bardziej iż artyści jak się zwykło uważać nie mają szczególnie mocnej konstrukcji psychicznej :)

    • 5 1

  • Ten kraj tonie

    • 6 1

  • A dlaczego w pollu brak opcji

    "NIE, ten zawód nie jest traktowany na równi z innymi" ???

    Artyści to w Polsce jedna z wielu podkategorii "dzieci specjalnej troski" (należą do nich także rolnicy, nauczyciele, politycy, duchowni wyznań wszelakich, pracownicy molochów państwowych, mundurowi itp. itd.)

    Jakoś nie widziałem nigdy strajkujących producentów mebli, krawcowych, hotelarzy, informatyków czy ślusarzy. Są dwie Polski, z których jedna niczym pluskwa żywi się krwią tej drugiej, a wszystko to pięknie przyklepane przez pożal się Boże "parlament".

    • 5 4

  • lewica protestuje bo znudzil im się kawior puszkowy z bieługi teraz by zjedli czarny ossetra

    • 5 3

  • Artystka Katarzyna Górna zwróciła uwagę, że główną przyczyną akcji środowiska artystycznego były propozycje ograniczenia możliwości odliczania przez artystę 50 procent kosztów uzyskania przychodów. "Te 50 proc. nie zostało zlikwidowane, ale ograniczone. Dlatego, że rząd stwierdził, że tam jest mnóstwo nadużyć i to powoduje straty budżetu. (...) Możliwość odpisu 50 proc. to nie jest przywilej, ale prawo do odpisywania kosztów, które artysta ponosi" - powiedziała PAP Górna.

    • 2 1

  • możecie teraz przerzucić się na rowerzystów, organizują masę krytyczną jutro. (2)

    no, nie tracić czasu, wieszać na nich psy!

    • 2 6

    • nie wygłupiaj się panie Mineta

      • 6 0

    • A co ma rozdawnictwo środków publicznych

      do krytyki poronionych inwestycji komunikacyjnych?
      Naprawdę chcesz, aby miasto za twoją kasę budowało taką infrastrukturę, która szkodzi zdrowiu (i tym, którzy z niej bezpośrednio korzystają i tym, którzy koło niej mieszkają), nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych i jest do tego droga w utrzymaniu?

      • 1 0

  • Niedawno ukończyłam studia artystyczne. Jestem malarką czynnie wykonującą swój zawód. Wiem, że z racji wykonywanego zawodu powinnam odprowadzać do ZUS składki ubezpieczeniowe. Proszę o wyjaśnienie moich obowiązków w tym zakresie.

    W rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) jest Pani twórcą. Jednak uznanie tej działalności za twórczą nastąpić powinno w formie decyzji wydanej przez Komisję ds. Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającą przy ministrze właściwym do spraw kultury (obecnie: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Decyzja powinna określić również datę rozpoczęcia działalności twórczej.

    Wspomniana komisja wydaje decyzję na wniosek osoby zainteresowanej na podstawie dokumentów potwierdzających czas trwania i charakter działalności twórczej bądź artystycznej, wykonywanej zgodnie z umową o pracę, umową o dzieło bądź zlecenia, a także na podstawie katalogów z wystaw, recenzji, przyznanych nagród i wyróżnień oraz dyplomu ukończenia szkoły artystycznej odpowiedniego typu lub szkoły wyższej o kierunku odpowiednim do wykonywanej działalności albo zaświadczenia o nabycia przez praktykę umiejętności zawodowych, wydanego przez właściwe stowarzyszenie zrzeszające twórców lub artystów.

    W przypadku rozpoczęcia działalności twórczej ma Pani obowiązek zgłoszenia (zgodnie z właściwością terytorialną na formularzu ZUS ZFA jako płatnik składek oraz ZUS ZUA jako ubezpieczony) oraz opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, zdrowotne i Fundusz Pracy oraz dobrowolnie na ubezpieczenie chorobowe. Podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

    • 4 1

  • Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób wykonujących pozarolniczą działalność (w tym twórców i artystów) wynosi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

    Liczona od takiej podstawy wymiaru łączna składka na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe wynosi aktualnie (od września) 483,78 zł.

    Warto przypomnieć, że nastąpiło ostatnio znaczne obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie rentowe, tj. z 13% podstawy wymiaru składki na 6% podstawy wymiaru. Obniżenie to wprowadzone zostało etapowo od lipca 2007 r. i od stycznia 2008 r. i stanowi ono o istotnym zmniejszeniu obciążeń składkowych osób wykonujących pozarolniczą działalność, w tym także twórców i artystów.

    • 2 0

  • Wytłumaczcie !!!!! (1)

    W jaki sposób określimy czy danemu artyście należą się takie profity ??????Czy każdy kto skończył akademię plastyczną lub muzyczną??? Czy może każdy kto hobbystycznie maluje tudzież muzykuje,?? Ilu nagle znalazłoby się w naszym kraju artystów??? Czy może powstanie jakaś komisja która określi kto w tym kraju jest artystą a kto nie???? A czy ta komisja będzie się składała z artystów??? A kto z kolei określi autentyczność artyzmu w wym.komisji?? A może pomyśleć lepiej w jaki sposób wykorzystać pieniądze z budżetu miasta przeznaczone na kulturę a nie pozwalać miastu na organizowanie kilku eventów za które "prawdziwi artyści" za występ na targu węglowym dostają po kilkanaście-kilkadziesiąt tys.zł?????

    • 3 2

    • A po co to określać? Niech każdy odbiorca sztuki sam określi, na ile ją wycenia.

      Wtedy wiadomo będzie, że formy przez nikogo nie akceptowane powstawać będą wyłącznie jako hobby artysty i nie pretendować do czegoś, co jest "dobrem narodowym". Wszystkie najcenniejsze dzisiaj dobra narodowe powstały na zamówienie prywatne (nawet te zamawiane przez królów były formalnie wówczas dobrem rodowym lub koronnym, a nie narodowym) :-/

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W ilu językach można wysłuchac opowieści o historii Katowni, siedzibie Muzeum Bursztynu w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane