• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Artysta nie chce być głodny. Strajk galerii w Trójmieście

Aleksandra Lamek
24 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu). Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu).

Jeśli sądziliście, że w Polsce strajkują tylko stoczniowcy, górnicy i pielęgniarki, byliście w błędzie. W czwartek w całej Polsce, także w Trójmieście, zamknięte zostaną niektóre galerie - to znak solidarności ze strajkującymi artystami. Chcą oni zwrócić uwagę opinii publicznej na swoją trudną sytuację materialną i społeczną.



Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
O tym, że życie artysty w naszym kraju to nie bułka z masłem, można przekonać się odwiedzając stronę Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. W odezwie towarzyszącej akcji protestacyjnej czytamy m.in., że "politycy chętnie wysługują się artystami", a jednocześnie "za ich sytuację socjalną nikt nie czuje się odpowiedzialny". W związku z tym, że "artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku", ich zarobki są często symboliczne.

Pod listem nawołującym do wzięcia udziału w ogólnopolskim strajku podpisała się już czołówka rodzimych twórców: Zbigniew Libera, Artur Żmijewski czy Katarzyna Kozyra. Artyści chcą zwrócić uwagę rządu na zły system wynagrodzeń i brak odpowiednich ubezpieczeń społecznych. W czwartek, 24 maja, ogłoszony jako Dzień Bez Sztuki, do strajku włączą się galerie i muzea. Ma to uświadomić odbiorcom, jak wyglądałby współczesny świat bez wszystkich dzieł, jakie możemy w nich na co dzień podziwiać.

W Trójmieście akcję poparły trzy placówki: IS Wyspa, Gdańska Galeria Miejska oraz CSW Łaźnia. W tej ostatniej prezentowana jest obecnie wystawa "Wonderful Life" Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau. Ci, którzy w czwartek wybiorą się do Łaźni, nie będą mogli jej obejrzeć. Przeczytają za to informację o strajku - przed wejściem do Łaźni zawisną plakaty z listem protestacyjnym.

Czy artyści strajkują słusznie?



- Biorąc pod uwagę metody działań innych grup społecznych, nie wiem, czy ta akcja rzeczywiście coś zmieni - mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektorka Łaźni. - Jednak zdecydowaliśmy się ją poprzeć, bo sytuacja artystów w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nadal pokutuje u nas XIX-wieczny pogląd, że tylko głodny i żyjący w nędzy artysta ma szanse na prawdziwe wizje artystyczne.

Tego dnia również drzwi do Instytutu Sztuki Wyspa i wszystkich trzech oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej pozostaną zamknięte.

- Artyści w Polsce są traktowani w sposób bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący -uważa Dorota Lewandowska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Chcielibyśmy, aby rząd podjął dyskusję z twórcami na temat obecnego braku zabezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Traktujemy zamknięcie naszych trzech galerii jako ważny gest solidarności.

Otwarte dla zwiedzających będą natomiast oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, które nie zdecydowały się wziąć udziału w artystycznym strajku.

Apel artystów Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej:

Szanowni Państwo, Panie Dyrektorki, Panowie Dyrektorzy!
Wzywamy Was do solidarności z artystami! W dniu 24 maja 2012 Obywatelskie Forum Sztuki współczesnej organizuje Artystyczny Strajk, akcję protestacyjną, mającą na celu zmuszenie rządu do podjęcia prac nad włączeniem artystów do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, stworzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę naszego zawodu oraz zwrócenie uwagi mediów i opinii społecznej na problemy twórców.

Chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat pozycji artysty - jego miejsca w systemie. Panie! Panowie! Artyści często stają po Waszej stronie, czas stanąć również po stronie artystów! Nie chowajmy głowy w piasek! Jedziemy na tym samym wózku. Nie byłoby galerii i muzeów, gdyby nie było artystów. Dlatego to właśnie instytucje kultury powinny wesprzeć artystów w ich proteście. Pokażmy, co byłoby, gdyby nie było sztuki, gdyby wyginęli artyści.

W imię solidarności z twórcami zamknijcie na jeden dzień wasze muzea i galerie! Dołączcie do nas! 24 maja zamknijcie drzwi do swoich instytucji, wywieszając petycję. Pokażcie że los artystów nie jest Wam obojętny. Prosimy o pilną odpowiedź. Mirosław Bałka Katarzyna Górna Katarzyna Kozyra Zbigniew Libera Artur Żmijewski i inni artyści skupieni w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej.

Miejsca

Opinie (262)

  • Artyści śmiech...

    Artyści... Część z tych artystów tworzy bohomazy, które mogę równie dobrze zobaczyć idąc do przedszkola lub sam stworzę rzucając w płótno workami z farbą... Nie podobaj się Wam jak jest to przekwalifikujcie się na renowatorów jeżeli tak bardzo chcecie mieć kontakt ze sztuką.

    • 6 5

  • Idiotyczna ankieta!

    "Tak, ten zawód nie jest traktowany na równi z innymi"

    Niestety nie jest! Przeciętny zawód nie jest utrzymywany dla samego "istnienia" - nie jest dotowany z publicznych pieniędzy.

    • 13 1

  • Jak nie potrafia wyzyc ze swojego artyzmu to sa kiepskimi artystami

    i ludzie nie doceniaja ich sztuki a to znaczy, ze powinni zabrac sie za cos innego.

    Jak podoba mi sie obraz, to go kupuje. Jesli podoba mi sie film to ide do kina. Jesli lubie jakiegos artyste-muzyka, to ide na koncert. Proste!

    • 9 2

  • szkoda, że nie zamkną tych galerii na dłużej

    Szczerze mówiąc, mnie bez "sztuki" w rodzaju przykładowo prac Kozyry i Libery żyłoby się lepiej.
    Przynajmniej człowiek by się nie denerwował czytając o tych bzdetach w gazecie.

    • 2 2

  • Zamkniecie galerii i muzeow w tym wypadku (1)

    to artysci strzelajacy sobie w stope bo ludzie maja wieksze zmartwienia niz to, ze jest zamknieta galeria a kto mialby pojsc i tak pojdzie. Ludzie mysla i kombinuja jak tu przezyc od 1 do 1, skad pieniadze na ksiazki dla dzieci, jedzenie itd. Artysci niech sie wezma do prawdziwej pracy skoro nikt nie chce kupowac ich dziel.

    • 1 2

    • Muzeów nie zamykają, a "artyści" jak chcą, to niech strajkują, skoro mają tak wielkie mniemanie o sobie. To prawda, że artysta niejedno ma imię. Część z nich permanentnie obraża społeczeństwo, które uważa za ciemną masę, a na zakończenie żąda od społeczeństwa utrzymania, bo "nie chcą być głodni"! To niech idą do MOPSu lub kościoła po zupę. W Polsce jeszcze nikt z głodu nie umarł.

      • 2 0

  • To dzisiaj zamkną Galerię Bałtycką? (1)

    Co ja zrobię bez mojej ukochanej galerii, którą chcą dzisiaj zamknąć. Nie kupię sobie mojego ulubionego truskawkowego błyszczyka. :(

    • 7 1

    • Wpadnij do mnie. Mam błyszczyk bananowy. :D

      • 2 0

  • czy sie stoi czy sie lezy emerytura artyscie sie nalezy...

    m

    • 3 1

  • Do was wszystkich, bezczelnie nazywających siebie "artystami", socjalistycznych darmozjadów

    Za waszą tak zwaną "sytuację socjalną" nikt nie czuje się odpowiedzialny, i mam nadzieję że nie będzie. Co jest, nie potraficie żyć o własnych siłach? Jesteście tak nieudolni życiowo, że ktoś musi się poczuć za was odpowiedzialny? A może to ja mam się poczuć odpowiedzialny? Może to ja mam wam płacić za wasze utrzymanie? "Ależ skąd!", powiecie. "To państwo powinno być za nas odpowiedzialne!". Jesteście lewicowcami, więc czuję się odpowiedzialny za to by wytłumaczyć wam pewną podstawową sprawę, którą normalni ludzie znają od dziecka: państwo w obecnej formie wydaje MOJE i innych pieniądze. Ja nie chcę płacić za NIKOGO, nie tylko za was.

    Dołączacie do szeregu bezczelnych, którzy śmią wyciągać łapy po MOJE pieniądze. Nic tego nie usprawiedliwia, z jakością sztuki włącznie.

    Strajkujcie jak najdłużej, zamykajcie wasze galerie. Zrobicie tym samym więcej miejsca prawdziwie niezależnym twórcom, którzy nie poniżają się błaganiami o socjalistyczną jałmużnę za "sztukę", najlepiej płaconą z góry. Takim, którzy obronią się sami, przetrwają, a może i zainteresują swoją twórczością dużych lub małych mecenasów. Na WOLNYM rynku.
    Dorośli ludzie, którzy nie potrafią się zorganizować to jedna sprawa. Ale ci sami ludzie, wyciągający łapę po cudze pieniądze? Tfu!

    Sztuka świetnie sobie bez was poradzi. Sztuka, stworzenie, przejaw człowieczeństwa, duchowości, emocji. Ba, będzie wręcz jeszcze lepiej - bez was sztuka zacznie odżywać!

    Wy mi się nawet nie kojarzycie ze sztuką. Wasz postmodernistyczny bełkot nie przedstawia niczego konkretnego, do niczego nie skłania, odzwierciedlając mocno podupadłą kondycję duchową w naszym kraju. Wyczuwalny moment, w którym postmodernizm zacznie zanikać, a wraz z nim wasze pokrzykiwania o więcej socjalizmu, będzie momentem odrodzenia prawdziwej sztuki.

    Dodam jeszcze ocenę jakości tego co tworzycie. Na ostatnich "Narracjach" zrobiłem eksperyment, i na ulicy Łąkowej ustawiłem statyw z aparatem na przeciwko nowo postawionego, podświetlanego szyldu sklepu Biedronka. Zwiedzający Narracje przechodnie zatrzymywali się przy mnie, zastanawiając się czemu ma służyć ta instalacja.
    Tyle jest wart wasz wkład w przestrzeń miejską, i cała wasza sztuka.

    • 17 5

  • Katarzyna Kozyra mieszka w: Warszawie, Trento, Berlinie. Może niech założy instytucję wspierającą głodnych artystów zamiast podpisywać odezwy?

    • 5 3

  • Jestem za tym by dotowac sztukę! jestem z Wami. (10)

    Sztuka w jakims zakresie powinna byc dotowana - tak by artysta żył godnie.

    Nie chcę sztuki tylko robionej dla pieniędzy - bo wówczas otrzymam tylko to za co ktoś jest w stanie zapłacić - to nie sztuka tylko przekaz płacącego. Nie chce mieć wystaw, przedstawień pisanych dla pieniędzy (na korzyść tych co pieniądze mają)
    Chcę artysty który obrazuje swoja rzeczywistość, zaskakuje mnie, podpowiada na co patrzeć, odkrywa przede mną rzeczy których ja może nie odkrywam.
    Chcę artystów idacych pod prąd - żeby mój świat nie popadł w wizje kultu tworzenia pieniądza i dla pieniądza.

    Trzymajcie się dobrze i twórzcie to co może w głowie się Wam urodzić - ja mogę za to zapłacić.

    • 7 14

    • Super, że możesz za to płacić.

      Nie Ty jedna, sądząc z dalekiego od biedy życiorysu niejednego artysty.
      Natomiast z moich podatków już wystarczająco dużo idzie na wątpliwe przedsięwzięcia kulturalne, żebym jeszcze martwiła się o dodatkowy socjal artystyczny.

      • 9 1

    • (8)

      moja droga "naprawde płodny jest artysta głodny" to już tutaj było. Największe wytwory sztuki współczesnej nie rodziły sie w komfortowych warunkach. van Gogh, Gauguin, Mozart, Chopin - to as przykłady które można mnożyć.

      Czy artysta któremu sie zapewni miłe cieplarniane warunki nie oderwie sie od rzeczywistości? Nie straci ostrości widzenia i nie bedzie paczał dalej niż kres talerza? Gdzie tu miejsce na refleksję, na bojażń, na niepewność?
      Czy bedzie ich coś motywować do działania jesli bedą mieli pełne miski?
      Prawdziwi twórcy będą tworzyć tak czy inaczej - tyle ze takich jest niewielu - znacznie mniej iż "magistrów sztuku". Reszta skończy jak pracownicy byłych PGRów.

      Czy niehołubieni twórcy okresu stalinowskiego byli w stanie stworzyć coś więcej niż rymowanki i laurki na cześć wielkiego wodza?

      • 6 1

      • (1)

        :) tak pełna miska zdemotywuje mnie
        ale jestem realna - prąd, woda, dach nad głową - wszystko zamieniliśmy w pieniądz
        kiedy mogłabym pic wode ze strumienia, jeśc to co ktos mi da, ogrzać sie ogniskiem z drewna zebranego, zamieszkać gdziekolwiek byleby był dach - ale ludzie nie pozwolili mi na to - odebrali wodę, ogień, ziemię - (ostatnio wywalili takich z lasku sopockiego) - ja juz to wszystko musze kupić - wiec skoro sami uznalismy że czlowiek bez pieniędzy przestaje móc istnieć - to artysta by tworzyć musi coś dostać - światło, ogień, ziemię - a to kosztuje :)

        Ciekawe jakby tamci żyli w naszych czasach ? Chopin by nagrywał płyty dla wytwórni, kazaliby mu ściąć włosy i nie golić się - bo to zwiększy sprzedaż :)

        • 1 4

        • Obejmij tych artystów mecenatem: Ty będziesz dawać im ogień i wodę, a oni będą tworzyć.

          • 4 0

      • (5)

        CO TO ZNACZY "PACZAŁ"?????!!!!! Ciebie już chyba dawno zdemotywowano!!! do nauki!!!

        • 1 1

        • jak nie wiesz co to "paczał" (3)

          czy "paczyć" to sie dowiedz. Jezyk to żywy twór ewoluujący i żywo reagujący na rzeczywistość.

          • 2 1

          • (2)

            to w takim razie szkoda, że ta "rzeczywistość" jest taka ŻENUJĄCA

            Nauczcie się, Ludzie poprawnie pisać, a potem wypowiadajcie się publicznie!!!

            • 0 1

            • (1)

              "paczyć" jest napisane jak najbardziej poprawnie.
              Tak to wymyślił twórca owego ze sie tak wyrażę neologizmu i tak sie zapisuje.
              Jak Ci sie to nie podoba to jest to twoja sprawa - masz prawo protestować, ale ja mam prawo mieć twe protesty w głębokim poważaniu i używać zwrotu "paczyć" jak mi sie podoba.
              A mi sie podoba i już.

              • 2 1

              • Po Twoim "weź się i się goń" widać doskonale, jak żałosny poziom intelektualny reprezentujesz.(po argumentacji Twojej wypowiedzi na temat sztuki zresztą także!) Nie zgodzę się na "ewoluowanie" mojego ojczystego języka dokonywane przez niedouków i ćwierćinteligentów. I nie wymyślaj tu historyjek o pseudo - neologizmach językowych i celowości pisania z błędami, bo to jest po prostu śmieszne.(a jeśli był to cytat "owego genialnego twórcy" winny być ujęty w cudzysłowie, bo taki wyraz w słowniku języka polskiego nie istnieje)

                • 0 1

        • nie znasz się

          to jest interaktywna forma sztuki (instalacja internetowa)
          wywołała w Tobie żywą reakcję emocjonalną (pięć znaków zapytania, jedenaście wykrzykników w jednym wierszu, wielkie litery)

          • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ze spektaklem "Brzydkie kaczątko" Teatr Miniatura poleciał za granicę. Na Harmony World Puppet Carnival uznano go za najlepszy zespół teatru lalkowego. W jakim mieście został wystawiony?

 

Najczęściej czytane