• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Artysta nie chce być głodny. Strajk galerii w Trójmieście

Aleksandra Lamek
24 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu). Do strajku przyłączyły się trzy trójmiejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska, IS Wyspa i CSW Łaźnia (na zdjęciu).

Jeśli sądziliście, że w Polsce strajkują tylko stoczniowcy, górnicy i pielęgniarki, byliście w błędzie. W czwartek w całej Polsce, także w Trójmieście, zamknięte zostaną niektóre galerie - to znak solidarności ze strajkującymi artystami. Chcą oni zwrócić uwagę opinii publicznej na swoją trudną sytuację materialną i społeczną.



Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Odezwa strajkowa Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
O tym, że życie artysty w naszym kraju to nie bułka z masłem, można przekonać się odwiedzając stronę Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. W odezwie towarzyszącej akcji protestacyjnej czytamy m.in., że "politycy chętnie wysługują się artystami", a jednocześnie "za ich sytuację socjalną nikt nie czuje się odpowiedzialny". W związku z tym, że "artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku", ich zarobki są często symboliczne.

Pod listem nawołującym do wzięcia udziału w ogólnopolskim strajku podpisała się już czołówka rodzimych twórców: Zbigniew Libera, Artur Żmijewski czy Katarzyna Kozyra. Artyści chcą zwrócić uwagę rządu na zły system wynagrodzeń i brak odpowiednich ubezpieczeń społecznych. W czwartek, 24 maja, ogłoszony jako Dzień Bez Sztuki, do strajku włączą się galerie i muzea. Ma to uświadomić odbiorcom, jak wyglądałby współczesny świat bez wszystkich dzieł, jakie możemy w nich na co dzień podziwiać.

W Trójmieście akcję poparły trzy placówki: IS Wyspa, Gdańska Galeria Miejska oraz CSW Łaźnia. W tej ostatniej prezentowana jest obecnie wystawa "Wonderful Life" Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau. Ci, którzy w czwartek wybiorą się do Łaźni, nie będą mogli jej obejrzeć. Przeczytają za to informację o strajku - przed wejściem do Łaźni zawisną plakaty z listem protestacyjnym.

Czy artyści strajkują słusznie?



- Biorąc pod uwagę metody działań innych grup społecznych, nie wiem, czy ta akcja rzeczywiście coś zmieni - mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektorka Łaźni. - Jednak zdecydowaliśmy się ją poprzeć, bo sytuacja artystów w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nadal pokutuje u nas XIX-wieczny pogląd, że tylko głodny i żyjący w nędzy artysta ma szanse na prawdziwe wizje artystyczne.

Tego dnia również drzwi do Instytutu Sztuki Wyspa i wszystkich trzech oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej pozostaną zamknięte.

- Artyści w Polsce są traktowani w sposób bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący -uważa Dorota Lewandowska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Chcielibyśmy, aby rząd podjął dyskusję z twórcami na temat obecnego braku zabezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Traktujemy zamknięcie naszych trzech galerii jako ważny gest solidarności.

Otwarte dla zwiedzających będą natomiast oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, które nie zdecydowały się wziąć udziału w artystycznym strajku.

Apel artystów Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej:

Szanowni Państwo, Panie Dyrektorki, Panowie Dyrektorzy!
Wzywamy Was do solidarności z artystami! W dniu 24 maja 2012 Obywatelskie Forum Sztuki współczesnej organizuje Artystyczny Strajk, akcję protestacyjną, mającą na celu zmuszenie rządu do podjęcia prac nad włączeniem artystów do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, stworzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę naszego zawodu oraz zwrócenie uwagi mediów i opinii społecznej na problemy twórców.

Chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat pozycji artysty - jego miejsca w systemie. Panie! Panowie! Artyści często stają po Waszej stronie, czas stanąć również po stronie artystów! Nie chowajmy głowy w piasek! Jedziemy na tym samym wózku. Nie byłoby galerii i muzeów, gdyby nie było artystów. Dlatego to właśnie instytucje kultury powinny wesprzeć artystów w ich proteście. Pokażmy, co byłoby, gdyby nie było sztuki, gdyby wyginęli artyści.

W imię solidarności z twórcami zamknijcie na jeden dzień wasze muzea i galerie! Dołączcie do nas! 24 maja zamknijcie drzwi do swoich instytucji, wywieszając petycję. Pokażcie że los artystów nie jest Wam obojętny. Prosimy o pilną odpowiedź. Mirosław Bałka Katarzyna Górna Katarzyna Kozyra Zbigniew Libera Artur Żmijewski i inni artyści skupieni w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej.

Miejsca

Opinie (262)

  • Drodzy ARTYŚCI (1)

    Sami wybraliście sobie takie zajęcie i gadka o posłudze dla społeczeństwa mnie rozśmiesza... Komu Wam wasza "sztuka" potrzebna? Wasze niezrozumiałe wariacje panicznie pragnącej na siebie zwrócić uwage jednostki, ekspresja własnego ego, często to zwykła grafomania , bohomazy, pare f*utów z pluszu ... Może to dziwne, że takie słowa padają z ust osoby, która sama tworzy i sztuke kocha, ale spójrzmy prawdzie w oczy - sztuka to przyjemność, dla twórcy , dla odbiorcy ... to pasja, hobby - nie wymagajcie od państwa wielkiego poważania dla tego co robicie... komu to potrzebne? niezbędne? na cholere to komu? prawda w oczy kole? ... Chcięliście być artystami, to jesteście! Nikt Was nie zmuszał ... Komu chcecie wmówić, że to jakaś misja dla społeczeństwa za którą macie coś otrzymywać? Sprzedasz , to masz i już! ...

    "Dajcie, bo się nam należy, bo my wielcy artyści, bo żyć za co nie mamy"...

    • 6 4

    • Artyści powinni znać starą piosenkę Kultu "Pan Pancerny", to im ją dedykuję, szczególnie refren - "Daj, daj, daj, bo chcemy":)

      • 2 0

  • Dobrze by zrobiło artystom, gdyby poszli do pracy w realnym świecie. Zamiast kisić się we własnym sosie, zyskaliby nowe bodźce, materiał do przetrawienia, który być może zaowocowałby sztuką.

    Natomiast protestującym aktorom teatralnym jak najbardziej jest potrzebny dyrektor manager, bo oni sami zachowują się, jakby zabłądzili we mgle i uparcie przekonują, że ich praca to nie produkt, a oni nie chcą być zwykłymi szarymi pracownikami. Skoro ich praca to nie produkt, a oni nie pracownicy, to pieniądze - bee, kto mówi o pieniądzach?! rozmawiajmy o Sztuce! - też nie powinny ich interesować. Pozostaje wystawiać przedstawienia pod gołym niebem, a po zakończeniu chodzić wśród widzów z kapeluszem.

    • 1 1

  • Jestem artystą.Prowadzę działalność gospodarczą.Wykonuję swój zawód,muzyka kameralisty i solisty a takze pracuję jako pedagog.Płacę zus ok 1000 zł miesiecznie.Pracuję od rana do nocy bo pracy mam aż w nadmiarze.Mam pelna satysfakcję zawodową. .Jestem kobietą.Z filharmonii odeszlam dawno temu sama bo jakoś ciagle liczy się dla mnie poziom wykonawczy a nie etat.Radzę sobie bardzo dobrze w zawodzie i pracuję bardo ciężko ale mam satysfakcję.

    • 1 0

  • Kto protestuje (1)

    Prawdziwi artyści biedy nie klepią. Klepią (nie wszyscy) ci, których nikt nie chce ogladać ani słuchać, a mienią się być artystami bo mają w kieszeni dyplom "artystycznej" uczelni. To wlaśnie ich apel, i ich protest.Protest miernot.

    • 2 2

    • niezupełnie

      Pierwsze z brzegu nazwisko: Kozyra, biedy na pewno nie klepie, bo mieszka w trzech krajach, artystka z niej "nowomodna" (nieciekawa), a w proteście, do narzekania, jak artyście jest źle, pierwsza.

      • 2 0

  • trzeba umieć odróżnić ambitnego kretyna z zapleczem klakierów od artysty!!!!!!

    prawdziwy artysta sam nie pcha się na afisz a kretyna wsadzają kumple nie mający pojęcia o sztuce.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jaki sposób zginął Zbyszek Cybulski?

 

Najczęściej czytane