• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Moje ulubione wiersze Miłosza

Wydarzenie w ramach

Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Poezja i muzyka
Moje ulubione wiersze Miłosza
i rozmowa o Wilnie
WIEK MIŁOSZA

Wystąpią:
Tomas Venclova - poeta
Bogdan Tosza - moderator
Tadeusz Malak - aktor

Robert Kwiatkowski - skrzypce
Radosław Kurek - fortepian

W programie:
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)- Sonata F-dur na fortepian i skrzypce op. 24 "Wiosenna"

-----

TADEUSZ MALAK

Aktor, reżyser, profesor zwyczajny, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Pierwsze lata aktorskie spędził w Teatrze Rapsodycznym, był m.in. Panem Tadeuszem, Poetą-Beniowskim, Gustawem- Konradem, Tristanem. Od połowy lat sześćdziesiątych związał się ze Starym Teatrem, brał udział jako aktor m.in w słynnych inscenizacjach Andrzeja Wajdy - Biesy, Z biegiem lat, z biegiem dni..., Dziady w reż Konrada Swinarskiego... Jest również reżyserem. Reżyserował w Teatrze Rapsodycznym, Narodowym Starym, STU, Bagateli, Ludowym, w Katowicach, Lublinie, Szczecinie, Londynie oraz w telewizji. Zrealizował ponad 70 spektakli jako reżyser, często również jako autor adaptacji. Był twórcą i realizatorem wielu inicjatyw wzbogacających życie artystyczne Krakowa: teatr w Barbakanie,Teatr na Wozie, Teatr Zaczarowanej Dorożki, Igrce Sowizdrzalskie, Odprawa Posłów Greckich na dziedzińcu Collegium Maius UJ, Tryptyk Stanisławowy w Katedrze na Wawelu.

Organizował również rozmaite imprezy poetyckie... Wyróżniał się w Teatrze Jednego Aktora i Teatrze Małych Form, gdzie zdobył szereg nagród artystycznych. Autor książki: Teatr Jednego Aktora, kilkudziesięciu publikacji o teatrze i problemach żywego słowa, inicjator i współautor książki o idei Teatru Rapsodycznego. Malak jest wybitnym interpretatorem poezji romantycznej i współczesnej (Gałczyński, Herbert, Różewicz, Wyspiański), również w formule teatralnej (Herberta - Powrót Pana Cogito, Przyjaciele odchodzą, Brandstaettera - Ja jestem Żyd z Wesela w Starym Teatrze). Brał udział w wielu koncertach Filharmonii Krakowskiej (Pasja - K.Pendereckiego, Joanna D'arc na stosie Honeggera, Moderner Psalm op. 50 Arnolda Schoenberga, Sąd Ostateczny J.Gillou, Dach Świata... itp.). Uczestniczył w występach na Verba Sacra w Poznaniu, interpretując m.in. Ewngelię wg.św.Marka w tłum.ks.Węcławskiego, Rapsody E.Wyspiańskiego o Stanisławie i Bolesłwie w katedrach Poznańskiej i Gnieźnieńskiej, Boską Komedię - Dantego, Ziemię Jałową - T.S.Eliota, wiersze K. Norwida, Mickiewicza, Słowackiego, Wojtyły w Auli Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

BOGDAN TOSZA
Reżyser teatralny, publicysta, eseista, animator kultury. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1976 r.), następnie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu (1980), w 1998 r. uzyskał tam kwalifikacje I stopnia (doktorat). W latach 1976-1978 stały recenzent "Gazety Krakowskiej". W 1983 r. stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (Moskwa i Leningrad). W sezonie 1985-1986 wykładowca podyplomowego Studium Instruktorów Teatru w Kaliszu. W latach 1987-1988 stypendysta
ITI (Hamburg, Thalia Theater). Od 1990 do 1992 r. przewodniczący sekcji reżyserów ZASP, był w tym czasie stałym felietonistą "Gońca Teatralnego". W sezonie 1991-1992 był zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a w latach 1992-2003 był jego Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym. Poza reżyserowaniem sztuk teatralnych był także inicjatorem i gospodarzem wielu spotkań literackich (m.in. współorganizator wizyty Josifa Brodskiego w Katowicach, który 22 czerwca 1993 r. odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego). W Teatrze Śląskim, za czasu dyrektorowania gościł na spotkaniach z widzami i czytelnikami m.in. Czesława Miłosza, Stanisława Barańczaka, Tomasa Venclovę, Andrzeja Drawicza, ks. Jana Twardowskiego, Egona Naganowskiego i Adama Zagajewskiego. We wrześniu 1996 r. był organizatorem "Dni Güntera Grassa" w Teatrze Śląskim, z udziałem wielu wybitnych tłumaczy literatury polskiej i niemieckiej.

Od 1992 r. jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z reżyserii, pracy z aktorem i historii dramatu. W latach 1992-1993 stały felietonista "Teatru". W 1993 r. był stypendystą Goethe Institut (Prien/Chiemsee). W 1995 r. seminarzysta Institut für Kulturwissenschaft w Wiedniu (dyplom "Theatre management of international festival and repertory productions"). Od 1996 do 1999 r. był przewodniczącym Rady Programowej Radia Katowice S. A. W latach 1997-2003 wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. W 2000 r. był stypendystą Goethe Institut w Berlinie. Od 2001 do 2003 r. członek komisji stypendialnej Ministerstwa Kultury. W latach 2002-2003 stały felietonista Radia eM. Od 2003 r. członek Rady Programowej TV Kraków. Od 2004 do 2006 r. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu. Publikował w "Dialogu", "Zeszytach Literackich", "Tygodniku Powszechnym". W 2007 r. nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium" ukazały się jego teksty teatralne pt. Pisane na stronie. Otrzymane nagrody i odznaczenia: "Złota Maska" za reżyserię Rewizora Nikołaja Gogola w Teatrze Śląskim w Katowicach (1990), "Złota Maska" za reżyserię "Antygony" Jeana Anouilha w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (1992), Nagroda Prezydenta Miasta Katowice za integrację środowisk twórczych (1994), Loża Liderów "Trybuny Śląskiej"
za przedsięwzięcie roku (1998), finał Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Requiem dla gospodyni Wiesława Myśliwskiego, 2001). Jego żona, Elżbieta Tosza, jest dziennikarką i publicystką. Mieszkają w Krakowie. Ważne dzieła reżyseria sztuk teatralnych, m.in.: S. Mrożek, "Tango", "Pieszo", "Garbus", "Letni dzień"; J. Genet, "Pokojówki"; J. Brodski, "Marmur"; J. Anouilh, "Antygona"; B. Schaeffer, "Próby dla siedmiu", "Toast"; A. Czechow, "Wiśniowy sad"; J. Głowacki, "Antygona w Nowym Jorku"; D. Harrover, "Noże w kurach", "Blackbird"; książka pt. "Pisane na stronie" (Gaudium 2007).

Opinie

Sprawdź się

Jeden najsłynniejszych sopockich rzeźbiarzy współczesnych (również długoletni wykładowca akademicki) to: