• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wiesław Wałkuski - wystawa plakatów

Prapremierze spektaklu Bella Figura będzie towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu "Autorzy naszych plakatów: Wiesław Wałkuski. Figury Piękne. I niepiękne też". Wystawę będzie można oglądać codziennie we foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże.

Wiesław Wałkuski, autor plakatów do najnowszych marcowych premier Teatru Wybrzeże: Śmierci Białej Pończochy i Bella Figura, poprzednio zaś do Wyspy Marivaux, Orkiestry Tytanic i Słodkiego Ptaka Młodości, to odrębna, osobna figura w pejzażu naszej rodzimej twórczości plakatowej.

Wybitny malarz i grafik, po ukończonych w 1981 studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pod kierunkiem prof. Teresy Pągowskiej - malarstwo i prof. Macieja Urbańca - projektowanie graficzne) od razu zwracał uwagę swym odrębnym, indywidualnym charakterem plakatowego pisma. Jakby w opozycji do graficznej skrótowości mistrzów polskiej szkoły plakatu, jego dzieła są niezwykle malarskie, ich surrealistyczna symbolika jest estetycznie przesterowana, balansująca na granicy okrucieństwa i drastyczności. Jego plastyczne, autorskie komentarze anonsujące filmy, spektakle czy wystawy zaludniają niezwykle wyraziste, tajemnicze, pełne grozy, spętane swą anatomią postaci i zdeformowane głowy, wyrywające się z okowów, pęt, uwięzienia. Jego Danton, Caligula, Czajkowski, Książę Myszkin, Król Lear, Tootsie, Carmen i cały szereg innych literackich i realnych postaci niezwykle ekspresyjnie, gwałtownie, wywołując niekiedy wstręt czy odrazę przeżywają na powierzchni 0,7 m² swoje gwałtowne, samotne dramaty.

Wiesław Wałkuski jest autorem kilkuset plakatów, ale także cenionym malarzem i ilustratorem, laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku i Warszawie, Międzynarodowej Wystawie Art Directors Club w Nowym Jorku, Hollywood Reporter' Awards, Międzynarodowych Konkursach Plakatu Teatralnego w Osnabruck i Rzeszowie, Film's Poster Festival w Chicago, katowickiego Biennale Plakatu Polskiego.

Opinie

Sprawdź się

Skąd według legendy wzięła się nazwa ulicy Żabi Kruk?