• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wykład: Symboliczna wymowa wyobrażeń sztormów w malarstwie niderlandzkim XVII w.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wykład dr Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej w ramach wystawy czasowej Ci, którzy na statkach ruszyli na morze - Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich.

15 czerwca - 15 września 2024, godz. 11:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł

19 czerwca - 31 grudnia 2024, godz. 11:00 - 18:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
Tematem wykładu będą sposoby odczytywania ukrytych znaczeń, które XVII-wieczni niderlandzcy maryniści zawarli w wyobrażeniach sztormów i morskich katastrof. Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2024 r. o godzinie 11:00 w Spichlerzach na Ołowiance.

Wystawa Ci, którzy na statkach ruszyli na morze Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich jest jedyną w Polsce tak dużą i wielowątkową ekspozycją holenderskich i flamandzkich marin epoki baroku. To właśnie XVII-wieczne Północne Niderlandy są kolebką malarstwa marynistycznego; tamtejsi malarze wypracowali schematy kompozycyjne, paletę barw i repertuar tematów, które po dziś dzień stanowią wzorzec i inspirację dla marynistów. Uważa się, że tak doniosły rozwój gatunku właśnie w Republice Zjednoczonych Prowincji wynikał z wszechobecności morza we wszystkich aspektach życia jej mieszkańców, od gospodarki i codziennego funkcjonowania po wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania polityczne. Od morza, umiejętności obłaskawienia jego żywiołu, ale również od przewagi floty holenderskiej nad hiszpańską i angielską zależało przetrwanie państwa.

Ustawiczny kontakt z morzem, jakiego doświadczali mieszkańcy Północnych Niderlandów, oznaczał niekiedy zetknięcie ze złowieszczym aspektem tego żywiołu w postaci sztormów i burz morskich. Skrajność związanych z tym emocji i efektowny dramatyzm wydarzeń sprawiały, że sztormy były często przedstawiane w malarstwie. Choć jednak autorzy takich dzieł czerpali inspirację z rzeczywistych doświadczeń, same obrazy rzadko stanowiły realistyczne wyobrażenia konkretnych przeżytych burz morskich. Przeważająca większość powstawała z myślą o przekazaniu treści symbolicznych i moralizatorskich, które wpisywano w pozornie tylko realistyczne wizerunki statków w sztormach. Wykład Symboliczna wymowa wyobrażeń sztormów w malarstwie niderlandzkim XVII w. przedstawi sposoby odczytywania takich zaszyfrowanych komunikatów i kody, za pomocą których ukrywano w malarstwie marynistycznym symboliczny przekaz.

Informacje praktyczne:
- Wykład odbędzie się na sali konferencyjnej w Spichlerzach na Ołowiance
- Po wykładzie zapraszamy na samodzielne zwiedzanie wystawy czasowej Ci, którzy na statkach ruszyli na morze
- Udział w wykładzie i zwiedzanie wystawy odbędzie się w ramach biletu wstępu do Spichlerzy na Ołowiance
- Rezerwacje nie są wymagane

Wykład Symboliczna wymowa wyobrażeń sztormów w malarstwie niderlandzkim XVII w.
22.06.2024. godz. 11:00
Spichlerze na Ołowiance

***
Zespół kuratorski wystawy: dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, Zuzanna Mikołajek-Kiełb
Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Królestwa Niderlandów
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl

Organizację wystawy Ci, którzy na statkach ruszyli na morze Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
  • Kontakt
    58 301-86-11, 58 301-86-12, 58 301-26-47
Udział w wykładzie i zwiedzanie wystawy odbędzie się w ramach biletu wstępu do Spichlerzy na Ołowiance (bilet na wystawy czasowe lub bilet ogólny do muzeum)

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się gdyński rycerz, który zakochał się w syrenie i porzucił dla niej miasto?