• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

Ci, którzy na statkach ruszyli na morze. Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego...

Największa i najbardziej wielowątkowa wystawa niderlandzkiego malarstwa marynistycznego w Polsce: Ci, którzy na statkach ruszyli na morze Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich jest pierwszą w historii rodzimego muzealnictwa tak obszerną prezentacją holenderskich i flamandzkich marin epoki baroku.

Obok najcenniejszych dzieł ze zbiorów własnych Narodowego Muzeum Morskiego publiczność może zobaczyć na niej obrazy m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wyjątkowym uzupełnieniem ekspozycji są trzy wybitne dzieła niderlandzkiej marynistyki sprowadzone specjalnie na tę okazję z Rijksmuseum i Het Scheepvaartmuseum w Amsterdamie.

Bitwy morskie, walka z żywiołem, wyprawy ku nieznanym lądom i bezpieczne porty
Siedemnastowieczne Niderlandy północne są kolebką malarstwa marynistycznego; to właśnie tamtejsi malarze wypracowali schematy kompozycyjne, paletę barw i repertuar tematów, które po dziś dzień stanowią wzorzec i inspirację dla marynistów. Uważa się, że tak doniosły rozwój gatunku właśnie w Republice Zjednoczonych Prowincji wynikał z wszechobecności morza we wszystkich aspektach życia jej mieszkańców, od gospodarki i codziennego funkcjonowania po wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania polityczne. Od morza, umiejętności obłaskawienia jego żywiołu, ale również od przewagi floty holenderskiej nad hiszpańską i angielską zależało przetrwanie państwa. Ambiwalencja żywiołu wody, czasem przedstawianego jako źródło dobrobytu, kiedy indziej jako śmiertelne zagrożenie, jest podstawą narracji naszej wystawy mówi dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim. Ekspozycja obejmuje cztery obszary tematyczne, dotyczące zasadniczych aspektów doświadczenia kontaktu z morzem, jakie było udziałem społeczeństwa Niderlandów. Odwołują się one do emocji i potrzeb głęboko zakorzenionych w psychice każdego człowieka, takich jak poczucie bezpieczeństwa i sytości, a z drugiej strony tęsknota za przygodą czy obawa o życie. dodaje kuratorka. Motywami przewodnimi wystawy są: Bitwy morskie nawiązujące do permanentnej konieczności walki najpierw o zdobycie, a potem utrzymanie niepodległości przez Republikę Zjednoczonych Prowincji; Bezpieczny i zasobny port malarskie wizje ruchliwych portów związane z wyobrażeniami o zamożności i potędze, ale też wizerunki małych rybackich przystani pojmowanych jako miejsca schronienia i pokoju; Wyprawy w nieznane obrazy przedstawiające żeglugę po otwartym morzu lub egzotyczne porty, odwołujące się do odwiecznej tęsknoty człowieka za przygodą; Groza na morzu przedstawienia rzeczywistych i symbolicznych niebezpieczeństw czyhających podczas żeglugi.

Największa prezentacja dzieł mistrzów niderlandzkiego malarstwa marynistycznego w Polsce
Narrację wystawy tworzą m.in. dzieła mistrzów takich jak Simon de Vlieger, Ludolf Bakhuizen, Jan i Julius Porcellisowie, Jan Abrahamszoon Beerstraaten, malarze z rodziny Willaertsów, Lieve Verschuier czy Thomas Heeremans ich obrazy pochodzą ze zbiorów muzeów polskich. Z Amsterdamu do Gdańska został sprowadzony obraz Cisza autorstwa Willema van de Velde Młodszego, uznawanego za najwybitniejszego holenderskiego marynistę, oraz dzieła Abrahama Storcka i Reiniera Noomsa przedstawiające żeglugę na rzece IJ w Amsterdamie. Dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ekspozycja jest sposobnością do zaprezentowania gromadzonej przez dziesiątki lat kolekcji marin niderlandzkich. Składają się na nią przede wszystkim dzieła autorów już zidentyfikowanych, jak obraz Na redzie sygnowany przez Jana Abrahamszoona Beerstraatena, przedstawiający redę portu Vlissingen, gdzie mieściła się jedna z dwóch najważniejszych stoczni Admiralicji Zelandii oraz baza jednostek należących do Kompanii Wschodnioindyjskiej. We wspomnianej kolekcji są też prace, które przypisano konkretnym autorom na podstawie analiz stylistycznych, jak Sztormujący żaglowiec Jacoba Adriaenszoona Bellevois. Są też takie, których autorzy wciąż pozostają nierozpoznani, jak Płonący okręt obraz przedstawiający nocny pożar w amsterdamskim porcie.

Na wystawę Ci, którzy na statkach ruszyli na morze Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance od 15 czerwca do 15 września 2024 r.
Ekspozycji towarzyszy katalog.

Zespół kuratorski: dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, Zuzanna Mikołajek-Kiełb
Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Królestwa Niderlandów
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl

Ci, którzy na statkach ruszyli na morze Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich
15.06.2024 - 15.09.2024
Spichlerze na Ołowiance

Organizację wystawy Ci, którzy na statkach ruszyli na morze. Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  12 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
 • Kontakt
  58 301-86-11, 58 301-86-12, 58 301-26-47
Zwiedzanie wystawy na podstawie biletu wstępu na wystawy czasowe: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł
lub w ramach biletu wstępu na wszystkie wystawy w Spichlerzach na Ołowiance: normalny 23 zł, ulgowy 17 zł
sie 12-13

poniedziałek - wtorek, godz. 11:00

bilety 1 zł
ulgowy 10 zł

19 czerwca - 31 grudnia 2024, godz. 11:00 - 18:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł

Opinie

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?