• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Grand Press Photo 2024

233 najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo oraz 19 zdjęć, które zdobyły tytuł Zdjęcia Roku w poprzednich edycjach konkursu, będzie można oglądać na wystawie, która od 27 czerwca do 9 lipca będzie dostępna w Parku Hestii przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie. Oficjalne otwarcie odbędzie się 27 czerwca, o godzinie 12:00. O wystawie opowie wieloletni juror konkursu Andrzej Zygmuntowicz.

W tym roku jury konkursu Grand Press Photo przewodniczył fotograf Jewhen Małoletka, zdobywca World Press Photo, Nagrody Pulitzera oraz Oscara za film "20 dni w Mariupolu".

Z okazji 20-lecia konkursu na wystawie prezentowane są również Zdjęcia Roku z poprzednich 19 edycji, w tym Zdjęcie Dekady i Zdjęcie Dwudziestolecia, którym została fotografia Jakuba Szymczuka. W 2024 roku tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego przedstawiająca Irynę, kobietę, która utknęła pod gruzami zbombardowej przez rosyjską rakietę restauracji w Kramatorsku. Wojciech Grzędziński laureatem nagrody za Zdjęcie Roku został trzeci rok z rzędu. A za największą liczbę zwycięstw w historii konkursu został również ogłoszony Fotografem XX- lecia. Wyprzedził Tomasza Gudzowatego i Maćka Nabrdalika.

Na wystawie zamieszczono 233 fotografie: 42 zdjęcia pojedyncze, 9 fotoreportaży, 3 projekty dokumentalne oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. Jurorami tegorocznego konkursu obok Jewhena Małoletki byli: Anna Bedyńska, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Maarten Schilt oraz Andrzej Zygmuntowicz. Do obejrzenia ekspozycji w Parku Hestii przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie zapraszają organizatorzy konkursu Fundacja Grand Press i magazyn "Press" oraz partner wystawy miejskiej firma ERGO Hestia.

Partnerzy konkursu i wystaw:
Ambasadorzy konkursu: Fujifilm, Nikon Europe
Partner kategorii Climate, responsibility: Grupa KRUK
Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii People: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Documentary Project: ERGO Hestia
Partner nagrody za Zdjęcie XX-lecia: Grupa Lux Med
Główny patron medialny: TVN24

Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis, National Geographic
Partner wystawy miejskiej w Sopocie: ERGO Hestia
Patroni medialni wystawy miejskiej: Prestiż Magazyn Trójmiejski, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Partner wystaw: Drukarnia Andrus
Organizatorem konkursu są magazyn "Press" i Fundacja Grand Press.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?