• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Larry Ugwu odchodzi z NCK. Benefis na pożegnanie w św. Janie

Magdalena Raczek
28 czerwca 2024, godz. 08:25 
Opinie (97)
Larry jest Okey Larry jest Okey

Po 20 latach pełnienia funkcji dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury Lawrence Ugwu odchodzi ze stanowiska. Uroczystość Pożegnania Larry'ego Ugwu, która odbyła się w czwartkowe popołudnie w Centrum św. Jana, miała na celu podkreślenie i wyrażenie wdzięczności dla tej ważnej w środowisku trójmiejskiej kultury postaci. Była też okazją do wspomnień, podsumowania dokonań Ugwu i podziękowania za wszystkie lata jego pracy. Nie brakowało wzruszeń, przemów, występów artystycznych oraz tortu, a w świątyni zgromadziło się spore grono przyjaciół, sympatyków, artystów i współpracowników jubilata.IMPREZY I WYDARZENIA Sprawdź, jakie jubileusze odbędą się wkrótce w Trójmieście

lis 20
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie
Kup bilet
lis 30
Myslovitz - 25 lat Miłości w Czasach Popkultury
Kup bilet
Orkiestra Księżniczek - Największe Przeb
paź 12
Orkiestra Księżniczek - Największe Przeb
Kup bilet


Do Trójmiasta z NigeriiLawrence Ugwu przyjechał do Polski z Nigerii, gdzie pracował jako nauczyciel języka angielskiego. W Gdańsku mieszka od początku lat 80. i od lat związany jest z kulturą. Jest muzykiem, poetą, aktorem, prawnikiem, działaczem kultury i współzałożycielem kilku zespołów. Organizował wiele akcji charytatywnych, był głównym realizatorem projektu edukacyjno-kulturalnego "Tęczowa akademia". Dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury został w 2004 r.

Na scenę, która została udekorowana na tę okoliczność żywymi zielonymi roślinami w klimacie afrykańskim, jubilat został hucznie wprowadzony przez barwną paradę zespołu bębniarzy, złożoną z pracowników NCK-u, którzy przygotowali całą tę uroczystość dla swojego szefa. Larry'ego powitały fanfary zagrane przez Patryka Dopke pod wodzą kuratora organów - prof. Andrzeja Szadejkę, a następnie wystąpił zespół Open Sound z Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnością. Sam jubilat zasiadł na tronie i założył podarowaną mu koronę.

Ponaddwugodzinną uroczystość poprowadził duet dziennikarski: Bożena Olechnowicz z TV Gdańsk i Tomasz Olszewski z Radia Gdańsk, który swoim wyszukanym i wyważonym poczuciem humoru co jakiś czas rozbawiał publiczność, m.in mówiąc o tym, że Larry był jedynym pozytywnym aspektem, jaki nam się przytrafił podczas stanu wojennego, kiedy to pojawił się w Trójmieście, "rozświetlając nam mroki tego czasu swoim uśmiechem".

 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey

Postać wyjątkowaJako pierwszy głos zabrał marszałek województwa pomorskiego.

- Larry jest postacią absolutnie wyjątkową, człowiekiem-orkiestrą. Przez ostatnich 20 lat był dyrektorem i dobrym gospodarzem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. NCK obchodzi w tym roku 32. urodziny, niemal 2/3 tego czasu, od roku 2004, przypada na rządy Larry'ego. Jest najdłużej urzędującym dyrektorem w historii tej instytucji i trudno ją sobie wyobrazić bez niego. Nowa osoba na tym stanowisku będzie musiała zmierzyć się nie tylko z trudami i radościami zarządzania NCK, ale także z legendą Larry'ego jako dyrektora i artysty powszechnie znanego i rozpoznawalnego, zarówno w Trójmieście, jak i w województwie pomorskim, ale też za granicą - mówił Mieczysław Struk.
30 lat NCK. Larry Ugwu: Bez kultury nas, ludzi, po prostu nie ma 30 lat NCK. Larry Ugwu: Bez kultury nas, ludzi, po prostu nie ma

Marszałek wręczył Larry'emu statuetkę Pomorskiego Gryfa z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego jako wyraz uznania za jego dokonania.

- Wiele projektów realizowanych przez NCK promuje ideę tolerancji i dialogu między kulturami świata. Larry jest najlepszym ambasadorem tych idei, a wydarzenia, które powstały w czasie, gdy przewodził NCK, są z nami od lat. To, co czyni go najbardziej wyjątkowym i zjednuje do niego ludzi, jest z pewnością jego szeroki uśmiech, życzliwość i serdeczność, które na zawsze zapamiętamy - dodał marszałek.

Ugwu znaczy góraZ kolei prezydent Dulkiewicz zaczęła od osobistego tonu, nazywając Ugwu sąsiadem i nawiązując do tego, że mieszka blisko Ratusza Staromiejskiego.

- Trzeba mieć wielką fantazję, żeby być jak Larry Okey Ugwu. Do Polski zawitał w czasach reżimu stanu wojennego. Studiował prawo, żeby zająć się kulturą. Mówi o nas, Polkach i Polakach, lepiej niż my sami o sobie myślimy. Kto zaglądał do Wikipedii wie, że piszą tam o Larrym: "polski poeta, pedagog, muzyk...". "Polski", "polski". I coś w tym jest. W Nigerii, skąd przybył do nas Larry, jest taki obyczaj, że to gospodarze obdarowują gości prezentami. Tymczasem Larry przybył do nas tradycyjnie po polsku, z wieloma darami, można nawet uznać go za zbyt rozrzutnego. Za te wszystkie dary z twoich talentów, otwartości, serdeczności, pogody ducha, nauczenia nas gorących afrykańskich rytmów dziękuję z całego serca w imieniu gdańszczanek i gdańszczan. Wiele dobrego doświadczyliśmy za twoją sprawą. Ugwu znaczy "góra". Wejdź, Larry, jeszcze na niejedną górę i podziwiaj piękne widoki - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
W dowód uznania za zasługi dla gdańskiej kultury Larry Ugwu otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury - miała ona charakter finansowy oraz symboliczny w formie rzeźby.

 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey

Przychodzę do was z miłościąGłos zabrał jeszcze były marszałek województwa Jan Kozłowski, który wspominał początki Larry'ego na stanowisku dyrektora. Przemawiały także bliskie współpracowniczki Ugwu, czyli zastępca dyrektora NCK-u - Renata Malcer-Dymarska, która podkreśliła, że za Larrym stoi zespół i jest to zespół w 80 proc. złożony z kobiet. Odczytany został list Bronisławy Dejny, która nie mogła dotrzeć na uroczystość, oraz Elżbiety Pękały. Podobno, gdy Larry pojawił się po raz pierwszy w NCK-u, miał powiedzieć: "Przychodzę do was z miłością", czym zjednał sobie wiele osób, i chyba to najlepiej charakteryzuje tę postać. Usłyszeliśmy też dlaczego Larry jest Okay.

- Larry jest Okay, ponieważ przede wszystkim wita każdego z uśmiechem, jest ciekawy każdego człowieka, nie ma uprzedzeń i tego nas uczył przez całą swoją kadencję. Kocha i rozumie artystów, jest otwarty na nowe pomysły, daje wolność i swobodę pracy, ma zaufanie do swoich pracowników, pozwala działać i jest dumny z dokonań zespołu - mówiła Renata Malcer-Dymarska.
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey
 • Larry jest Okey

Larry jest Okay i zespół NCK jest OkaySam jubilat nie ukrywał swojego wzruszenia, przez długi czas chował twarz w chusteczkę i wycierał łzy.

- Nie mam nic przygotowanego, bo co ja mogę tu powiedzieć? Mogę tylko powiedzieć, że jestem wdzięczy za daną mi możliwość pokazania się, zaufanie, jakie mi dano, bo bez niego nic bym nie zrobił. W drodze przez te lata popełniałem błędy, ale one nie były zauważane przez szefostwo i za to wam dziękuję. Zespół NCK jest Okay. Mój największy sukces to kompletowanie zespołu, z którym współpracuję i dokonuję tylu rzeczy. Ja tego wszystkiego nie zrobiłem sam - przyznał dyrektor NCK-u.
Uroczystości towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu A'freak'n Project - jak stwierdził prowadzący, był to "Komeda na afrykańską modłę" - oraz Leszka Możdżera, który najpierw sam wystąpił gościnnie ze wspomnianym zespołem, a potem sam zaprosił na scenę jubilata, z którym dali udany show w nigeryjskim stylu.

Na zakończenie zaproszono wszystkich do wspólnego zdjęcia oraz na tort i poczęstunek. Była również możliwość złożenia życzeń i przekazania podarków osobiście lub poprzez wpisanie się do pamiątkowej księgi lub nagranie się w specjalnie przygotowanym punkcie do nagrywania życzeń.

Tak więc stało się. Larry Ugwu przechodzi na emeryturę. Obecnie trwa konkurs na stanowisko nowego dyrektora NCK-u, którego poznamy niebawem.

Wspólny występ Leszka Możdżera i Larry'ego Ugwu.

Wydarzenia

Benefis Larry'ego Ugwu

spotkanie, uroczystość oficjalna, jubileusz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z instytucji jest posiadaczem największej kolekcji urn związanych z kultem ognia?

 

Najczęściej czytane