• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Wystawa "Szybciej, wyżej, mocniej!"

Wystawa "Szybciej, wyżej, mocniej!" Polskim olimpijczykom i sportowcom. Tyczka mistrza Władysława Kozakiewicza, narty-zubki, fotografie z przed- i powojennych olimpiad, oryginalne plakaty, XIX-wieczne publikacje przedstawiające początki dyscyplin sportowych oraz wiele innych artefaktów można zobaczyć na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej. Jej głównymi bohaterami są polscy olimpijczycy i sportowcy. Ekspozycja oddająca im hołd stanowi nawiązanie do ustanowienia przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków, w stulecie zdobycia przez polskich sportowców pierwszych medali olimpijskich. Zapraszamy!

27 lipca 1924 r. na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu - pierwszych, w jakich wzięli udział Polacy - drużyna kolarzy torowych w składzie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyła srebrny medal. Cztery lata później na letnich igrzyskach w Amsterdamie pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła Halina Konopacka. W rzucie dyskiem ustanowiła rekord świata. Wystawa pokazuje początki sportu rekreacyjnego i wyczynowego, w tym kobiecego, historię olimpiad i dokonań polskich sportowców. Znajdą się też akcenty regionalne między innymi związane z gdańską Gedanią, czy afisz z legendarnego meczu Lechia-Juventus z 1983 roku.

Na kartach książek i starych czasopism, na plakatach i afiszach ożywa przed nami świat dawnego sportu. Przenoszą nas w czasie fotografie bohaterów i bohaterek sprzed lat, grafiki przedstawiające nieużywane już dziś fantazyjne stroje. Ekspozycji dopełnia oryginalny sprzęt lekkoatletyczny, w tym tyczka treningowa samego Władysława Kozakiewicza. Dla koneserów sportów zimowych - możliwość przyjrzenia się z bliska wspaniałym, pamiętającym czasy sprzed II wojny światowej nartom wyprodukowanym przez Stanisława Zubka.
Wernisaż: 13.05.2024 godz. 13.00
Czas trwania wystawy: 13.05-26.07.2024

Wstęp bezpłatny!
Kuratorzy: dr Dagmara Binkowska, Szymon Juras, Arleta Kundera, dr Aneta Kwiatkowska, Joanna Śliwa

18 maja - 14 lipca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 8 zł

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?