• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Tańce świata - koncert karnawałowy

lip 13

sobota, godz. 18:00, 20:00

bilety 105 - 145 zł
Kup bilet
lip 21

niedziela, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Elahiu von Erlenbach - dyrygent
Piotr Sutt - marimba
Mateusz Wiczyński - wibrafon
Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie koncertu znajdą się taneczne utwory muzyki klasycznej, m.in tańce greckie Nikolasa Skalkottasa, tańce węgierskie Johannesa Brahmsa, norweski taniec chłopski Edwarda Griega, jak i chińskie tańce ludowe oraz brazylijska samba, którą wspólnie z Polską Filharmonią Kameralną Sopot wykonają soliści: perkusiści Piotr Sutt oraz Tomasz Wiczyński, jak i Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales, która na tym koncercie z pewnością zadba o to, by nikt z publiczności nie pozostał obojętny na gorące rytmy Ameryki Południowej.
Serdecznie zapraszamy na taneczne popołudnie z sopocką orkiestrą, która wystąpi pod batutą gościnnego dyrygenta Elahiu von Erlenbacha, który na ten koncert przyjedzie do Sopotu prosto z Chin, gdzie właśnie koncertuje.
 
Elahiu von Erlenbach urodził się miejscowości Miltenberg w Niemczech. Odbył studia pianistyczne w Państwowej Akademii Muzycznej we Frankfurcie. Wcześnie zafascynował się dyrygenturą i założył zespół Music and Performance Academy Frankfurt, z którym wykonywał dzieła operowe. Od roku 1991 do 1997 studiował dyrygenturę w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, w klasie Prof. Rolfa Reutera. Otrzymał stypendium dla utalentowanych studentów od Stowarzyszenia Friedricha Neumanna w Bonn. Swoją edukację uzupełnił uczestnictwem w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Sergiu Celibidache, Karla Oesterreichera, Gerda Albrechta.
 
Elahiu von Erlenbach zajął się promocją muzyki europejskiej w różnych krajach, która możliwa była dzięki temu, iż otrzymał on różnorodne nagrody i stypendia. W 1997r. von Erlenbach otrzymał jako pierwszy obcokrajowiec zaproszenie do Chin, by objąć stanowisko głównego dyrygenta. Następnie zaangażowany został przez Chińskie Ministerstwo Kultury na stanowisko głównego dyrygenta Opery i Baletu Narodowego w Pekinie. W 2000r. został dyrygentem Beijing Symphony Orchestra, w 2003r. szefem Tianjin Philharmonic Orchestra. Poza tym Elahiu von Erlenbach mianowany został oficjalnym ambasadorem kulturalnym metropolii Tianjin. Pracuje regularnie z najlepszymi chińskimi orkiestrami koncertując w głównych salach koncertowych i teatrach operowych w Chinach. Występuje ponadto w radiu i telewizji.
 
W Europie Elahiu von Erlenbach prowadził m.in: Berlin Symphony Orchestra (dziś Konzerthausorchester Berlin), Metropol Theatre Berlin, German Film Orchestra, Neubrandenburg Philharmonic, Goettingen Symphony Orchestra, Czeską Narodową Orkiestrę Symfoniczną w Pradze.

Piotr Sutt - solista perkusista, kameralista, pedagog, animator, propagator sztuk muzycznych, założyciel i lider Gdańskiej Grupy Perkusyjnej "Jeunesses Musicales", absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, stypendysta "Jeunesses Musicales World Orchestra" w Berlinie i Wiedniu. Solista wielu renomowanych festiwali muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Atenach, Festiwal Najnowszej Muzyki Perkusyjnej w Hanowerze, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"). Koncertował w charakterze solisty na koncertach symfonicznych i kameralnych niemalże w całej Europie. Dokonał wielu nagrań solistycznych i kameralnych klasyki perkusyjnej oraz muzyki najnowszej dla Polskiego Radia.
 
Grając wiele prawykonań Piotr Sutt przyczynił się do promocji sztuki perkusyjnej, zarówno solistycznej jak i kameralnej (m. innymi: Koncert na instrumenty perkusyjne i orkiestrę symfoniczną W. Thärichena, Concerto Ostinato K. H. Köpera na wibrafon i orkiestrę smyczkową, Samba Classique na dwie marimby, orkiestrę smyczkową i sekcję latyno - amerykańską K. H. Köpera - utwór dedykowany duetowi Katarzyna Myćka i Piotr Sutt, Koncert na wibrafon i orkiestrę kameralną B. Schaeffera - utwór dedykowany soliście).
 
W latach 1999 - 2003 Piotr Sutt pełnił funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowych Festiwali Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu pod patronatem Ministerstwa Kultury. Od 2004 r. jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie piastuje stanowisko kierownika Zakładu Praktyki Instrumentalnej. Od 1990 r. współpracuje jako pierwszy perkusista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Zaangażowanie w działalność pedagogiczną zaowocowało wieloma znakomitymi absolwentami, solistami i laureatami międzynarodowych konkursów perkusyjnych.

Gdańska Grupa Perkusyjna"Jeunesses Musicales", kierownictwo artystyczne: Piotr Sutt.

Gdańska Grupa Perkusyjna "Jeunesses Musicales" powstała w 1985 r. Zespół złożony jest z obecnych uczniów i wychowanków klasy perkusji profesora Piotra Sutta - Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Gdańsku. Od początku istnienia zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i poza granicami kraju. Najważniejsze koncerty to: udział w festiwalach "Poznańska Wiosna Muzyczna", "Gaudeamus" we Wrocławiu, występy na koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Białostocką, Filharmonię Bałtycką, Filharmonię Kaliską, Filharmonię Łódzką, Filharmonię Szczecińską, Operę Bałtycką, koncerty ze Scholą Cantorum Gedanensis a także tourne po Włoszech (koncerty w sali RAI), Szwajcarii, Niemczech i Francji.
 
Zespół dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W kwietniu 2000 r. Gdańska Grupa Perkusyjna występowała na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu wykonując między innymi Suitę z "Carmen" w opracowaniu Rodiona Szczedrina, a w marcu 2001 r. na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu zespół dokonał prawykonania Suity Turandot - Pucciniego na 5 perkusistów i orkiestrę symfoniczną. W ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej Kalisz 2002 GGP była wykonawcą Światowej Premiery "Suity ABBA - Voulez Vous" na kwintet perkusyjny i orkiestrę symfoniczną. Wielkim powodzeniem cieszyło się wykonanie własnej transkrypcji I Koncertu Brandenburskiego J. S. Bacha na Międzynarodowym Sympozjum Perkusyjnym "Hanover-Percussion" w Hanowerze we wrześniu 2005 r.
 
Gdańska Grupa Perkusyjna "Jeunesses Musicales" ma w repertuarze utwory należące do głównej literatury perkusyjnej. Na koncertach nie braknie jednakże specjalnie przygotowanych transkrypcji największych przebojów muzyki klasycznej i jazzowej. Na każdym koncercie artyści prezentują niezwykle barwne instrumentarium złożone z instrumentów klasycznych oraz tradycyjnych z różnych stron świata.
 
Na koncercie "Tańce świata" obok solistów - członków grupy Piotra Sutta i Mateusza Wiczyńskiego wystąpią:

Paulina Czubek
Maciej Kropidłowski
Bartłomiej Sutt
Kacper Wójcikowski

BILETY:

Promocyjna cena: 20 zł normalny i 10 zl ulgowy do nabycia w kasach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie, ul. Kościuszki 61 (tel. 58 555 84 51) oraz przed koncertem we foyer Sali Koncertowej na terenie Opery Leśnej.

Opinie

Sprawdź się

"Wesołe Kumoszki z Windsoru" były pierwszym spektaklem granym na deskach: