• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Setki młodych na wernisażu. Otwarcie wystawy Art'em All

Aleksandra Wrona
6 lipca 2024, godz. 08:00 
Opinie (42)

Co trapi współczesnych młodych artystów? O czym chcą opowiadać? Jakie tematy są dla nich ważne? Odpowiedzi na te pytania można (i warto) szukać, oglądając kolejną, czwartą już wystawę Art'em All, prezentująca twórczość studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa odbywa się w hali Plenum, przy Ulicy Elektryków i czynna będzie do 28 lipca. Wstęp jest wolny. W piątkowy wieczór odbył się wernisaż, który przyciągnął do Plenum setki młodych osób.

Czy interesują cię prace młodych artystów?

Art'em All to coroczna wystawa, na której prezentowane są prace studentów pięciu wydziałów ASP w Gdańsku: Architektury, Grafiki, Malarstwa, Wzornictwa oraz Rzeźby i Intermediów. Warto dodać, że nie są to jedynie prace dyplomowe, ale też twórczość młodszych roczników. I to właśnie ta różnorodność sprawia, że wystawą nie sposób się znudzić. W Plenum znajdziemy zarówno prace malarskie, jak i fotografie, rzeźby, realizacje intermedialne, projekty architektoniczne, designerskie meble i przedmioty użytkowe. Wszystko to na aż 3 tys. m kw. postoczniowej hali.

- Ta wystawa ma charakter bardzo egalitarny, czyli jest to wystawa, która prezentuje bardzo szeroki zakres tego, co robimy na Akademii. Są tu prace osób studenckich z pierwszego roku, drugiego, trzeciego, są też prace dyplomowe... Można potraktować to jako pokaz tego, co robią nasi studenci. Dzięki temu przekrojowi, każdy ma możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu. Z tego co wiem, ta wystawa jest bardzo ważna dla naszych studentów, co powoduje, że jest bardzo ważna również dla nas - powiedział podczas wernisażu dr Adam Świerżewski, nowy rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Jej obrazy kosztują miliony. Kim jest Ewa Juszkiewicz? Jej obrazy kosztują miliony. Kim jest Ewa Juszkiewicz?

Różnorodna, ciekawa wystawaEkspozycja zachwyca zarówno rozmiarem, jak i różnorodnością prac. Próżno szukać wśród nich jednego motywu przewodniego. Widać jednak, jakie tematy interesują młodych artystów.

Część z zaprezentowanych prac oddaje głos tym, których na co dzień nie słychać. Na wystawie znajdziemy więc prace traktujące o neuroróżnorodności, autyzmie, demencji czy nieszczęśliwym dzieciństwie. Studenci nie boją poruszać tematów, które do tej pory stanowiły tabu, jak np. menstruacja czy zdrowie psychiczne. Odważnie krytykują konsumpcjonizm, szybką modę czy niektóre aspekty związane z wiarą.

Wernisaż wystawy Art'em All 4 w Plenum

Ciekawy punkt wystawy stanowią prace studentów wydziału Architektury. Tworząc projekty zagospodarowania zaniedbanych obecnie terenów, podejmują dyskusję o mieście, w którym chcieliby żyć - pełnym zieleni, harmonii i miejsc do rekreacji.

Są też projekty, przy których nie sposób się nie uśmiechnąć, jak np. "psałterz arkowca / modlitewnik i śpiewnik kibica arki gdynia", wypełniony radosnymi przyśpiewkami, mającymi zachęcać drużynę do walki, co ważne - w sposób radosny i kulturalny.


Setki odwiedzającychOtwarcie wystawy przyciągnęło do Plenum setki młodych osób. Wśród nich, oczywiście, nie brakowało autorów wystawianych prac oraz ich rodzin i przyjaciół. Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że na tej wystawie każdy znajdzie coś dla siebie - niezależnie od wieku czy stopnia zainteresowania sztuką.

- Rok temu na wystawę trafiłam przypadkiem i tak mi się spodobała, że w tym roku postanowiłam przyjść na wernisaż - powiedziała nam Kasia, mieszkanka Gdyni. - Tak jak się spodziewałam, zrobiła na mnie duże wrażenie. Przyznam szczerze, że nie jestem koneserką sztuki i raczej omijam muzea i galerie, ale w tym wypadku jest inaczej. Podoba mi się, że są to prace ludzi w moim wieku. Interesuje mnie to, co chcą przekazać, a z częścią prac nawet się identyfikuję.

FolderW tym roku, po raz pierwszy, wystawie Art'em All towarzyszy projekt Folder. To inicjatywa przygotowująca osoby studiujące na kierunkach artystycznych i projektowych do pracy w zawodzie. W ramach Folderu odbędą się panele dyskusyjne, wykłady i prezentacje ze znanymi branżowymi ekspertami z różnych dziedzin sztuki i designu. Wstęp na spotkania jest wolny, a pierwsze z nich odbędzie się w niedzielę (7 lipca).

Wystawę Art'em All można obejrzeć do 28 lipca w godzinach otwarcia Plenum. Wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenia

Art'em All 4. Wielki Przegląd Prac Studenckich ASP Gdańsk

wystawa

Folder x ARTem All 4

wykład / prezentacja, spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się kolorowa, modułowa instalacja, która znajduje się na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?

 

Najczęściej czytane