• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie wokół książki "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem"

Miejsca, których nie ma: Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Spotkanie wokół książki "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem"

15 października 2016, sobota | godz. 16:00 | sala kinowa MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny

cze 29-30

sobota - niedziela, godz. 11:00

Gdańsk, Plac Wałowy 15
Wstęp wolny
Spotkać Zakopane inaczej
Nie opisują miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Wolą prowadzić po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. 15 października o 16.00 w Muzeum Emigracji Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba Szpilka opowiedzą o Zakopanem, którego nie znacie.

Trójkę autorów książki "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" połączyła miłość do Tatr i wspólna fundacja "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", której celem jest działalność związana z historią, dziedzictwem, współczesnością oraz przyszłością Zakopanego, Podtatrza i Tatr.

"Nieobecne miasto" to przewodnik nietypowy, którego założeniem jest pokazanie tego, co zapomniane i pomijane. W tym wypadku to trzy grupy ludzi związanych z historią Zakopanego, o których bardzo rzadko się wspomina, a którzy mieli ogromny wpływ na rozwój tego miasta. Pierwsza z nich to ceprzy, którzy przyjechali do Zakopanego w poszukiwaniu zarobku, często wykonując prace, których dumny góral by nie ruszył. Druga to gruźlicy, bywalcy licznych sanatoriów, dzięki którym powstawała nowa infrastruktura i nowe miejsca pracy, a miasto się wzbogacało. W Zakopanem jednocześnie przebywało czasami kilka tysięcy chorych. Trzecia grupa to Żydzi, którzy przed II wojną światową stanowili około jednej szóstej mieszkańców. Mieli swoje synagogi i cmentarz, sklepy, kamienice, organizacje i kluby sportowe. Dziś już ich nie ma, zniknęli także z pamięci i opowieści.

Podczas spotkania w Muzeum Emigracji porozmawiamy m.in. o tym, jak nasza wiedza o miejscach znanych często się mityzuje, staje się jednostronna i uproszczona, dlaczego warto szukać historii nieoczywistych i gdzie je można znaleźć.

Miejsca, których nie ma to nowy cykl w Muzeum Emigracji w Gdyni poświęcony miejscom, które należą już do przeszłości, ale jednocześnie nie dają o sobie zapomnieć. Wspominamy je z nostalgią lub wręcz przeciwnie - usilnie próbujemy zepchnąć w niepamięć. Gośćmi będą autorzy reportaży poświęconych takim miejscom. Cykl zainaugurowało spotkanie z Marcinem Kąckim, autorem nominowanej do tegorocznej NIKE książki "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", a w najbliższych miesiącach będziemy gościć Filipa Springera, autora reportażu "Miasto archipelag" o byłych miastach wojewódzkich (5 listopada) i Małgorzatę Szejnert, autorkę "Usypać góry. Historie z Polesia" (3 grudnia).

Maciej Krupa (ur. 1960) - etnolog, publicysta, przewodnik tatrzański, tłumacz. Autor kilku książek: "Tatry, Zakopane - wczoraj i dziś", "Bóg się rodzi" (z Kubą Szpilką) oraz "Kroniki zakopiańskie". Współzałożyciel "Tygodnika Podhalańskiego", były dziennikarz BBC World Service. Mieszka w Zakopanem. Razem z Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką założył i prowadzi Fundację "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości". Napisali razem trzy książki: "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", "Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń" oraz "Ta przestrzeń ma samoistną moc. Rozmowy o Tatrzańskim Parku Narodowym". Są autorami kilku wystaw, stale współpracują z Muzeum Tatrzańskim oraz kwartalnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego "Tatry".

Piotr Mazik (ur. 1986) - historyk sztuki, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski. Autor książki "Tatrzańska Atlantyda". Mieszka w Zakopanem.

Kuba Szpilka (ur. 1957) - etnolog, wspinacz, narciarz wysokogórski. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika "Konteksty". Autor książki "Bóg się rodzi" (z Maciejem Krupą). Mieszka w Kościelisku.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się kolorowa, modułowa instalacja, która znajduje się na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?