• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przeciętniacy, regalia i gdańscy Żydzi. Co nowego w galeriach?

Aleksandra Lamek
30 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Czym jest przeciętność? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać, oglądając wystawę grupy Zorka Project w Gdańskiej Galerii Fotografii. Czym jest przeciętność? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać, oglądając wystawę grupy Zorka Project w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Choć Gdańsk może pochwalić się całkiem sporą liczbą galerii, czasem odnosi się wrażenie, że trudno znaleźć w nich naprawdę interesującą wystawę. Tym razem jednak usatysfakcjonowani poczują się szczególnie ci, którzy cenią nowoczesne instalacje, parają się fotografią lub tropią w Gdańsku ślady kultury żydowskiej.



Losy teatru żydowskiego w Gdańsku przybliża wystawa w Pałacu Opatów. Losy teatru żydowskiego w Gdańsku przybliża wystawa w Pałacu Opatów.
Najciekawszą i chyba najbardziej przystępną propozycją jest wystawa "Przeciętni" grupy Zorka Project prezentowana w Gdańskiej Galerii Fotografii zobacz na mapie Gdańska. Ponad dwadzieścia portretów wykonanych przez Monikę BereżeckąMonikę Redzisz to swoista podróż przez domostwa Polaków, Czechów i Rosjan, określających się mianem "przeciętnych". Co ciekawe, autorki nie wybierały modeli same, tylko czekały na zgłoszenia osób, które uważały, że ich styl życia, status materialny czy zainteresowania nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle innych.

Trzeba przyznać, że w czasach, kiedy wszyscy bez względu na wiek, płeć czy zawód próbują silić się na oryginalność, ta wystawa przynosi niezwykły powiew świeżości. Oglądając zdjęcia i czytając teksty opisujące bohaterów projektu, ma się czasem wrażenie, że autorki sfotografowały naszych sąsiadów czy rodzinę. A pojęcie przeciętności zyskuje nowe znaczenie - i trudno powiedzieć, że jest ono negatywne.

Jeśli już jesteśmy w centrum Gdańska, warto także odwiedzić Gdańską Galerię Miejską zobacz na mapie Gdańska. Tutaj z kolei zobaczymy prace Marka Targońskiego, związanego z Wydziałem Rzeźby gdańskiej Akademii sztuk Pięknych. Obiekty zgromadzone w galerii są odbiciem osobistych przemyśleń artysty na temat kondycji społeczeństwa polskiego, naszych priorytetów i najbardziej charakterystycznych wartości. Stworzone przez Targońskiego "Regalia" to m.in. jabłko królewskie, symbol władzy, który artysta powleka złotą farbą, a zamiast tradycyjnym krzyżem wieńczy go przypominającym dziecięcą zabawkę figurką bajkowego kucyka. To propozycja głównie dla tych, którzy lubią w długie, samotne wieczory zastanawiać się, co artysta miał na myśli.

Na koniec coś dla miłośników kultury żydowskiej. Stworzona przez Mieczysława Abramowicza wystawa "Żydzi gdańscy. Teatr" to nostalgiczna wycieczka śladami teatru żydowskiego, o którym mało kto dziś pamięta. Nic dziwnego - do dnia dzisiejszego zachowało się bardzo niewiele materiałów dokumentujących to zjawisko. Tym większy szacunek należy się twórcy prezentowanej w Pałacu Opatów zobacz na mapie Gdańska wystawy, dzięki której choć na chwilę możemy przenieść się w czasie i obejrzeć pochodzące z XIX i XX wieku eksponaty. Wśród nich znalazły się przepiękne fotografie, dokumenty, afisze teatralne i kostiumy. Ta wystawa z pewnością zainteresuje nie tylko znawców teatru czy kultury żydowskiej, ale też wszystkich, którzy lubią na własną rękę odkrywać nowe rozdziały w bogatej historii Gdańska.

Wydarzenia

Zorka Project - Przeciętni

2 zł
wystawa

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (26) 7 zablokowanych

  • Mam jedno pytanie!

    Czy ja mieszkam w Izraelu czy w Polsce?Chętnie zobaczę wystawę o Marszałku Piłsudskim, zbrodniach ukraińskich i litewskich na kresowiakach, zbrodniach Żydowskiego podziemia komunistycznego na kresach, zbrodniach NKWD na Polakach (tak w nawiązaniu do rocznicy wybuchu wojny). Może zerknę na reportaże o męczeństwie dzieci i kobiet Palestyńskich. Chętnie zapoznam się z wystawą na temat Dmowskiego. Ale po jakie licho za publiczne pieniądze organizowane są wystawy o Żydach w kraju i w mieście gdzie żyda nie uświadczysz!A tym czasem żydowskim dzieciom wpajane sa informacje że Polacy to ich wrogowie normalnie dobre

    • 8 4

  • Za mało

    Nie zgodzę się,że w Gdańsku jest dużo galerii, które pokazują sztukę.

    • 3 1

  • Polacy bronmy polskiej kultury spychanej na pobocza

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?

 

Najczęściej czytane