• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Regalia - Marek Targoński

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na wystawę "Regalia Marka Targońskiego" - zobaczymy nowe prace Marka Targońskiego odmienne w swojej technologicznej strukturze od poprzednich prac artysty.

14 grudnia 2023 - 26 maja 2024

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 23 zł

18 maja - 16 czerwca 2024, godz. 9:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż: piątek 19 sierpnia 2011, godz. 19.30
Wystawa: 20 sierpnia 2011 - 16 września 2011
Godziny otwarcia:
wt-czw 11-17
pt-sob 11-20
niedz 11-17

Marek Targoński
Urodzony w 1969 roku w Łapach k. Białegostoku. W latach 1990 - 1996 studiuje na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom realizuje w Pracowni Rzeźby prof. Franciszka Duszeńko.
Aneks realizuje w Pracowni Intermedialnej doc. Witosława Czerwonki. Od 1997 roku pracuje na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. W 2005 roku broni pracę doktorską.
1997 - pobyt stypendialny w Kolonii, Projekt "Transfer"; Międzynarodowa wymiana artystów i wystaw; Nadrenia-Westfalia - Polska.
2002 - stypendium Ministra Kultury z Funduszu Promocji Twórczości.
2008 - nagroda Prezydenta Miasta Gdańska

Twórczość Marka Targońskiego ukształtowała się na początku lat 90 - w kręgu gdańskiej galerii "Wyspa", później "Łaźni". Jednakże zawsze pozostawał artystą niejako odrębnym. Często używa zaawansowanych technologii, tworząc złożone struktury, odpowiadając na zaproponowaną przez siebie definicję rzeźby (Autonomia - Integracja - Czynność). Realizując postulat aktywności wprzęga procesy fizyko-chemiczne, uruchamia ciągi zdarzeń, kontrolowane za pomocą przemyślnych układów elektronicznych. Te specyficzne narzędzia wykorzystuje do tworzenia prac poetyckich, tajemniczych, intrygujących. Procesualność tych obiektów miała zawsze przesłanie ideowe. Aktywne, zmieniające się w nieprzewidywalny sposób formy skłaniały do refleksji o potrzebie ciągłego samookreślania, determinacji wyborów, czy identyfikacji procesów społecznych.

Na wystawie "Regalia" zobaczymy nowe prace Marka Targońskiego odmienne w swojej technologicznej strukturze od poprzednich prac artysty. Wydają się być inne również w warstwie przekazu. Artysta koncentruje się na poddaniu ocenie aktualnego statusu społecznego - tych jego elementów, które dotyczą wartości prymarnych. Statyczność proponowanych obiektów i zawartość tematyczna koresponduje ze stanem podatności na ocenę. Niezmienna forma ogniskuje uwagę, przymusza do postawienia społecznej diagnozy.

Kuratorka: Grażyna Tomaszewska

Opinie

Sprawdź się

"Wesołe Kumoszki z Windsoru" były pierwszym spektaklem granym na deskach: