• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Piękno użyteczne. Polskie stroje ludowe (1 opinia)

27 kwietnia - 2 czerwca 2024, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Piękno użyteczne. Polskie stroje ludowe

Wystawa czynna: 26.05.2010 r. - 17.10.2010 r.

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek 9.00-16.00
sobota - niedziela 12.00-19.00
poniedziałek: Muzeum nieczynne

Na wystawie prezentowane są autentyczne, reprezentacyjne stroje noszone na wsi na przełomie XIX/XX w. i w okresie międzywojennym. Pochodzą one z 30 regionów Polski a zasadą porządkującą je jest surowiec, z którego zostały wykonane, co pozwoliło utworzyć 5 makroregionów. W określonych grupach znajdują się stroje wykonane z tkanin samodziałowych lnianych, wełnianych oraz z tkanin samodziałowych i fabrycznych. Dużą rolę w kształtowaniu plastycznego wizerunku stroju odgrywało zdobnictwo-kompozycyjnie zgrane z całością, różniące się między regionami.

Na wystawie podkreślono różnorodność i bogactwo zdobin poszczególnych elementów stroju - wielorakość haftu, biżuterii, stroju obrzędowego. Współcześnie strój kojarzony jest przede wszystkim z barwnością i zespołami folklorystycznymi, nie jest to jednak jednoznaczne z jego znajomością. Stroje regionalne należą do jednych z cenniejszych zabytków etnograficznych i historycznych, mają swoją własna tradycję oraz styl wyrażający się w formie, kolorystyce i zdobieniach.

Każdy z prezentowanych zestawów stroju ma charakter niepowtarzalny, gdyż tworzony był indywidualnie, a noszony w rodzinie przez pokolenia stanowił element jej tożsamości. Szeroka gama surowcowa, bogata paleta kolorystyczna i dekoracyjna prezentowanych ubiorów, nadaje wystawie niezwykłego, różnorodnego a spójnego charakteru. Wiele z prezentowanych elementów stroju należy do rzadkości - część z nich udostępniana jest po raz pierwszy. Wystawa jest bogato ilustrowana fotografiami pochodzącymi z muzealnego archiwum etnograficznego.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Oddział Etnografii - Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19
80-330 Gdańsk-Oliwa
tel.+48 058 552 12 71
www.muzeum.narodowe.gda.pl

Opinie (1)

  • A skund wyśta wzieli takich ludziów na plakat to jakiś kabaret

    za 8 złotych to na pewno duzo ludziow do was przyjdzie ale po 1 wrzesnia jak pani przegoni dzieci na godzinie wychowawczej co by dziadkowe łonuce zobaczyły

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Powieść kryminalna "Czerwień" autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak, której akcja dzieje się w Trójmieście, to pierwszy tom serii zatytułowanej: