• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oko-uchem. Żeby chciało nam się chodzić do teatru

Jerzy Snakowski
25 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Oko-ucho. Pożegnanie z tytułem i czytelnikami
A jeśli nawet pomimo wielu chwil zadumy poświęconych przedstawieniu nadal pozostanie ono dla nas zagadką, nie przekreślajmy go. Ale i nie wzbudzajmy w sobie poczucia winy, że z nami coś jest nie tak. Widocznie tym razem to nie było do nas. A jeśli nawet pomimo wielu chwil zadumy poświęconych przedstawieniu nadal pozostanie ono dla nas zagadką, nie przekreślajmy go. Ale i nie wzbudzajmy w sobie poczucia winy, że z nami coś jest nie tak. Widocznie tym razem to nie było do nas.

Dzień Teatru tuż-tuż. Wszystkim, którzy w teatrach niemal żyją, bywają lub w środę zabłądzą w jego okolice, chciałbym z tej okazji życzyć jednej jedynej rzeczy. By się im chciało. By byli zdolni do wysiłku. By nie stąpali po linii najmniejszego oporu.



Jak często chodzisz do teatru?

Życzę, by do teatru chciało się nam chodzić. Byśmy zrobili to z premedytacją, a nie dlatego, że na Grouponie, obok taniego masażu i regulacji brwi, pojawiła się oferta z teatru. Bym nie musiał prowadzić takich oto rozmów: "Co robisz za miesiąc w niedzielę?" - pytam K. "Jeszcze nie wiem. A co?"- interesuje się K. "Zabieram cię do teatru". "Nie wiem, czy akurat wtedy czegoś nie będę miał". "No właśnie już masz - teatr!". By wizyta w teatrze była naturalną potrzebą, a nie super okazją.

By chciało się nam od teatru wymagać. By owacja na stojąco nie była rutyną i dowartościowaniem nas samych (wstając, K. pewnie myśli: "No przecież na byle jaki spektakl bym się nie wybrał; chodzę tylko na najlepsze, godne aplauzu na baczność"). Owacje nie są po to, by je rozdawać na lewo i prawo, tylko, by nimi obdarowywać najlepszych, a brawka nie mają ranić tylko dać do myślenia.

Dlatego nie bądźmy też wyrozumiali dla przeciętności, rutyny, fałszu, mizdrzenia się. Jeśli ocenimy źle, nie podrywajmy się na równe nogi, bo zrobił tak rząd przed i za nami. Ale dozując aplauz dajmy znać ludziom po drugiej stronie rampy, że tym razem według nas pobłądzili, albo poszli na skróty. A my nie pozwolimy wcisnąć sobie kitu. Bo teatr to miejsce, w którym każda ze stron winna być wobec siebie uczciwa - aktor wobec widza i widz wobec aktora.

By chciało się nam odnaleźć w sobie pierwiastek pokory, który tych na scenie uchroni przed efekciarską brawurą, a drugich przed wydawaniem pochopnych opinii.

By chciało się nam próbować zrozumieć, co teatr do nas mówi. Nie koniecznie zrozumieć. Próbować. "Beznadziejny spektakl" - wyrokuje K. "Nic nie zrozumiałem. Strasznie głupi. Nigdy więcej!". Ponoć wielki reżyser Konrad Swinarski też nie zawsze rozumiał sensu poszczególnych scen wystawianych przez siebie dramatów. Jednak nigdy ich nie wyciął, dopóki nie zrozumiał. Bo przemyślany teatr to najlepsze koło zamachowe dla naszej refleksji nad nami samymi.

A jeśli nawet pomimo wielu chwil zadumy poświęconych przedstawieniu nadal pozostanie ono dla nas zagadką, nie przekreślajmy go. Ale i nie wzbudzajmy w sobie poczucia winy, że z nami coś jest nie tak. Tylko przypomnijmy sobie słowa Jana Stanisława Leca: "Czy sztuka ma być zrozumiała? Tak, ale tylko dla adresatów". Widocznie tym razem to nie było do nas.

By chciało się nam teatr wykorzystać. Teatr nie trwa od godz. 19 do 21, minus przerwa. Wychodźmy z teatru z teatrem. Nośmy go w sobie, odnieśmy do siebie. Rozmawiajmy, dyskutujmy o nim. Ani się obejrzymy, jak przez jego pryzmat dojrzymy siebie. Bo Hamlet, Ofelia, Kordian i Kotka na gorącym blaszanym dachu to ja, K. i Ty.

Chce Ci się?

O autorze

autor

Jerzy Snakowski

- Oko-uchem to rubryka, w której autor, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, autor show popularyzującego teatr operowy pt. "Opera? Si!", dzieli się z naszymi czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat trójmiejskiej kultury i nie tylko. Więcej o autorze: www.snakowski.pl

Opinie (48) 3 zablokowane

  • komu się chce ... (1)

    Czy jest jakiś spektakl aktualnie grany, który z czystym sumieniem możecie polecić? Czy w którymkolwiek spektaklu aktorom chce się jeszcze grać? Byłam na "All inclusive" i "Zmierzchu bogów" w Teatrze Wybrzeże i miałam wrażenie, że aktorzy "odwalają" spektakl, żeby jak najszybciej pójść sobie do domu. Moim zdaniem to brak szacunku do widza. Zupełnie inaczej jest w Operze Bałtyckiej. Tam jakoś przynajmniej czuć emocje. Ale spektakli jest trzy na krzyż i repertuar szybko się wyczerpuje. Stąd moje pytanie na co warto się wybrać.

    • 7 0

    • no ale

      chyba nie na Marii Skłodowskiej- Curie.
      Z grzeczności nie wyszłam.

      • 0 1

  • teatr tylko dla poważnych ? (1)

    Ludzie, ogarnijcie się. Zawsze tylko narzekanie. Mi się podoba to co leci teraz w teatrach i to, że jest to dla młodych ludzi. Chcecie powagi? Idźcie sobie do Opery, od teatru się odczepcie : )

    • 0 10

    • Operujesz błędnie pojętymi kategoriami "poważnie" "nie poważnie", co to ma znaczyć? Teatr ma skłaniać do myślenia, podobnie jak książka, a to czy jest "poważny" czy z przymrużeniem oka, to jest tylko kwestia formy.

      • 2 0

  • Otóż to

    Dobry tekst - jasno, przejrzyście i wyraziście. Życzmy sobie też takich spektakli!

    • 2 0

  • Panie Jerzy!

    "By chciało się nam odnaleźć w sobie pierwiastek pokory, który tych na scenie uchroni przed efekciarską brawurą, a drugich przed wydawaniem pochopnych opinii." - to zdanie jest tak piękne, że aż niemożliwe do zrealizowania. Jednak żeby nie było, że jestem czarnowidzem, zacznę od siebie i będą uważał by nie wydawać pochopnych opinii. Pozdrawiam!

    • 3 0

  • to

    nie kwestia chcenia tylko kasy

    • 1 0

  • Zgadzam się :)

    Jak wyżej:)

    • 1 0

  • Biletydo teatru

    Żeby chciało się chodzić do teatru - muszą być tańsze bilety !!!! Proste ? Proste !

    • 0 0

  • mnie się nie chce w Gdańsku chodzić do teatru (1)

    Do teatru chodzę sporadycznie podczas urlopów w innych miastach.
    W Gdańsku ostatni raz byłam w teatrze może w 1995 roku na komedii Szekspira.
    A co ciekawe, w czasach szkolnych regularnie chodziłam do Teatru Wybrzeże z moją mamą, to były ciekawe sztuki, pamiętam, że jeszcze grał w Gdańsku Bista.

    • 0 0

    • Trudno po dawnej klasyce przestawić się na arcydzieła w rodzaju "Monologów waginy" albo na "uwspółcześnioną wersję "Pana Tadeusza" ".

      • 0 0

  • Co ten teatr z sobą robi?

    Po pierwsze: połowa repertuaru tego co pokazuje Teatr Wybrzeże mogła by być usunięta bez żadnej szkody dla poziomu artystycznego. Mam wrażenie, że jakiś czas temu ten kiedyś szanowany teatr podadł w jakąś desperację i zaczął wystawiać sztuki dla ludu, z których powiało tandetą. Zresztą to samo jest w operze: albo sztampowa kultura wyższa zwykłe podana w postaci niestrawnej a do tego pozbawiona wszystkich swoich wiernych historykaliów albo próby w jakiś sposób czerpania lub nawiązywania do popkultury, okraszania sztuki wyższej jakimś jadłem popu tylko, że najczęściej akurat jest to okrasa z najgorszych ochłapów popkultury a akurat nie tych najlepszych okróchów (po)nowoczesności. Ostatnio na szczęście tandeta trochę zeszła ze scen i nowsze premiery już są utrzymane w lepszym tonie ale nadal brakuje poważnego teatru współczesnego, nowoczesnego, inteligentnego, wolnego od napuszonej sztapowej, przestarzałej w dzisiejszych czasach kultury wyższej i jednoczesnie wolnego też od tandety sztuk niskich....

    • 3 1

  • Pet-ycja przeciwko pet-om w teatrze

    OK, w miejscach publicznych palić nie można, zabrania się widzom - to dlaczego wolno aktorom? Niektórym artystom wydaje się, że są wyjęci spod prawa i żadne zasady ich nie dotyczą. Na każdym spektaklu nie obejdzie się bez wypalenia choćby jednego peta na scenie. Dym leci na publiczność. A może trochę więcej szacunku do widza. Doprawdy nie każdy ma ochotę po wyjściu z teatru wrzucać ubranie do pralki bo syf jak diabli...

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kiedy dokładnie rozpoczęła działalność Opera Leśna w Sopocie?

 

Najczęściej czytane