• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od czwartku podniebne pokazy Cirque du Soleil

Łukasz Rudziński
19 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Słynny Cirque du Soleil ponownie w Ergo Arenie

O pracy w Cirque du Soleil opowiadają pracujący w zespole Polacy.



Takiego wydarzenia cyrkowego jeszcze w Polsce nie było. Słynny kanadyjski Cirque du Soleil od 19 do 22 stycznia sześciokrotnie pokaże w Hali Ergo Arena swój pierwszy spektakl - "Saltimbanco". O kulisach pracy w Cirque du Soleil rozmawiamy z Clare O'Connell, menedżerką kanadyjskiej grupy.



Cirque du Soleil gwarantuje akrobacje na najwyższym poziomie, o czym można się przekonać podczas występów od czwartku do niedzieli, 19-22 stycznia. Pokazy 19-20.01 (godz. 20), 21.01 (godz. 16 i 20) oraz 22.01 (godz. 13 i 17). Cirque du Soleil gwarantuje akrobacje na najwyższym poziomie, o czym można się przekonać podczas występów od czwartku do niedzieli, 19-22 stycznia. Pokazy 19-20.01 (godz. 20), 21.01 (godz. 16 i 20) oraz 22.01 (godz. 13 i 17).
Łukasz Rudziński: Spektakl "Saltimbanco" ma jakąś fabułę czy jest pokazem cyrkowego kunsztu?

Clare O'Connell: Przedstawienie ukazuje krajobraz miejski. Zobaczymy cyrkową refleksję nad życiem miasta i jego mieszkańców. W pierwszym akcie, który nazywa się Adagio, prezentujemy matkę, ojca i dziecko - ta część zaczyna się narodzinami a kończy śmiercią. Więcej nie zdradzę, by nie psuć niespodzianki.

Dlaczego wasz cyrk nazywa się "cyrkiem słońca"?

Założyciel grupy - Guy Laliberté - podczas pobytu na Hawajach w 1984 roku zastanawiał się jak nazwać swoją nowatorską grupę cyrkową. Postanowił się przespacerować wzdłuż oceanu. W pewnym momencie zorientował się, że jest świadkiem wschodu słońca. To nasunęło mu nazwę - Cirque du Soleil, czyli "cyrk słońca".

Co odróżnia Cirque du Soleil od innych zespołów cyrkowych?

Podczas występu nigdy nie korzystamy ze zwierząt - wszystko co widzą widzowie i co dzieje się na scenie to suma ludzkich możliwości i umiejętności. Stawiamy na to, co jest unikatowe i niepowtarzalne - od wybitnych wykonawców, przez ręcznie robione kostiumy, po makijaż sceniczny, specjalne zaplanowany dla każdej postaci. Dbamy o oryginalność w najdrobniejszych detalach. Dlatego mamy najlepszych artystów cyrkowych na świecie. To specjalnie wybrany zespół ludzi, którzy uprawiają ten zawód.

Jak pozyskujecie artystów do swojego cyrku?

Mając wolny weekend najchętniej spędzasz go:

Porywamy ich... (śmiech). Mamy łowców talentów, którzy wyszukują najciekawszych artystów z całego świata, na przykład podczas igrzysk olimpijskich, występów tanecznych i innego rodzaju spektakli. Oglądamy setki różnych wydarzeń i występów, najciekawszych artystów zapraszamy do nas na otwarte nabory, które organizujemy w różnych miastach. Podczas takich naborów możemy im się dokładnie przyjrzeć. Jeśli ktoś nam się spodoba, zatrudniamy go próbnie na 6 miesięcy i dopiero po tym czasie proponujemy stały kontrakt albo dziękujemy za współpracę.

W waszych spektaklach wszystko musi być perfekcyjnie zaplanowane. Kiedy znajdujecie czas na treningi?

Mamy cały grafik prób i treningów. Kiedy już ustawimy całą scenę, zaczynają się próby i to są próby całej sekcji. Próby dużych części przedstawienia odbywają się w konkretnych godzinach - to trwa około trzech dni. Dwa dni przed przedstawieniem aktorzy i performerzy mają za zadanie odpoczywać, ale najczęściej ćwiczą indywidualnie. Kiedy rozstawimy całą scenografię i zwiesimy wszystkie elementy, musimy się upewnić, że wszystko jest dokładnie tak samo, jak było tydzień wcześniej. Zawsze dbamy o to, by nasi artyści czuli się podczas spektaklu komfortowo.

W repertuarze macie około 20 spektakli. Jak często powstają nowe spektakle i jak długo pracujecie nad przygotowaniem show?

W Las Vegas przez cały czas gramy jednocześnie siedem różnych spektakli. Poza tym w tym samym czasie nasi akrobaci występują np. w Makao, Tokio i Moskwie. Mamy pięć wielkich spektakli przygotowanych do gry w namiotach. Rozpoczynamy prace nad nową produkcją z około 2 letnim wyprzedzeniem i staramy się grać ją tak długo jak świat ją kocha i chce ją oglądać. Świetnym przykładem jest "Saltimbanco" - od momentu, kiedy pojawiła się możliwość wystawiania go w halach, jest prezentowany w setkach nowych miast, a nie tylko w namiocie, jak wcześniej.

Ilu artystów występuje w Cirque du Soleil?

Ogólnie w cyrku zatrudniamy około tysiąca artystów. Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, ponieważ w Montrealu wielu wciąż próbuje i przygotowuje się do występów, a inni, przez nas zakontraktowani, aktualnie leczą kontuzję, więc jednoznaczne dookreślenie liczby artystów jest praktycznie niemożliwe. W spektaklu "Saltimbanco", który zobaczymy w Ergo Arenie ujrzymy 51 artystów z 19 krajów świata, w tym dwóch artystów z Polski.

Spektakl

9.1
56 ocen

Cirque du Soleil: Saltimbanco

widowisko / show

Miejsca

Opinie (120) 10 zablokowanych

  • Super przedstawienia (1)

    obejrzalam chyba z 10 ich wystepow. Liczcie na akrobatyke i efekty specjalne. Masa artystow jest z Chin gdzie ten typ akrobatyki czescia ich kultury. Im jest starsze prerzedstawnie tym lepsze moim zdaniem.
    Pierwszy raz to byla Allegria w Las Vegas. To bylo naprawde super przedstawienie.
    Warto obejrzec, choc mysle , ze zespoly podrozujace sa troche gorsze.
    Mieszkam od lat w Kanadzie i USA.

    • 5 1

    • Zobaczyć Alegrię na żywo... jedno z moich marzeń. Mam nadzieję, że za jakiś czas przyjadą z kolejnym spektaklem do nas...

      • 1 1

  • Nudne przedstawienie...

    Byłam wczoraj na tym przedstawieniu i w porównaniu do materiałów promocyjnych to była jakaś klapa... Nudyyyyy... :(
    Nawet dzieciaki się wynudziły :/
    Zero polotu!

    • 4 5

  • Narzekanie, narzekanie

    nie mam dosyć pieniedzy, żeby iść, to wszystko na wszelki wypadek skrytykuję. I to podle. Ludzie, to fajne, profesjonalne, kolorowe, taneczne, odprężające widowisko. Cieszmy się, że coraz częściej mamy tę możliwosć wziać udział w takich spektaklach. Nie zawsze nas stać... trudno... można wybrać, ALE MOŻNA WYBRAĆ, to się liczy i patrzmy na to pozytywnie, a nie wciąż wszystko krytykując. To jest w nas takie okropne.
    To fajna zabawa, byłam, śmiałam się, zachwycałam. I tyle.

    • 6 2

  • Wielkie brawa dla artystów!!!

    Byłam, przeżyłam... magia!!!. Polecam każdemu, kto ma odrobinę wrażliwości. Świat baśni, oderwanie od codzienności. Doskonałe połączenie niebywałej choreografii, muzyki oraz ludzkiego talentu. Czysta forma artyzmu ma niewiele wspólnego z cyrkiem w klasycznym ujęciu. Jeżeli chodzi o koszty - bylismy z rodziną w 5 osób - nie żałuję (ani nikt z nas, w tym dzieci oczywiście) ani jednej złotówki.

    • 5 1

  • CdS - wrazenia ogolne

    • 0 0

  • ogolnie cyrku nie lubie ale to co widzialam zostanie mi dlugo w pamieci .to nie jest zwykly cyrk i nie dla malych dzieci .spektakl robi wrazenie .POLECAM

    • 4 1

  • podobało się

    a mnie też się podobało.Dzisiaj byłam.sala w większości wypełniona.występ fantastyczny.Faktycznie dla małych dzieci ( do około 6-7 lat) za trudne

    • 3 1

  • przedstawienie owszem i ładne

    przedstawienie owszem ładne ale niestety tak jak ktoś wczesniej napisał wszystkie( prawie) te sztuczki mozna obejrzec w mam talet. Niektóre nawet im nie wychodziły. Ogładałam wczesniej przedstawienie C d S w niemieckiej tv i to co pokazali tam mozna bylo nazwac magią a niestety to co pokazali w Polsce jest tylko namiastką tej bajki...a szkoda bo bilety były drogie.

    • 1 0

  • Było nieasmowicie dużo rosyjskojęzycznych

    Im się opłacało... i stać ich było...

    • 0 0

  • coś ten filmik nie za bardzo chodzi... :/

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kwartalnik literacki założony przez pięciu młodych poetów z Trójmiasta to:

 

Najczęściej czytane