• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kubek Józefa Cz. - cytaty malarskie

27 kwietnia - 2 czerwca 2024, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny
cze 14

piątek, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Ur. w 1972 roku w Cerkiewniku; w 1999 roku uzyskała dyplom w dziedzinie malarstwa pod kier. prof. Janusza Kaczmarskiego, na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie; redaktor graficzny pisma "Portret" w latach 2000/02; stypendystka miasta Olsztyn w dziedzinie malarstwa w roku 2001 i 2008; inicjatorka wielu wystaw plastycznych młodych artystów olsztyńskich; komisarz wystawy plastycznej Kongresu Warmii, Mazur i Powiśla 2000.

W 2006 r. uzyskała tytuł doktora na UMK w Toruniu. Od 2007 adiunkt w Katedrze Sztuk Pięknych na UWM w Olsztynie. Autorka 23 wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkudziesięciu zbiorowych. W 2007 roku zdobywczyni Grand Prix V biennale "O Medal Prezydenta" w Olsztynie.

Moje poszukiwania malarskie to próba intuicyjnego odczytywania świata w jego archetypicznej formie. W malarstwie szukam porządku, harmonii i prawdy, dzięki którym mogę poznać drugiego człowieka. W malarstwie poszukuję ostatecznej formy. Trudność w odnalezieniu tej "najwyższej konieczności" zawierającej się w każdym dziele twórczym wiąże się z problemem odkrycia swego artystycznego "ja".
W dzisiejszych czasach to co "zewnętrzne" tak pospieszne i pełne nerwowości staje się dla wielu twórców głównym celem poszukiwań. Odnajdywanie i wyrażanie swej tożsamości, a co za tym idzie odpowiedniego środka, bądź środków do wyrażenia wnętrza, nie iluzji, lecz prawdy o sobie samym spychane jest na boczny tor. Według mnie, tożsamość-to najistotniejsze źródło tworzenia. Antropocentryczne pojęcie świata, w którym człowiek ma być koroną istnienia, najważniejszym jego ogniwem jest mi obce. Stanowimy tylko jeden ze współbrzmiących elementów-jeden z głosów i jedną z barw świata. Ograniczeni przez własną fizyczność, śmiertelność, widzimy tylko pewne wycinki rzeczywistości. Ta inna-wieczna rzeczywistość ukaże nam nowy, doskonały obraz. Z drugiej strony nie da się malować obrazu bez poczucia uczestnictwa we współczesności, z jej rozwojem, dynamiką techniki, cywilizacji, mediów. ...

Opinie

Sprawdź się

Trylogię kryminalną: "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa" napisał mieszkający w Trójmieście: