• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert dla Czesława Miłosza (1 opinia)

Wydarzenie w ramach

maj 24

piątek, godz. 11:30

bilety 26-37 zł
Kup bilet
cze 6

czwartek, godz. 19:00

Wstęp wolny
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
Koncert dla Czesława Miłosza
WIEK MIŁOSZA

Wystąpią:
Orkiestra symfoniczna PFB
Kai Bumann - dyrygent
Ingrida Gapova - sopran
Jarosław Wyrzykowski - obój

Halina Winiarska - aktorka
Jerzy Kiszkis - aktor
Krzysztof Wakuliński - aktor

W programie:
ANTONIO VIVALDI (1678-1741)
Koncert na obój i orkiestrę F-dur RV 455
Koncert na obój i orkiestrę C-dur RV 447
GIOVANNI BATISTA PERGOLESI (1710-1736)
Kantata Orfeo ("Nel chiuso centro") op. 2 nr 4
FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
V Symfonia B-dur D.485 (1816)

CZESŁAW MIŁOSZ (1911-2004)
"Orfeusz i Eurydyka" i inne wiersze

-----

HALINA WINIARSKA
Do historii polskiego teatru przeszła dwiema wielkimi rolami: Molly Bloom w "Ulissesie" Joyce'a (którą zagrała również na Biennale w Wenecji) i Raniewską w "Wiśniowym sadzie" Czechowa. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Eksternistyczny egzamin aktorski zdała w roku 1957 przed Państwową Komisją Egzaminacyjną . Pracowała w teatrach Białegostoku, Rzeszowa, Zielonej Góry, Poznania i wreszcie (od 1966 do 2003) - Gdańska, z którym odtąd jest związana na stałe. Zagrała tu wiele znaczących i nagradzanych różnymi nagrodami ról m.in. tytułową Matkę w sztuce Witkacego, Alicja w "Maleńkiej Alicji" Albee'go (nagroda aktorska na festiwalu w Toruniu w 1971), tytułowa Helenę w sztuce Eurypidesa (nagroda na Festiwalu w Toruniu 1973) oraz wspomnianą już Raniewską (nagroda aktorska na festiwalu w Kaliszu 1985 i nagroda dziennikarzy na festiwalu w Toruniu 1986), Temida w "Prometeuszu" Adrzejewskiego ( gł. nagroda "Złota kareta" na Festiwalu w Toruniu 1986), Pastor w "Godzinie kota" Enquista (nagroda na na fesiwalu małych form w Szczecinie).

Oprócz wymienionych wyróżnień otrzymała jeszcze:
Order Stańczyka w 1969 r., Nagrodę widzów im Iwo Galla w 1970, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1971, Nagrodę Przew. Komitetu ds.RiTV w 1974, Tytuł "Gdańszczanina roku 1976" w plebiscycie "Wieczoru Wybrzeża", Złoty Wawrzyn Grzymały Bydgoskiego Towarzystwa Teatralnego, Tytuł "Zasłużony działacz kultury", Medal 30-lecia PRL, Odznaka "Zasłużony Ziemi Gdańskiej", Medal im. Anny Kamieńskiej, Nagrody Gdańskiego Tow. Przyjaciół Sztuki, dwukrotnie Nagrody Wojewody Gdańskiego (1990 i 1997)., W roku 2002 otrzymała specjalną nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt pracy artystycznej.

Była przewodniczącą ogólnopolskiej "Solidarności Pracowników Teatru". Internowana wraz z mężem 13 grudnia 1981 r. W latach 1986-1990 uczestniczyła w pracach Prymasowskiej Rady Społecznej. W 1989 r. była czł. Komitetu obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. 19 grudnia 1996 roku została powołana przez Radę miasta Gdańska do kapituły Medalu św. Wojciecha i Mściwoja II. W pracach tej kapituły uczestniczy do dziś. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym medalem "Gloria Artis", Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo". W roku 2010, wspólnie z mężem, została uhonorowana przez marszałka Województwa pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego "za całokształt twórczości w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych".

JERZY KISZKIS
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze "Wybrzeże" nieprzerwanie do września 2003 roku. Poza teatrem występował też sporadycznie w filmie i telewizji. Trwalszy charakter miała jego współpraca z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk. Przez ponad 40 lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w Gdańskim Seminarium Duchownym. W podobnym charakterze współpracował z Seminarium w Pelplinie a także przez kilka lat na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego, ucząc przyszłych nauczycieli.

Często, przy różnych okazjach, występuje z recytacjami poezji i prozy. 13 grudnia 1981 został internowany. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo". Dwukrotnie wyróżniany nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska jak również Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W roku 2010, wspólnie z żoną, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego "za całokształt twórczości w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych.

Opinie (1)

  • info o muzykach

    A gdzie sa informacje o muzykach? Przeciez do filharmonii chodzimy glownie po to, by sluchac ich gry. Aktorzy sa tu postaciami drugoplanowymi. Na szczescie biogramy solistow mozna przeczytac na stronach Filharmonii Baltyckiej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Ile rejsów pod polską banderą odbył Dar Pomorza?