stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino Warszawa - oprowadzanie kuratorskie

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Kino Warszawa i inne obiekty, które zostały biedronkami".

sie 19-22

czwartek - niedziela, godz. 9:00

Sopot, miasto
Wstęp wolny

w każdy wtorek (do 30.11), godz. 18:00

Online
W tym roku mija 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architektonicznej formie - jak w lustrze - możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian? W ramach drugiej odsłony wystawy "Obiekty, które stały się biedronkami" opowiadamy historię nieistniejącego już kina "Warszawa", uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian. Powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino "Gwiazda" i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino "Warszawa", nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście "z morza i marzeń". Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch "Warszawy" nadszedł wraz z erą multipleksów - ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka "Biruta", warszawska "Femina" czy częstochowska "Adria".

Celem wystawy jest przede wszystkim dowartościowanie pamięci o miejscu, które choć fizycznie nie istnieje, stanowi ważny element tożsamości miasta, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń jego mieszkańców. Tegoroczna ekspozycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dizajnu w Kielcach, jest zapowiedzią znacznie większej wystawy dotyczącej kin studyjnych w Gdyni, która zaplanowana jest na 2020 rok.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z kolekcji Malwiny Klimaszewskiej, córki ostatniego dyrektora kina "Warszawa".

Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach
Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni), Dominika Janicka, Olga Grabiwoda (Instytut Dizajnu w Kielcach)
Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda
Partnerzy: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, DS Smith

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
oprowadzanie wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł,
rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?

 

Najczęściej czytane