• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kicz- między wstydem a zachwytem

17 maja - 18 sierpnia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł
III edycja przygotowanej przez Muzeum Śląskie w Katowicach wystawy eksponowana jest w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w terminie 27 maja do 15 sierpnia 2006 roku.

Wystawa ma charakter problemowy wykraczający poza przyjęty model prezentacji wystaw w muzeach o profilu etnograficznym i historycznym.
Zjawisko kiczu, które jest przedmiotem ekspozycji, otacza nas ze wszystkich stron. Znajdujemy go w naszym codziennym życiu: w reklamach, modzie, sztuce, witrynach sklepowych, wystroju wnętrz, zarówno mieszkań jak i obiektów użyteczności publicznej, przedmiotach użytkowych i pamiątkarskich itp.
Samo pojecie pochodzi od niemieckiego „Kitsch”- określenia powstałego ok. 1870 r. wśród monachijskich malarzy. Słowem tym określano obrazy kiepskie, nie wnoszące nic nowego. Stąd i współczesna definicja pojęcia: bezwartościowy obraz, utwór literacki, film, strój, bez artystycznego znaczenia.

Celem wystawy nie jest wartościowanie kiczu, ale przedstawienie go jako zjawiska kulturowego ukazanego w szerokim kontekście estetycznym, społecznym i historycznym. Poprzez przedstawione na wystawie sekwencje: inspiracje kiczem w sztuce wysokiej, pogranicze kultur, kicz w etnosztuce (stragany odpustowe, dewocjonalia, pamiątki), kicz polityczny, patriotyczny, religijny, subkultury, wizualizacja obrzędów przejścia, chcemy pobudzić do refleksji czym dla nas jest obecnie kicz. Wystawa bez wątpienia sprowokuje nas do próby własnej interpretacji tego zjawiska.

Autorka wystawy: Maria Fiderkiewicz
Komisarze wystawy (w MNG): Katarzyna Kulikowska, Barbara Maciejewska
Oprawa plastyczna: Hanna Błaszkowska - Gregor

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz.9.00-16.00.

Ceny biletów:

normalny: 8 zł
ulgowy: 5 zł
rodzinny 14 zł

Opinie

Sprawdź się

W którym roku został założony sopocki Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej?