• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Global prosperity

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
oraz
FUNDACJA NOWEJ KULTURY BĘC ZMIANA

zapraszają na wystawę "Global prosperity"

Wystawa odbędzie się w poniedziałek 15 listopada br. o godz. 19.00.

Instytut Sztuki Wyspa (Gdańsk, ul. Doki 1/145B)

GLOBAL PROSPERITY / www.globalprosperity.blox.pl
WYSTAWA: fotografie, wideo, found footage, dyskusje
15-30.11 Gdańsk | otwarcie 15.11 godz. 19.00 | Instytut Wyspa, ul. Doki 1/145 B | www.wyspa.art.pl

50 tysięcy okrętów, których po 25-30 latach używania nie opłaca się już naprawiać. Co roku kilkaset statków trafia na złom w Azji - recycling opłaca się na dużą skalę tylko tam, gdzie dostępna jest tania siła robocza - dając tamtejszemu przemysłowi około 15-25 milionów ton stali do ponownego przetopienia. W indyjskim Alang w stanie Gudżarat złomowanych jest 90 procent statków.

Do Alang wybraliśmy się nie dlatego, że jest to największe i najdłużej działające złomowisko statków na świecie, ale dlatego, że pocięto tam kadłuby pięciu okrętów zbudowanych dla Indii w 1980 r. w Gdańsku, w stoczni imienia Lenina. Zwodowano je kiedy Polska kształtowała nową mitologię podczas strajków ery Solidarności. Niepodległe od 1947 roku Indie nazywając statki imionami poetów-świętych przenosiły postacie historyczne w czasy industrialne, łącząc nowoczesność ze starożytnością.

Myśleliśmy, że w Alang zobaczymy cmentarzysko, ale zgodnie z hinduistyczną koncepcją wcieleń, nic nie ginie w przyrodzie, a także w globalnym obiegu ekonomicznym. Współczesna analiza przepływu pieniądza i towaru zaskakująco pokrywa się ze starożytną filozofią metempsychozy, choć złomowisko wydawało się miejscem, które nie ma nic wspólnego z klasycznym, metafizycznym mitem subkontynentu. To nie cmentarz, tylko miejsce ponownych narodzin materii. Cząsteczki metali nie znikają, tworzą tylko nowe formy. Owszem, umierają tu okręty, ale na ich miejsce pojawiają się inne byty, energia nie znika, lecz jest ponownie wykorzystywana. Nic się nie marnuje, setki tysięcy ludzi utrzymują się z tego przemysłu. Na samej plaży w okresach natężenia pracy jest dwadzieścia tysięcy robotników. Po tym najtrudniejszym etapie statki zamieniają się w mniejsze i większe części, idą w głąb lądu, są obrabiane, sprzedawane. O Global Prosperity śnią zarówno stoczniowcy z Gdańska jak i Hindusi z Alang.

Koncepcja i tekst: Max Cegielski
Zdjęcia: Michał Szlaga
Wideo: Kuba Czerwiński
Produkcja: Fundacja Bęc Zmiana / www.funbec.eu

Projekt realizowany dzięki dotacji od Narodowego Centrum Kultury
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk, Instytut Sztuki Wyspa
Partnerzy medialni: TVP Kultura, Radio Roxy

O AUTORACH:

Max Cegielski - pomysłodawca projektu, kurator wystawy - dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Autor książek - reportaży o Indiach i innych krajach "trzeciego świata" ( m.in. Pijani bogiem, 2007; Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu, 2009) oraz programów telewizyjnych.

Michał Szlaga - fotograf prasowy i dokumentalista. Od 2000 roku rejestruje zmiany zachodzące na terenach byłej Stoczni Gdańskiej. www.szlaga.blogspot.com

Jakub Czerwiński - operator, autor zdjęć m.in. do filmów dokumentalnych Seans w kinie Tatry (Srebrny Lajkonik dla najlepszego dokumentu w Krakowie), Przez szybę (Srebrna Kijanka za zdjęcia na festiwalu Camerimage, wyróżnienie w konkursie Młode Kino Polskie w Gdyni).

Opinie

Sprawdź się

"Seks dla opornych" w reż. Krystyny Jandy w Teatrze Wybrzeże to trójmiejski fenomen. Kto wystąpił w głównych rolach?